Narodowe czytanie powieści Stefana Żeromskiego

Image

Za nami kolejna edycja Narodowego Czytania. W Miejskiej Bibliotece Publicznej wspólnie przeczytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Zainaugurowana przez Parę Prezydencką 28 lutego tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybrane fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego czytali m.in. przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj, radny Grzegorz Męciński, radna Agata Krzek, starosta Janusz Zarzeczny, przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Andres i inni.

Na mieszkańców, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu czekały różne atrakcje. Można było np. otrzymać pamiątkową monetę tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Podobnie jak w minionych latach mieszkańcy, którzy przynieśli własny egzemplarz powieści S. Żeromskiego mogli liczyć na wbicie do niego okolicznościowego stempla. Nie zabrakło także słodkich przekąsek, które zostały udekorowane w barwy narodowe. Można było także obejrzeć wystawę na temat Stanisława Żeromskiego, gdzie prezentowane były różne wydania „Przedwiośnia” oraz 44 teksty Antologii Niepodległości, a w nich wiersze, powieści, eseje z różnych epok, od najdawniejszych po współczesne, piękny, przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej.

Organizatorami wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z reżyserką teatru „Blagier” Marią Bembenek. Oprawę muzyczną zapewniła Nadsańska Orkiestra Kameralna pod kierownictwem Edwarda Horoszki.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Ojojoj

Niezły Pisior rośnie z tego młodego, wylizanego w okularach. Pupilek władzy udzielający się ochoczo na wszystkich imprezach. Wazelina aź kapie. Brrrr.

~RNI

Jednak stalówka przegrała. wokoło cisza. Nie ma nawet artykułu

~Xxx

Bul bul bul

~Do !!!

Nie porównuj orła z czekolady do ciasteczek. Tu się BUL wygłupił.

~Dec

Konstytucję treba było czytać, żeby Adrian zrozumiał.

~Liljana

I żeby nie było - z władz było aż 6 z 18 osób...

~Liljana

do karolina: raczej na "przesadzasz" - oprócz przedstawicieli władz, którzy są co roku na czytaniu, kto tam był takim zwolennikiem pisu?

~karolina

@~Liljana
Z naciskiem na słowo -nieco.

~!!!

No i proszę - biało - czerwone ciasteczka do smakowitego skonsumowania. A pamiętacie jak zarzucano profanację Prezydentowi Komorowskiemu za czekoladowego orła.Teraz wszystko jest ok.

~Liljana

Karolino, chyba nieco przesadzasz - dziewczyny z Teatru Blagier to niby zwolenniczki pisu. Czy choćby wspomniana Agata Linek? A może dr Maria Borowska? Czy pracownik mbp Mirosław Ofiara?

~mbp

Potwierdzam! Można było się zgłosić. Umieszczane były ogłoszenia o naborze. W tej chwili zapraszani są jedynie przedstawiciele władz. Ale każdy chętny mieszkaniec mógł się zaprezentować - p. Butryn się nie zgłosiła, to i jej nie ma. Nikt na siłę na Narodowe Czytanie nikogo nie ciągnie.

~Hipokryci

Dobrze ze szlezak wybudował ta bibliotekę to aktywiści PISowscybmaja gdzie się lansować umiech
Gdyby niebtabbiblioteka to by musieli czytać na ławeczce dla zakochanych albo w parku wodnym bilingowym !
Ach zapomniałam jest jeszcze kontenerolawka prosto z sań francisco umiech

~Do karolina

Była tam m.in. p. Agata Linek. To chyba różnorodność jest. ;) Każdy mógł się zgłosić. Na pewno nie zostałby pominięty.

~karolina

Już po składzie czytających widać, jaką mamy jedną Polskę- hasło głoszone przez PiS.Jedna Polska- to tylko pisowcy i ich zwolennicy. Dlaczego nie zaproszono nikogo z opozycji do wspólnego czytania? Przynajmniej p. Butryn, która jest znaną nauczycielką w naszym mieście.To powinno dać ludziom do myślenia.Tak się nie buduje wspólnoty.

~widzącc

Widać na fotkach wielu...tuzów czytelniczych umiech

~do Aaa

To właśnie za platformy były takie rzeczy umiech Bronisław Komorowski zapoczątkował Narodowe Czytanie. Raczej nie pisowskie nieuki!

~hero

Można gdzieś usłyszeć SOBIERAJA? Interesuje mnie czy potrafi czytać bo wątpię.

~Mojur

Stachu to czytał czy oglądał mola na kolanie? Ze zdjęcia słabo widać.

~Gracz

Granatowy garnitur i dobrej jakości skórzane półbuty to najlepszy trend . Ale nie dla tych co preferują sandały ibiałe skarpety

~RNI

PODOBNO KOLEJNA PORAŻKA KOPACZY.

~nibykomuch

Pan Sobieraj ponownie w brązowych półbutach. Żenada.

~podatnicy

Czytali? czy niektórzy dukali hehehe 111111111

~mariusz

czemu nie zaprosiliscie opozycji? 100-lecie niepodległości powinniśmy swietować razem co nie?

~jankes

sama yntelygencja górniczego grodu.

~alecyrk

Rysio, Januszek, Stasiek i wielu znanych notabli wreszcie wzięli książkę do ręki? I jak wam poszło to czytanie, płynnie czy z tzw. dukaniem?

~ciekawy

powiedz nan co dokonales w zyciu po zdaniu matury

~ciekawy

powiedz nan co dokonales w zyciu po zdaniu matury

~meksyk

Pewne osoby nawet są wstanie nauczyć się czytać żeby móc być w blasku fleszy!!! ależ to straszne jak władza uzależnia umiech

~Maturzysta

Stanisław Sobieraj z PiS to rozumiał co czytał? Ten człowiek jest bez matury. Kiblował w szkole podstawowej.

~Maturzysta

Stanisław Sobieraj z PiS to rozumiał co czytał? Ten człowiek jest bez matury. Kiblował w szkole podstawowej.