Opiekunka osób starszych – zawód przyszłości?

Image

Opiekunka osób starszych to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza na zachodzie Europy. Europejskie społeczeństwa coraz mocniej się bowiem starzeją, czego skutkiem...

Opiekunka osób starszych to zawód, który cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza na zachodzie Europy. Europejskie społeczeństwa coraz mocniej się bowiem starzeją, czego skutkiem jest wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowaną opiekę nad seniorami, którą świadczą właśnie opiekunki. Coraz więcej osób poważnie rozważa możliwość zatrudnienia się w tym zawodzie, do czego kuszą zwłaszcza atrakcyjne zarobki oferowane m. in. w Niemczech.

Opiekunka osób starszych – czy każdy może nią zostać?

Wbrew pozorom, w opiece osób starszych nie może pracować każda osoba. Opiekunką osób starszych za granicą może bowiem zostać jedynie osoba, które zna przynajmniej podstawy języka obcego kraju, w którym będzie zatrudniona. Wybierając na miejsce swojej pracy Niemcy, opiekunka osób starszych musi mówić po niemiecku na poziomie przynajmniej podstawowym. Taka jego znajomość pozwala bowiem zrozumieć potrzeby podopiecznego, umilić mu czas wspólną rozmową oraz prawidłowo wykonywać wszystkie czynności dnia codziennego, do których należy m. in. towarzyszenie seniorowi podczas wizyt lekarskich, robienie zakupów, spacery oraz kontakty z jego rodziną.

Opiekunka osób starszych powinna także posiadać doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy ze starszymi osobami. Szczególnie mile widziane są referencje od rodzin, w których dana opiekunka osób starszych wcześniej pracowała, ale równie dobrze doświadczenie może być zdobyte w czasie opiekowania się osobą z bliższej lub dalszej rodziny opiekunki. Dodatkowe kursy, prawo jazdy czy wykształcenie pielęgniarskie także są mile widziane przez pracodawców oraz zwiększają szanse opiekunki na uzyskanie dobrze płatnego zatrudnienia.

Opiekunka osób starszych – siła fizyczna i psychiczna

Znajomość języka niemieckiego, doświadczenie zawodowe oraz ukończone specjalistyczne kursy nie gwarantują jeszcze, że posiadająca takie kwalifikacje osoba dobrze odnajdzie się w pracy opiekunki. Dobra opiekunka osób starszych musi bowiem posiadać także pewne określone cechy charakteru, które mają ogromny wpływ na jakość jej pracy oraz poziom wykonywanych obowiązków.

Do najważniejszych z nich należą m. in. empatia, życzliwość, cierpliwość, łatwość nawiązywania kontaktów, odporność na stres, szacunek oraz chęć pomagania innym. Opiekunka osób starszych powinna być także silna fizycznie, zdrowa oraz dobrze zorganizowana. Powinna także być w stanie zagwarantować swojemu podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa oraz być dla niego wsparciem psychicznym.

Opiekunka osób starszych – czy warto szukać zatrudnienia w tym zawodzie?

Praca w opiece osób starszych to bardzo odpowiedzialne oraz wymagające zajęcie, które wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Opiekunka osób starszych musi bowiem przenieść się do obcego kraju często pozostawiając w Polsce swoją rodzinę i przyjaciół. Musi odnaleźć się w nowym środowisku, poznać inną kulturę oraz mentalność i wykonywać wszystkie swoje obwiązki tak, aby jej podopieczny był z niej zadowolony. Praca w opiece osób starszych to idealne zajęcie dla osób, które najlepiej realizują się pomagając innym oraz lubią zajmować się starszymi osobami.

Praca jako opiekunka osób starszych to jednak także wiele korzyści. Pierwszą z nich są wysokie zarobki oraz możliwość zaoszczędzenia konkretnej kwoty pieniędzy. Opiekunka osób starszych z Opiekunki24.pl najczęściej zamieszkuje bowiem wraz z seniorem, dzięki czemu nie ponosi dodatkowych kosztów zakwaterowania oraz wyżywienia w Niemczech. Patrząc na nasze społeczeństwo, które starzeje się coraz bardziej, możemy śmiało powiedzieć, że zapotrzebowanie na wykwalifikowane opiekunki seniorów będzie stale rosło.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.