Które zabytki Warszawy warto zobaczyć?

Image

Warszawa pełna jest zabytków, które z podziwem oglądają turyści z całego kraju i świata. Które atrakcje w Warszawie uważane są za najważniejsze i najcenniejsze? Które z nich szczególnie warto pokazać znajomym, a jakie zabytki stolicy wybrać dla dzieci? Poznaj najciekawsze miejsca na mapie Warszawy i zaplanuj zwiedzanie stolicy!

Poznaj najważniejsze zabytki Warszawy!

Jak dowiedzieć się można z bloga Eko Taxi, najważniejsze zabytki Warszawy według UNESCO znajdziemy w historycznym centrum stolicy. Obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa obejmuje Stare Miasto otoczone murami obronnymi łącznie z fosami, podskarpiem, ulicą Mostową czy Zamkiem Królewskim. Spacer po Starym Mieście warto odbyć zarówno w dzień, jak i pod wieczór, kiedy Zamek Królewski oraz Kolumna Zygmunta są pięknie podświetlone.

Zamek Królewski, który majestatycznie prezentuje się z zewnątrz, warto zwiedzić również w środku. Da nam to możliwość napawania się pięknem tych samych wnętrz, w których przebywali niegdyś książęta mazowieccy, niemiecki gubernator generalny, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski czy Prezydent RP Ignacy Mościcki. Zwiedzanie Zamku Królewskiego wiąże się z kosztem 30 zł dla osoby dorosłej lub 20 zł dla młodzieży i seniorów uprawnionych do ulgi. Bilety dla dzieci i młodzieży poniżej 16 lat kosztują zaledwie 1 zł. W ramach wykupionej wejściówki turyści mogą oglądać sale Parteru, czyli Galerię Lanckorońskich z obrazami Rembrandta, Galerię Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej oraz Bibliotekę Królewską; Sale Sejmowe i Pokoje Królewiczowskie z obrazami Jana Matejki. Oprócz tego wykupienie wejściówki umożliwia dodatkowo zwiedzanie mieszkania Stefana Żeromskiego w dni powszednie. Jeżeli mamy ochotę odwiedzić także Gabinet Numizmatyczny lub Pałac Pod Blachą, należy wykupić dodatkowy bilet za kilka złotych. Z kolei wejście do Ogrodu Górnego i zwiedzanie Arkad Kubickiego jest dla turystów bezpłatne.

Spacerując po Starym Mieście, nie sposób przegapić zabytku stojącego przed Zamkiem Królewskim, czyli Kolumny Zygmunta III Wazy. Ciekawostką jest, że pierwotna wersja pomnika, która powstała w 1644 roku, była pierwszą rzeźbą świecką w Warszawie. Niestety w trakcie wojny kolumna została wysadzona w powietrze. Pomnik, który możemy podziwiać dziś, został ustawiony na placu Zamkowym 1949 roku. Ważnym zabytkiem na Starym Mieście w Warszawie są także mury obronne z czerwonej cegły wraz z Barbakanem dawnej Bramy Nowomiejskiej oraz Basztą Rycerską. Warto odwiedzić zwłaszcza znajdującą się obecnie w Barbakanie wystawę Muzeum Warszawy. Oglądając ją, można dowiedzieć się nieco więcej o historii Starego Miasta oraz o murach obronnych Warszawy.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.