Lepsze dojście do miejsca pamięci

Image

W Parku Charzewickim znajduje się miejsce, gdzie z rąk nazistów zginęło 25 zakładników. Do tego obszaru trudno się dostać. Wkrótce ma się to zmienić.

- Mijając Park Charzewicki od strony ulicy Ogrodowej zbliżamy się do wiaduktu. Po prawej stronie mamy ulicę, która prowadzi do drogi technicznej. Przy tej drodze, po prawej stronie, przy wiadukcie mamy miejsce, w którym 20 października 1943 rozstrzelano 25 zakładników, którzy zostali pojmani przez Niemców w ramach odwetu za morderstwo na niejakim Fuldnerze, który był zarządcą parku w Charzewicach- mówił podczas obrad Rady Miejskiej radny Łukasz Durek.

By nie zaginęła pamięć o tym wydarzeniu w 1974 roku postawiono symboliczny pomnik. Radny Durek podkreślił, że do miejsca gdzie zginęli Polacy jest ograniczony dostęp, nie ma tam zejścia, schodków. Mieszkańcy Charzewic wciąż pamiętają o pomordowanych i chcieliby, żeby do miejsca pamięci dało się dojść, by było ono bardziej dostępne.

- Jeżeli chodzi o dojście do miejsca pamięci, to oczywiście ta sprawa wymaga rozwiązania. Został wykonany projekt w tym zakresie. Mam nadzieję, że w perspektywie najbliższych dni rozpoczną się prace, dzięki którym będzie można bezpiecznie i godnie dojść do tego miejsca- zapewnił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Stalowiak

Tak jak Pomnik Męczeństwa przy Cmentarzu Rozwadowskim, ogrodzenie z bramą stale zamkniętą na 3 kłódki i łańcuchy,dostęp godny, można skakać górą, a pieniądze na płot z UM w ramach pomocy publicznej.

~tak mialo byc

JAK MASZ GLUPIO SIE WYPOWIADAC TO LEPIEJ IDZ TAM I ZAPAL SWIECZKE.

~tak mialo byc

@KRZYSIU. TAKICH JAK TY TO POWINNO SIE EDUKOWAC PO STOKROC ALE CHYBA NIE MA SENSU BO TY TAKI GLUPI JESTES ZE AZ ZAL. BAJKI TO TY OPOWIADZSZ. WYPOWIADASZ SIE NIE MAJAC POJECIA O TYM WYDARZENIU. DLACZEGO BYL ODWET I ILE OSOB ZGINELO PRZEZ TEGO FASZYSTE I DLACZEGO? 19 OSOB NA WESELU PLUS 25 OSOB W CHARZEWICACH JAKO ODWET. MASZ COS JESZCZE DO POWIEDZENIA TOTALNY KRETYNIE? JAKIE PRAWO W CZASIE WOJNY?

~Adam

Fuldner to był faszystowski, niemiecki zbrodniarz wojenny.Przed śmiercią odczytano mu po niemiecku wyrok polskiego państwa podziemnego. I dobrze, że ten wyrok wykonano, bo po wojnie prawdopodobnie wróciłby do Niemiec i prowadził życie szanowanego obywatela, tak jak wielu innych zbrodniarzy wojennych.

~banan.k.

Co z keszem przy tym miejscu?Znowu ktos zabral do domu ?

~nacinacz

KRZYSIU, prawda jest taka że w czasie wojny bandytyzm jest karany śmiercią, przeczytaj sobie kodeks i warunki sądzenia Polskiego Państwa Podziemnego, a to czy w wykonaniu wyroku bierze udział bliska, dalsza osoba czy kto inny nie ma znaczenia. Liczy się udowodniona wina jednogłośny zatwierdzony wyrok.

Pisz do ambasady, tam zrozumieją Cię

KRZYSIU

To Ty nie rozróżniasz Prawa od Pomsty

~nacinacz

KRZYSIU, przeproś jeszcze za Norymbergę, Auschwitz, w sprawach Franka i Hessa, wyrok sądu powinien wykluczać udział osób bliskich bądź spokrewnionych

myślę, że wiele nie rozumiesz

KRZYSIU

Do.....
~nacinacz
KRZYSIU, napisz przeprosiny do ambasady Niemiec, nie patrz ile minęło czasu, ważne że żałujesz i przepraszasz za Państwo Polskie ....Nie pojmuję twej wypowiedzi.Dla Mnie mord nie ma usprawiedliwienia.[Wyrok bądź sprawa sądowa wyklucza udział osób bliskich bądź spokrewnionych]

~nacinacz

KRZYSIU, napisz przeprosiny do ambasady Niemiec, nie patrz ile minęło czasu, ważne że żałujesz i przepraszasz za Państwo Polskie

~nacinacz

o ile pamieć mnie nie myli wniosek o te schody złożyła organizacja, a nie radny

KRZYSIU

historię w baśnie zmieniacie,ale skoro już to dodajcie chciwość,mord i po dwakroć mord z chęci pomsty.

~Adam

To nie było morderstwo Fuldnera tylko wykonanie wyroku w imieniu Rzeczypospolitej przez braci Horodyńskich.