Po modernizacji Placu Piłsudskiego parkingi pod wiaduktem

Image

Wciąż mówi się o modernizacji Placu Piłsudskiego. Zmiany szykują się dość drastyczne, zwłaszcza dla kierowców samochodów. Gdzie będziemy parkować?

Podczas sesji Rady Miasta rozważano trzy koncepcje zagospodarowania Placu Piłsudskiego, co związane jest z likwidacją dwóch mniejszy placyków na rzecz jednego, dużego i utworzeniem nowej części ulicy 1 Sierpnia w obszarze między torami a budynkiem Metalowca. Dwie z koncepcji nie wchodzą raczej w grę, bo przewidują wycinkę „zielonej ściany drzew” stanowiącej ochronę przez hałasem i zanieczyszczeniem. Trzecia koncepcja, bez ingerencji pił i toporów, zdaje się być ciekawszym rozwiązaniem dla Stalowej Woli. Tak czy siak za jakiś czas zniknie plac parkingowy, który mieści się naprzeciwko MDK, po drugiej stronie ulicy, blisko torów, wokół którego kiedyś stały drewniane budy. O tym, że w Miejskim Domu Kultury każdego dnia coś się dzieje, odbywają się spotkania, seanse kinowe, koncerty, otwierane są wystawy, nie trzeba nikomu przypominać. Już teraz przy dużych i hucznych imprezach, a odbywających się wewnątrz budynku, brakuje miejsc parkingowych, bo do MDK przyjeżdżają goście spoza Stalowej Woli. Co będzie, gdy połączy się dwa place wyłączając z nich ruch samochodowy? Zniknie wówczas ogromny parking, z którego nie tylko od święta korzysta wielu mieszkańców.

- Panie prezydencie, gdzie pan przewiduje parking, bo dzisiaj ciężko jest zaparkować jak jest jakaś impreza w Miejskim Domu Kultury. Proszę wyjaśnić gdzie będą stawiać samochody ludzie, którzy będą przyjeżdżać na różne imprezy i spektakle?- pytał podczas sesji Rady Miasta radny Daniel Hausner.

Jak się okazuje parkingów nie będzie. Podczas prac modernizacyjnych nie powstanie za wiele miejsc postojowych. Nie przewiduje tego koncepcja. Kilka pojawi się na tzw. „zawrotce” ulicy i kilka przy Metalowcu.

- Trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, że w obrębie Placu Piłsudskiego nie ma miejsca na stworzenie dużego parkingu, który miałby obsłużyć, tak jak pan radny mówi, duże wydarzenie kulturalne, imprezę masową, czy tym podobne. Nie ma takiej przestrzeni i to trzeba powiedzieć bardzo wyraźnie, albo dokonujemy całkowicie błędnego założenia, że Plac Piłsudskiego ma się stać parkingiem. Ja dylematu nie mam. Miejsca parkingowe są konieczne w obrębie takiej działalności, ale one mogą być rozsiane po całym terenie- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Ci więc, którzy przyjadą na jakiś koncert, imprezę do MDK będą musieli zostawić swoje auta pod wiaduktem, bo tam jest wiele miejsc parkingowych, które można wykorzystać i pofatygować się pieszo do domu kultury. Miasto nie utworzy parkingów podziemnych, ponieważ kosztowałoby to około 20 mln zł. Miejsca postojowe powstaną w przyszłości po modernizacji odcinka ulicy Okulickiego (do obsługi hali targowej) i po wybudowaniu dworca z prawdziwego zdarzenia wraz z galerią handlową. Na imprezy kulturalne można też będzie dojechać komunikacją miejską.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jurek60

Chodzi ci o ten tunel przy Kosciele i skrzyzowaniu JP 2,Staszica z Popiełuszki.Ten tunel jest czasowo zamkniety nie jest zasypany.Powinni go otworzyc zeby nie czekac na czerwonym swietle.

~jedrek

Do timo, mielismy juz taki jeden tunel na J.P.2 i po kilku latach zostal tylko smrod nie wyobrezalny a wszyscy ktorzy probowali cos tam zarobic zbankrutowali. A na koniec miasto musialo wylozyc wielkie pieniadze aby to zasypac.

~Timo

Maniuk. Przejscia pod ziemne fajne w dużych miastach gdzie spory ruch. Znając życie tam po miesiącu było by nasrane i nasikane i czaili by sie menele. Wizualizacja fajna, pomysl ciekawy, w praktyce by to nie pyknęło.

~Liljana

Pod wiaduktem jest wiele miejsc parkingowych??? Może prezydent sam się tam pofatyguje zamiast bzdury opowiadać...

manukun

No cóż, prezydent blokuje budowę centrum handlowego na terenie dworca PKS poprzez nieuchwalenie nowego planu zagospodarowania przestrzennego. W czasie zakupu tego terenu ów dokument zakładał budowę budynku jednopoziomowego. Inwestor chce jednak wielu poziomów, w tym parkingu na najwyższym piętrze. Mija kolejny rok bez ułatwień dla prywatnego kapitału.

Druga sprawa - wizualizacje tego centrum handlowego zakładają budowę tunelu dla pieszych pod torami kolejowymi. Dlaczego miasto przy chęci kapitału prywatnego do budowy powyższego przejścia na własny koszt burzy bezkolizyjną kładkę i buduje obok niebezpieczne przejście poziome?

~???

Szanowna opozycja co proponuje? Póki co wieszanie konstytucji w każdej szkole.

~W Europie

Do "wyborca" o ile dobrze pamiętam to inwestor nowego dworca PKS jest z innej opcji politycznej . A jak wiesz ludzie " dobrej zmiany" mają zawsze racje ... ( stara przypowieść ). Szkoda bo byłoby ciekawie , nowocześnie i praktycznie ( oczywiście parkowanie w takim parkingu za małą opłatą ) tak funkcjonuje nowoczesna Europa

~Juzek

Najlepiej zbudować tunel pod ulicą 1go Sierpnia.

wyborca

No i tak powinno być jak pisze ~W Europie. Ale w Stalowej Woli nie ma architekta. Nie myśli się przyszłościowo. Byle zdążyć przed wyborami.

Mamy prezydenta i radę z tej samej opcji politycznej, co w parlamencie. Czy nie da się pozyskać dodatkowych środków, dogadać się z inwestorem galerii i zbudować centrum komunikacyjne raz a porządnie?

~W Europie

Normalnie w Europie robi się tak :
1. Parking podziemny .
2. Dworzec PKP i PKS razem
3. Połączenie dworców z wspomnianym placem przejściem podziemnym
Tak to prawda to są koszty ale jest to rozwiązanie na długie lata ... a planowanie takich inwestycji nie może być na dziś tylko z dużą perspektywą rozwoju .
P.S. w wspomnianym przejściu lokale pod wynajem ( gastronomia itp) i jesteśmy w Europie ale jeżeli się myśli by z tej Europy wyjść to po co , zrobić byle jak ...

~mateusz

@michalek nie masz wiedzy i widać to po Twoich wpisach.Innych osądzasz swoją miarą nie myśl że mieszkańcy Staliwej Woli dadzą się zmanipulować.Mieszkańcy w Stalowej Woli doskonale wiedzą,że rewitalizacja polega tutaj na zniszczeniu środowiska naturalnego(wycięciu wszystkich drzew,)a nie na upiększaniu obszarów zaniedbanych.

~michalek

mateusz...mo naprawde...wez w końcu te lakarstwa .

~mateusz

Oglądajcie na youtuba filmik związany z Prezydentem Nadbereżnym pt.Rewitalizacja od kuchni stalowa wola.Tak w Stalowej Woli dba się o zieleń i uświadamia się społeczeństwo aby dbało o środowiskp.Przykład idxie od góry nie licząc się z protestami mieszkańców.

~mateusz

@michalek nie masz wykształcenia to nie zabieraj głosu,sam bierz leki.

~mateusz

Wyborco zgadzam się z Tobą,konsultacje były w biblotece międzyuczelnianej na ręce Pana Prezydenta i Przewodniczącegp Rady Miasta wręczono pismo od mieszkańców Stalowej Woli z podpisami mieszkańców,że do rewitalizacji Placu Piłsudskiego mieszkańcy wybierają projekt nagrodzony nagrodą pierwszą,ulica 1-go Sierpnia pozostaje w nim bez zmian,do obecnego drzewostanu dostosowuje się architekturę.Pan Prezydent nie liczy się z daniem mieszkańców i robi swoje.Mieszkańcy nie chcą zmiany ulicy ewentualnie zamknięcie tego odcinka ulicy ale Prezydent za wszelką cenę chce wprowdzić innowacje wbrew mieszkańców.O tym spotkaniu w biblotece też niewiele ludxi wiedziało bo o to chodzi.

~michalek

matlusz beton to ty jestes.Wez lekarstwa.

wyborca

Czytam teraz regulamin konkursu, który później zmieniono.

Z nowej wersji wyleciał punkt:

"5) zwiększenie liczby ludzi pozostających na dłużej, poprzez budowanie potencjału dla aktywności społecznej"

Zrozumieli, że modernizacja placu Piłsudskiego wcale nie przyczyni się do zahamowania spadku liczby ludności miasta, a młodzi dalej będą wyjeżdżać na studia i do Stalowej Woli już nie wrócą.

Wyleciały punkty, że projekt ma zapewnić:

"1) demontowane, składane lub chowane zamknięcie Placu Piłsudskiego w miejscach obecnego przebiegu ulicy 1-go sierpnia"
"2) zmiana przebiegu ulicy 1-go sierpnia w celu ominięcia Placu Piłsudskiego"
"3) zwiększenie ilości oraz uporządkowanie miejsc postojowych dla samochodów osobowych"

W zamian:

"1) połączenie dróg komunikacyjnych z nowo powstałym przejściem poziomym przez tory kolejowe – Załącznik nr 7 do Regulaminu"

Czyli nowy projekt nie wymuszał zmiany przebiegu drogi. Prawdopodobnie nie narzucał, że jakakolwiek droga ma tamtędy przebiegać. Ważne, aby trakty piesze i rowerowe łączyły się przejściem poziomym.

Wyleciały także wymagania, że mają być 3 fontanny. W zamian jest zapis, że mają powstać urządzenia wodne i trzeba wskazać lokalizację punktów usługowo-handlowych. Ma stanąć także pomnik Piłsudskiego (pomysł ogłoszono na Rajdzie Honoru ze 2 lata temu), a także... ogrodzony wybieg dla psów. Maksymalny koszt to 14 mln brutto.

Teraz znalazłem info, że konsultacje w sprawie placu były w bibliotece, ale kto o tym wiedział. Powinni przedstawić mieszkańcom pełny projekt zmian (po poprawkach prezydenta) i przeprowadzić konsultacje na szeroką skalę, aby każdy mógł się swobodnie wypowiedzieć na temat nowej koncepcji i zaproponować własne pomysły (w końcu ten plac ma służyć ludziom, a nie być tylko na pokaz). Dopiero wtedy realizować.

Za Szreka był jeszcze 1 pomysł, aby w miejscu wyburzonych bud wybudować szklany pałac i tam przenieść urząd miasta. Mieściłyby się tam także lokale usługowe, gastronomia i kawiarenki. Może warto do tego powrócić.

Jeszcze jedna uwaga - przytoczono poniżej przykład dworca w Krakowie. Składa się z 2 części, mianowicie dworca i galerii. Nie wiem, jak tam wygląda prawo własności. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w Warszawie, Katowicach i wielu większych miastach (za wyjątkiem Rzeszowa). Perony są zadaszone, więc nie trzeba czekać na pociąg ani wysiadać z niego w ulewę,
co dodatkowo zachęca do wyboru pociągu jako środka transportu. Czy takie rozwiązanie może funkcjonować w Stalowej Woli? Trzeba by pociągnąć galerię za tory i przenieść peron. Koszt takiego przedsięwzięcia spory.

Odnośnie ulicy 1 Sierpnia:

A może warto rozważyć całkowite zamknięcie fragmentu 1 Sierpnia?

Szrek chciał stworzyć taki plac przy hotelu Hutnik. Ulica Wyszyńskiego miała stać się dwukierunkowa, a potem skręcać w Partyzantów. Ale nawet gdyby pozostała jednokierunkowa, tragedii by nie było.

~mateusz

Wyborco Pan Prezydent nie wprowadza poprawki tylko realizuje projekt,któremu przyznano nagrodę drugą ze zmianą biegu ulicy,widocznie. chce wprowadzć za wszelką cenę projekt swoich koleżków nie liczy się z opinią mieszkańców.Nie ma konsultacji mieszkańców,a za błędy Prezydenta zapłaci młode pokolenie i tych błędów nie da się naprawić.Pan Prezydent bazuje pewnie na opinii tylko swoich kolesiów a nie bierze pod uwagę opinii różnych specjalistów.Bazuje też na opinii doktora Sobka którego opinie dendrologiczne przyczyniły się. do wycinki drzew w Krakowie,Stalową Wole to samo czeka powinno się. zmienić nazwę miasta ze Stalowej Woli na Betonową Wolę lub Pustynną Wolę.Założyciele Stalowej Woli z. Niebios. patrzą co się. tutaj dzieje i bardzo ich to boli nie o takie miasto im chodziło

~Budowlaniec

To ma na celu zintegrowanie samochodów które będą przyjeżdżać do galerii i tam będą autobusy pod ziemią także muszą gdzieś się wydostać na powierzchnię w Krakowie zostosowano takie rozwiązania i przynoszą zyski a pozatym tam gdzie jest ulica obecnie będą kawiarnie jak w cywilizowanym mieście pan prezydent chce dobrze wieże mu a ten dworzec jest potrzebny dziwię się rzeszowowi że nie ma dworca z galerią to są bardzo dobre opcje bo można kupić i pojechać w podróż taki działania to plus duzy dla pana prezydenta i partii rządzącej

wyborca

~mateusz: A czy przy "rewitalizacji" błoni zorganizowano konsultacje społeczne? Tu będzie tak samo.

Nikt nie wie, jak docelowo plac Piłsudskiego ma wyglądać. Zwyciężyła pewna koncepcja, ale prezydent już wtedy zapowiedział, że wprowadzi do niej poprawki, w tym zmianę przebiegu ulicy.

~mateusz

Oglądałem dzisiaj tv stellę.Pan Prezydent Nadbereżny wypowiedział się na temat przebiegu ulicy 1-go Sierpnia za policją wzdłuż torów kolejowych za Metalowcem,tak ma przebiegać nowa droga.Powiedział,że nie będzie wycinki drzew jedt to kłamstwo nie da się tej drogi przeprowadzić bez wycinki obecnego drzewostanu.Nie wiem dlaczego Pan Prezydent nie realizuje projektu ,który wygrał pierwszą nagrodę zachowuje obecny drzewostan nie zmienia ulicy 1-go Sierpnia jego koszty są dużo niższe,który mieszkańcy popierają,tylko upiera się przy projekcie droższym ze zmianą ulicy i wycinką drzew.Chyba Pan Prezydent nie kieruje się interesem społecznym z wypowiedzi bowiem to wynika.

~ he he..

dworzec Pks i pkp tak blisko siebie ,jest tyly miejsca aż sie prosiło by tam postawić wspólny piekny dworzec.Ale sprzedany pks i nic sie latami nie dzieje.Tak to po działało i walenizm też.Może jeszcze PiS to odkreci????chodz ciezko bo biznes z tbg dworca pks nie odda za friko a i z pkp tez sie ciezko dogadać , chodz niejedne takie ciezkie sprawy odżywały.Niejedno miasto by nam zazdrosciło takiego dworca.Przy okazji mała gastronomia i sklepiki . Trza tylko pomysła i checi do działań a Lucek je ma.

~Analityk

Napiszę wprost:
uwiera to i inne rzeczy opozycji jak kolec w dupie.
Wiedzą że przegrają, hejter stara się ograniczyć straty.

KRZYSIU

Poprawna nazwa to Plac Gagarina tak go jego twórcy nazwali.Jak lucuś wybuduje w tym mieście chociażby kibel niech mu nada miano według swego uznania.

~budimex

wyborca to przejscie niby ma byc podziemne takze jesli tak to wszystko jest zaplanowan dobrze ten dworzec trzeba machnac po szpeci wizeunek taki jakw krakowie bedzie w sam raz

wyborca

W jaki sposób nowy przebieg drogi skomunikuje plac Piłsudskiego z nowym dworcem, skoro nie będzie przejścia podziemnego do galerii? No chyba że takie przejście jest planowane.

~musiu

@michalek Ty nic nie myślisz,wszystkich uważasz za chorych tylko Ty jesteś mądry.Ja myślę że Ty korzystasz na tej rewitalizacji i to dużą kasę,dlatego ośmieszasz ludzi rozsądnych,którzy dbają o śodowisko i los młodego pokolecia.Co Ci przyjdzie z tych pieniędzy,które zarobisz na durnych projektach?Przyszłe pokolenia będą o Tobie mówić,że nie miałeś żadnego pojęcia o inwestycjach,tylko niszczeniu środowiska i marnotrawieniu pieniędzy.

~michalek

misiu i znowu zapomniales lakarstw ?

~katolik

sasiad to ma na celu skomunikowac plac pilsudzkiego z nowym dworcem z galeria bo tam beda pociagi do cpk wszystko jest zaplanowane

~sasiadskarpa

Przeciez na tym placu wszystko jest jak trzeba,moze ktos tu ma za duzo pieniedzy i nie ma gdzie wydać?Jedynie co mozna tam zrobic potrzebnego to wymienić te płytki na asfalt i ładnie pomalować miejsca parkingowe.Po co zmieniać bieg ulicy,to jest nie normalne.Od przyszłego roku juz tutaj nie bedzie dni miasta wiec zamykanie ulicy nie bedzie potrzebne a tym bardziej nowy przebieg ulicy.W ogóle co za chory pomysł z ta zmiana biegu ulicy?