Gdzie są najniższe emerytury? Na Podkarpaciu!

Image

Seniorzy z naszego województwa otrzymują najniższą emeryturę w kraju. Dla przykładu przeciętny emeryt ze Śląska ma o 700 zł wyższa emeryturę niż jego kolega z Podkarpacia.

Jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie w I półroczu 2018 r. przeciętna miesięczna emerytura w województwie podkarpackim wypłacana przez ZUS wyniosła 1991,81 zł co plasuje Podkarpacie na ostatnim, 16 miejscu wśród województw jeśli chodzi o wysokość świadczeń emerytalnych. Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy wynosi u nas 1482,02 zł, a renta rodzinna 1686,27 zł. Przeciętna miesięczna emerytura dla Polski wynosi 2242,46 zł. Różnica między Podkarpaciem a województwami, w których przeciętna emerytura była najwyższa (województwo śląskie – 2700,03 zł i województwo mazowieckie – 2334,48 zł) w ciągu ostatnich lat utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

W I półroczu 2015 roku przeciętna emerytura w województwie śląskim była wyższa od emerytury na Podkarpaciu o 695,35 zł, a w województwie mazowieckim o 336,23 zł. W I półroczu 2018 roku różnica ta wynosiła 708,22 zł na korzyść województwa śląskiego i 342,67 zł na korzyść Mazowsza. W I półroczu 2018 roku przeciętna miesięczna emerytura wypłacana przez ZUS na Podkarpaciu była o 86,44 zł wyższa niż w analogicznym okresie 2017 roku.

Przeciętna miesięczna emerytura rolników wypłacana przez KRUS w I półroczu 2018 roku na Podkarpaciu wyniosła 1221,74 zł, co plasuje nasze województwo na 11 miejscu. Najwyższą przeciętną emeryturę rolników wypłacano w województwie śląskim – 1469,66 zł, a najniższą w województwie mazowieckim – 1202,09 zł. Przeciętna miesięczna renta rolników z tytułu niezdolności do pracy miała w opisywanym okresie wysokość 1066,31 zł, w tym renta wypadkowa wyniosła 1147,48 zł. Przeciętna renta rodzinna to 1425,88 zł, w tym renta rodzinna wypadkowa 1235,49 zł. W I półroczu 2018 roku przeciętna miesięczna emerytura rolników była o 22,65 zł wyższa od tej z I półrocza 2017 roku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~olo

Do synowa, powiem tak napisz 2 wyrazy a ja ci powiem co chcesz przekazac, w pierwszym wpisie piszesz co innego a w drugim co innego. Zwyczajna manipulacja czy ty nie wiesz ze na calym swiecie emerytury sa malutkie w nie ktorych krajach sa wyzsze niz u nas ale tam maja wysokie koszty zycia. Widac ze nigdzie w zyciu nie bylas bo malo wiesz a przy okazji napisz ile lat twoja tesciowa uczciwie przepracowala bo to jest njwazniejsze.

~synowa

oj Olo , Olo, i znów czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Przypomnę co napisałam:

"Moja teściowa pracowała ale gdy się rozchorowała poszła na rentę, teraz przeszła na emeryturę ma 586 zł do ręki. Dobrze, że teść też ma nędzne grosze bo przynajmniej mają razem na opłaty i dziadowe jedzenie.
Piszecie o średnich emeryturach zamiast napisać jaki % mieszkańców Podkarpacia ma najniższe emerytury. Co chcecie tym pokazać, że żyje się lepiej? Niby w Polsce już tak dobrze się ludziom powodzi a jak na razie dziad dziada dziadostwem pogania. Wstyd!"

oraz

"Teściowa pracowała jednak się rozchorowała i była na rencie a tym samym zły stan zdrowia nie pozwolił jej przepracować 20 lat pracy by mieć 1000zł brutto emerytury.

A tak na marginesie to czy Waszym zdaniem ten 1000zł brutto to wystarczy emerytowi na opłaty, jedzenie i leki?"

Nigdzie nie napisałam, że ubolewam jedynie nad sytuacją mojej teściowej a tylko dałam taki przykład gdy ktoś napisał, że emeryci już mają wszyscy po 1000 zł brutto minimalnej emerytury co nie jest prawdą.

Czasem wydaje mi się, że decydenci wychodzą z przekonania, że emeryt jest stary, siedzi w domu to nic już mu nie potrzeba a to głupie przekonanie gdyż większość emerytów pracowała w swoim życiu i są to osoby nie dość, że starsze to i schorowane. Jak inni muszą opłacać rachunki a także kupić leki, które są drogie. Żywność tania nie jest dlatego zadałam pytanie " Czy Waszym zdaniem 1000 zł brutto miesięcznie dla emeryta to dużo?
Moim zdaniem to bardzo mało.

Współczuję również i ludziom, którzy obecnie pracują i jeszcze o emeryturze nie myślą. Nie biorą pod uwagę tego, że obecni emeryci mają w większości przepracowane po 40 i więcej lat i większość ma niskie emerytury.
Czy dziś obecni 30 czy 40 latkowie mają możliwość mieć taki staż pracy gdy będą przechodzili na swoje emerytury?
Moim zdaniem nie i przerażająca jest myśl jakie będą ich emerytury.

Dlatego w dzisiejszych czasach powinno się mieć nie tylko mnóstwo empatii dla starszych ale i współczucie dla młodych gdyż oni nie będą mieli lepiej gdy będą emerytami a przynajmniej ja w to nie wierzę.

~Johnny

Nie mydl głupku, jedyne co spłacie to dług wobec tranzystora zamiast wspierać niepełnosprawnych na przykład.

~wuw

Raczej te 500 + to należałoby wprowadzić dla wszystkich emerytów a nie tylko dla obiboków.

~jan

Do johnny, po pierwsze emeryci to narzekali na niskie emerytury przez 8 lat nierzadu PO. Po za tym PIS wprowadza program emerytura 500 plus oczywiscie tylko dla tych ktorzy maja niskie emerytury. Pytanie dlaczego PO nie dbala o emerytow tylko olewano tych ludzi.Gdyby budzet panstwa byl z gumy to wszyscy by mieli wysokie emerytury ale PO zostawilo PIS 1 biolion dlugu i to jest najwiekszy problem obecnie POLAKOW bo wszyscy splacamy ten dlug.

~Johnny

Napisz coś o kwocie wolnej od podatku, dlaczego nadal taka niska i emeryci klepią dalej biedę, opłacana sraczko

~jan

Do takie tam, chlopcze za pelo emerytury byly groszowe i wtedy nie narzekales teraz jak PIS podnosl te emeytury ty lemingu narzekasz. Dlaczego za nierzadu pelo na te groszowe emerytury nie gegales.

~takie tam

jeżeli można szukać przyczyn takiego stanu rzeczy to trzeba wziąć pod uwagę naiwność elektoratu,(no i obiecanki rządzących)(pewnie to wytną ale cóż,takie czasy!)

~olo

Do synowa , w poprzednim wpisie nic nie napisalas ze tesciowa krotko pracowala ale j sie tego domyslilem bo znam wielu emerytow ktorzy maja mniej od twojej tesciowej i jakos musza zyc. Ale ty ubolewasz tylko nad wlasna tesciwa a ja ubolewam nad kazdym emerytem ktory ma groszowa emeryture. Oczywiscie ze najnizsza emerytura obecnie powinna byc na poziomie tsiaca zlotych ale netto. Gdybysmy wszystkim placili emerytury tyle ile emeryci by chcieli to ZUS by zbankrutowal w ciagu miesiaca. Powiem tak gdybys ty tak umiala czytac czy pisac po polsku jak robi to ''olo'' to bys miala duzo wiecej empatii do reszty POLAKOW ale ciebie inni go..wno obchodza.

~synowa

Olo kłania się czytanie ze zrozumieniem. U Ciebie jakoś i z pisaniem po polsku a i czytaniem ze zrozumieniem jest kulawo.

Teściowa pracowała jednak się rozchorowała i była na rencie a tym samym zły stan zdrowia nie pozwolił jej przepracować 20 lat pracy by mieć 1000zł brutto emerytury.

A tak na marginesie to czy Waszym zdaniem ten 1000zł brutto to wystarczy emerytowi na opłaty, jedzenie i leki?

~lusia

Niektórzy nadal straszą PIS -m ,tylko zapomnieli jak ich wybrańcy z PO okradali Polaków i Polskę , bawili się naszym pięknym krajem i narodem , pensje głodowe , umowy śmieciowe ,a kto chciał mieć więcej jechał na zachód by jako niewolnik pracować . Tego chcesz wyborco PO ?

~Ola

do Olo,
zanim zaczniesz sie nakrecac i powtarzac plotki to najpierw sprawdz jak sie pisze poprawnie "dyskutoje" i "meszczyzna" bo to juz swiadczy o tym, ze w ogole nie powinienes brac udzialu w zadnej pisanej dyskusji.

~pan

Dalej głupie ludzie na pis głosujecie to bedzieta miec wyzsze hahaahah

~uje

olo - pamiętaj, że się "uje" nie kreskuje, nigdy!

~Jurek

No chyba że interpretacja będzie ze kobiety są dwie to już zgromadzenie. Albo że stanowią szczegół całości dla zieleniny w koszyczku. No to sorry 🙂

~Jurek

Do Syn, zglaszaj ten śmieszny portalik i się nie czaj. Poniżej masz interpretację z eporady24 pe elementy:

CYTAT
kwestie dotyczące ochrony wizerunku ustawodawca uregulował w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (j.t.: Dz. U z 2006 r. Nr 90, poz. 631 – dalej: u.p.a.), a także w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm. – dalej K.c.).I tak, zgodnie z art. 81 ust. 1 u.p.a.: „Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie”.Z treści powyższego przepisu wynika, że co do zasady rozpowszechnianie wizerunku osoby fizycznej (np. umieszczenie go na stronie internetowej) bez jej zezwolenia jest bezprawne. Wyjątek od tej zasady ustawodawca przewidział w art. 81 ust. 2 u.p.a., w myśl którego „zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;

2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza”.Wizerunek chroniony jest również na podstawie przepisów K.c. dotyczących ochrony dóbr osobistych, tj. art. 23 i 24 K.c.

~Syn

Moja Mama nie żyje od kilku lat i nie życzę sobie aby jej zdjęcie ukazywało się na Waszej durnej stronie. Jej koleżanka chyba też nie dała Wam zgody
na przekazywanie danych .

~Syn

Moja Mama nie żyje od kilku lat i nie życzę sobie aby jej zdjęcie ukazywało się na Waszej durnej stronie. Jej koleżanka chyba też nie dała Wam zgody
na przekazywanie danych .

~psik

A kto rządził i sprawił ,ze takie są emerytury nie PO , UW , SLD ? Kto kradł i ograbiał państwo ? A afera FOZZ jest tego dowodem . Ludzie z podkarpacia za to ,ze nie głosowali na złodziei byli w ten sposób karani .

~olo

Do kapusta, nie kompromituj sie bo nie bylo w POLSCE takiej taniochy jak obecnie, druga rzecz to POLACY pracujacy zarabiaja srednio okolo 2 tysiecy netto a ty lemingu chcesz zeby wszyscy mieli 3 tysiace emerytury. Inna rzecz ze skoro tak uwazasz to nikt ci nie broni doplacac swoimi pieniedzmi tym co maja malo. Co do ''dyskutuje'' masz racje w pospiechu sie pomylilem a swoja droga dykutowac jest przez ''O'' wiec dyskutuje powinno byc przez O kreskowane.

~Kapusta

Żeby nadążyć za lawinowo rosnącymi cenami które nam zafundował pis swoim kupowaniem socjalem słabiej rozgarnietych trzeba by podnieść minimalne emerytury do min 3 tysięcy.

olo buciorze sprawdź se jak się pisze dyskutuje 🙂

~olo

Hejterzy z pseudo opozycji to wlasnie PIS podniosl najnizsze emerytury na 1000 zlotych bo za pelo emeryci ostawali grosze. Druga sprawa jesli ktos nie ma tysiac zlotych to znaczy ze bardzo krotko pracowal. Bo zeby dostac te tysiac zlotych to meszczyzna musi przepracowac 25 lat a kobieta 20 lat. I to jest cala prawda o emeryturach a z prawda sie nie dyskutoje.

~Dacia

Dokładnie, Dziany i Wkładki ciężko pracują na konstrokszyn żeby we wsi nie było wstydu.

By the way, skąd oni takie babcie ustrojone wzięli? Jakaś grupa rekonstrukcyjna?

~Jakf

Nie przesadzaj niunia, wszyscy siedzą w Ameryce i we Francji to ich tak te emerytury nie bolą. Przejedź się po Podkarpackiej wsi i porównaj do dziadostwa w innych regionach 🙂

NIUNIAAA

bida i nędza, zarobki marne ale na podkarpaciu i tak głosuja na PIS, to dopiero społeczeństwo mózgowe!!!!!!

~qqq

To zdaje się TEN region Polski gdzie PiS ma jedno z najlepszych poparć? Zapewne to dzięki tym emeryturkom.

~synowa

Moja teściowa pracowała ale gdy się rozchorowała poszła na rentę, teraz przeszła na emeryturę ma 586 zł do ręki. Dobrze, że teść też ma nędzne grosze bo przynajmniej mają razem na opłaty i dziadowe jedzenie.
Piszecie o średnich emeryturach zamiast napisać jaki % mieszkańców Podkarpacia ma najniższe emerytury. Co chcecie tym pokazać, że żyje się lepiej? Niby w Polsce już tak dobrze się ludziom powodzi a jak na razie dziad dziada dziadostwem pogania. Wstyd!

~Lawa

Ten na czarno w sukience, na pewno... Jeden z Torunia to nawet na miliony przelicza.

~Lih

I co dalej.Może w końcu by to podlarpacie dofinansować na rzecz emerytów .A my to mamy mieć inny byt jak śląskie.?

~Drewutnia

Lepiej budować kościoły niż zakłady pracy. Przecież modlitwą tez człowiek sie naje.