Polaryzacja a okulary przeciwsłoneczne

Image

Jednym z parametrów opisujących wiele modeli okularów przeciwsłonecznych dobrej klasy jest polaryzacja. Wielu konsumentów nie wie jednak, czym ona jest i czy warto kupować okulary mające polaryzację. Czym cechują się okulary polaryzacyjne?

Definicja polaryzacji

Przyjmuje się, że polaryzacja to pewna cecha przypisywana między innymi okularom przeciwsłonecznym. Okulary polaryzacyjne posiadają specjalnie wykonane soczewki, zdolne do polaryzacji wiązki świetlnej, co stanowi filtr dla rozproszonego, niespolaryzowanego światła. Dzięki polaryzacji okulary przepuszczają do oczu tylko fale świetlne, które są ukierunkowane pionowo. Można powiedzieć też, że polaryzowanie to prostowanie fal świetlnych poprzez blokadę fal rozproszonych.

Ekspert z serwisu https://born86.pl/ podkreśla, że polaryzacja stosuje efekt rozchodzenia się światła i porządkuje go, aby finalnie obraz widziany przez soczewkę polaryzacyjną był jak najbardziej wyraźny.

Musimy wiedzieć, że światło porusza się zarówno w pionie, jak i w poziomie, a promienie słoneczne padające pionowo, dzięki okularom z polaryzacją, nawet w słoneczny dzień powodują, że wyraźnie widzimy kolory, kształty i obrazy. Natomiast poziomie fale świetlne odpowiadają za smugi, refleksy i tym podobne efekty, oślepiające ludzki wzrok.

Dlaczego warto wybrać okulary z polaryzacją?

Okulary polaryzacyjne poprawiają jakość widzenia w wielu różnych sytuacjach, ponieważ usuwają zbędne odblaski, czyli rozproszone światło. Przepuszczają jedynie proste, pionowe, spolaryzowane fale świetlne. Ci, którzy nosili i używali okularów z polaryzacją, najczęściej zgodnie twierdzą, że nie wróciliby już do okularów bez polaryzacji.

Obraz widziany przez soczewki z polaryzacją jest wyraźniejszy, ostry, nasycony barwami – lepszej jakości niż ten, który widzimy w okularach bez polaryzacji lub po prostu gołym okiem. Polaryzacja bynajmniej nie zakłamuje widzianego obrazu, ale sprawia, że odbicia promieniowania słonecznego o cząsteczki wody nie są dla nas uciążliwe, a oczy tak bardzo się nie męczą podczas słonecznej pogody. To właśnie brak polaryzacji powoduje, że widzimy rzeczy jako nieco bardziej rozmyte czy nieostre.

Bez wątpienia warto wybrać okulary polaryzacyjne - zarówno przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne, dla osób z wadami wzroku, ponieważ sprawdzają się one w wielu sytuacjach. Skorzystamy na nich i zimą i latem, kiedy ostre promieniowanie słoneczne może nam się dawać mocno we znaki. W takie okulary powinni zainwestować kierowcy. Dzięki nim będą widzieć ostry, wyraźny obraz za szybą, bez względu na warunki atmosferyczne.

Okulary ze szkłami z polaryzacją to doskonałe rozwiązanie dla osób z wadą wzroku lub tym bardziej z astygmatyzmem, ponieważ mogą komfortowo widzieć w ostrym świetle.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.