Niżańskie Centrum Historii i Tradycji w Nisku otwarte

Image

Za nami uroczystość otwarcia „Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji”, które jest częścią Niżańskiego Centrum Kultury „Sokół” i mieści się w dawnej Oficynie Pałacowej, w której do niedawna funkcjonowała Miejska Biblioteka Publiczna.

W uroczystości otwarcia uczestniczyło wielu zaproszonych gości, władze samorządowe i mieszkańcy Niska. Powiat Niżański reprezentował Starosta Robert Bednarz, który na ręce Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Juliana Ozimka złożył serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za inicjatywę oraz zaangażowanie dla wszystkich osób związanych z utworzeniem Centrum, w którym upamiętnione będą ważne wydarzenia historyczne i tradycje dotyczące naszej lokalnej społeczności, oraz dzięki któremu zapisane będą piękne karty historii dotyczące wszystkich mieszkańców Powiatu Niżańskiego.

Wśród zaproszonych gości, uroczystość otwarcia zaszczyciła swoją obecnością wnuczka niżańskiego poety Jana Marii Gisgesa – Aleksandra Gisges – Dalecka.

Jednym z elementów programu przygotowanego na okoliczność otwarcia była prezentacja multimedialna z okazji 85 – lecia nadania praw miejskich miastu Nisko, którą przestawił niżański regionalista – p. Mariusz Kowalik.

Nowopowstałe Centrum, dzięki funduszom unijnym, zostało wyremontowane i dostosowane do potrzeb odbiorców, jako placówka o charakterze wystawienniczym.

Działalność Centrum będzie opierała się przede wszystkim na organizowaniu ekspozycji eksponatów posiadających wartość historyczną bądź artystyczną (wystawy stałe i czasowe), organizowaniu lekcji historii, spotkań czy projekcji filmowych. Aktualnie, w ofercie „Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji” znajdują się trzy ekspozycje stałe: miejsce pamięci poety Jana Marii Gisgesa, sala „Kawalerów Virtuti Militari” oraz wystawa sztandarów i medali. Dodatkową atrakcją jest wystawa 49 portretów władców Polski pt. „Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”, autorstwa wybitnego grafika Waldemara Świerzego.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.