Pranie - na co zwrócić uwagę

Image

Wydawać by się mogło, że pranie jest jedną z najłatwiejszych czynności domowych– wystarczy wrzucić brudne ubrania do bębna, wsypać proszek do prania, ustawić program i rozpocząć cykl prania. Nic bardziej mylnego, ponieważ w swoich garderobach posiadamy różnego typu ubrania, wykonane z różnorodnych materiałów, które wymagają specjalnego traktowania. Jeśli więc zależy Ci na wyglądzie swoich ubrań i chcesz, żeby posłużyły Ci przez wiele lat, powinieneś stosować się do kilku ważnych zasad podczas prania.

Dbaj o pralkę

Jeśli chcesz, aby Twoje ubrania zachowały swój pierwotny wygląd, przede wszystkim powinieneś odpowiednio zadbać o swoją pralkę. Nawet najdroższe i najlepiej wyposażone pralki nie wypiorą skutecznie ubrań, jeśli będą w nich zalegać osady z kamienia i inne zabrudzenia. W taki sposób bardzo łatwo można zniszczyć ubrania, a do tego zmarnować również prąd, wodę i czas, ponieważ będziemy musieli powtórzyć cykl prania. Z tego względu, warto systematycznie pielęgnować swoją pralkę, a więc regularnie czyścić jej wszystkie elementy. Dotyczy to przede wszystkim bębna, pojemników na detergenty i filtra pompy, w którym gromadzą się różnorodne zanieczyszczenia: kurz, włosy, kamień i strzępy tkanin. Bęben pralki najlepiej wyczyścimy wykonując tzw. „puste pranie”, które nie tylko usunie resztki detergentów i kamień, ale również pozbędzie się nieprzyjemnego zapachu i zwalczy bakterie.

Zawsze czytaj metki

Zanim wrzucimy ubrania do bębna pralki, powinniśmy dokładnie zapoznać się z ich etykietą - tylko wtedy we właściwy sposób zadbamy o ich wygląd. Może się bowiem zdarzyć, że niektóre z naszych ubrań nie powinny być odwirowywane, zaś innych w ogóle nie wolno prać w pralce, a jedynie ręcznie. Dzięki metce będziemy wiedzieć, w jakiej temperaturze prać ubrania, jaki program ustawić, a także w jaki sposób powinniśmy je suszyć i prasować. Jeśli producent nie zamieścił odpowiednich informacji na metce, najlepiej ustawić delikatny program albo po prostu wyprać ubrania ręcznie. Może się również zdarzyć, że na etykiecie znajdziemy informację o „czyszczeniu chemicznym” - w takiej sytuacji najlepiej oddać ubrania do profesjonalnej pralni.

Segreguj ubrania, unikniesz zafarbowania

Przed każdym praniem, powinniśmy posegregować nasze ubrania. Najlepiej by było podzielić odzież na białą, jasna, kolorową i ciemną i w rezultacie wykonać cztery różne cykle prania. W ten sposób nie tylko unikniemy zafarbowania jasnych ubrań, ale również zadbamy o ich kolor. Jeśli nie chcemy wykonywać aż czterech różnych cyklów prania, możemy podzielić ubrania tylko na jasne i ciemne. Wtedy jednak powinniśmy do jasnej odzieży dodać specjalną chusteczkę, która pochłania barwniki, dzięki czemu zapobiega zafarbowaniu. Warto również oddzielić delikatne tkaniny i prać je w specjalnych workach lub siatkach, które zabezpieczają przed zaplątaniem i powstawaniem zaciągnięć.

Szybko wywabiaj plamy

Nawet jeśli będziemy segregować ubrania, może się zdarzyć, że jakaś skarpetka o intensywnej barwie zawieruszy się wśród sterty białej odzieży i zafarbuje nasze ubrania. Wtedy konieczne będzie ich odplamianie. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej zabrać się za usuwanie plam, ponieważ tylko wtedy możemy całkowicie się ich pozbyć. Jeśli zabierzemy się za odplamianie zbyt późno, zabrudzenia mogą wniknąć zbyt głęboko w tkaninę i prawdopodobnie nie da się ich już usunąć.

Stosuj odpowiednie detergenty

Wszystkie środki piorące powinniśmy dozować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie wolno przesadzić z ilością proszku czy płynu do prania, ponieważ zbyt duża ilość detergentów może negatywnie wpłynąć na ubrania i naszą skórę. Więcej proszku wcale nie oznacza, że nasze ubrania zostaną lepiej wyprane. Warto również rozważnie stosować płyny do płukania i zmiękczania, ponieważ nie są one wskazane do wszystkich rodzajów tkanin, np. do odzieży sportowej czy ręczników.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.