Czego się wystrzegać, zaciągając pożyczki w parabanku?

Image

Parabank to inaczej prywatna firma pożyczkowa, oferująca usługi substytucyjne do czynności bankowych. Funkcjonuje w oparciu o inne, niż prawo bankowe przepisy prawa. Nie podlega pod nadzór finansowy, oraz nie obejmuje go, Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Prywatna firma pożyczkowa - funkcjonuje z reguły - w oparciu o Kodeks Spółek Handlowych.

Wynika to z formy organizacyjno-prawnej, w jakiej zakładana jest działalność gospodarcza, wspomnianych firm. Przedsiębiorstwa te organizowane są jako: spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a rzadziej spółki komandytowe. W związku z powyższym, właściciele takich spółek ograniczają swoją odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Dlatego - aby uniknąć problemów - warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami:

1. Poproś o formularz informacyjny, przybliżający najważniejsze informacje odnośnie pożyczki, takie jak: dane pożyczkodawcy (nazwa, adres, telefon), rodzaj udzielanej pożyczki, czas obowiązywania umowy, informacje o skutkach niespłacania rat, całkowita kwota i koszty kredytu.

2. Sprawdzaj czy firma pożyczkowa faktycznie istnieje, możesz zrobić to za pomocą strony ekrs.ms.gov.pl, poprzez wpisanie jej nazwy, w rejestrze przedsiębiorców. Dowiesz się o każdym wspólniku, posiadającym ponad 10% udziałów oraz członkach zarządu, co pozwoli oszacować czy dana firma może być godna zaufania czy nie. Szczególną ostrożność powinno zachować się, gdy stanowisko prezesa obejmuje zagraniczna osoba fizyczna. Znaczenie utrudnia to dochodzenie, potencjalnych, roszczeń.

3. Wybieraj jak największe i najdłużej istniejące firmy, o ugruntowanej pozycji na rynku. Chodzi o to, by spółka dysponowała należytym majątkiem, potrzebnym do zaspokojenia, potencjalnych wierzytelności względem niej. Dodatkowym atutem dużych przedsiębiorstw, jest szeroka gama klientów korzystających z ich usług, przez co oferują bardziej preferencyjne warunki zaciągania pożyczek.

4. Dokładnie czytaj umowy - jeśli czegoś nie rozumiesz pytaj, do póki nie zrozumiesz. Pożyczkodawca jest zobowiązany do wyjaśnienia wszystkich warunków umowy. Najwięcej problemów bierze się z niedopatrzenia i niedoczytania tego co napisano "drobnym drukiem". Spokojne zapoznanie się z umową da Ci czas, na przeanalizowanie warunków. Najlepiej byłoby zabrać umowę ze sobą do domu, albo poradzić się osób, które wcześniej zaciągały pożyczki.

5. Nie poddawaj się presji czasu - w szczególności należy ograniczyć zaufanie względem firm, które proponują "super ofertę", ale wymagające podjęcia szybkiej, najlepiej, natychmiastowej decyzji, bądź żąda opłat z góry. To powinno skłonić Cię do zrezygnowania z ich usług. Pośpieszanie klienta należy do taktyk nieuczciwych przedsiębiorców, bo właśnie wtedy najłatwiej jest podjąć pochopną decyzję.

6. Zapytaj o RRSO - RRSO to skrót oznaczający rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Opisuje całkowity koszt pożyczki ponoszony przez klienta, przedstawiony w wartości procentowej, w odniesieniu do całego roku. Jest z reguły wyższy niż samo oprocentowanie pożyczki. Wynika to z uwzględnienia pozostałych kosztów, takich jak: prowizje, opłaty, czy ubezpieczenia.

7. Zasady i termin spłat - jakie są odsetki od spóźnienia się ze spłatą. W wypadku ewentualnych monitów, nigdy ich nie płać, zanim uprzednio nie zapoznasz się, czy jest to monit od instytucji, która udzieliła pożyczki. Jakiego okresu dotyczy, czy faktycznie nie została zapłacona, czy pożyczkodawca nie żąda uregulowania zobowiązania, za spłaconą już ratę.

8. Warunki odstąpienia od umowy pożyczki - pamiętaj, że jeżeli umowa nie wydłuża tego czasu, ustawowy termin odstąpienia to maksymalnie 14 dni, od zawarcia umowy.

9. Jeżeli podejrzewasz, firmę o próbę oszustwa lub już Cię oszukała, zgłoś się do miejskiego lub powiatowego rzecznika praw konsumenta, więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej UOKIK: uokik.gov.pl.

Najważniejsze jest, aby pamiętać, że prywatne firmy pożyczkowe stanowią część sektora pozabankowego, więc żadna instytucja nie sprawuje, nad tymi przedsiębiorstwami,dodatkowego nadzoru. Z tego też powodu należy stosować zasadę ograniczonego zaufania, aby przez nieostrożność nie stać się ofiarą oszustwa.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Alicja

Przede wszystkim nalezy, wystrzegać się parabanków. Tego typu firmom należy powiedzieć 3x NIE!!!