Firmy z branży budowlanej stawiają na faktoring

Image

Podwykonawcy, inwestorzy i deweloperzy muszą obecnie stawić czoła licznym problemom nękającym przedsiębiorców działających w branży budowlanej. Jednak zgodnie z prognozami, wbrew obecnym trudnościom, sytuacja w budownictwie powinna zacząć się wkrótce poprawiać. Poprawę te odczują jednak tylko Ci przedsiębiorcy, którzy w porę zdołają uchronić swoje firmy przed upadkiem, dostrzegając konieczność zapewnienia im płynności finansowej.

Problemy branży budowlanej można wymieniać w nieskończoność. Problemy z transportem, rosnące, niestabilne ceny materiałów budowlanych lub ich niedostępność, odwrócony VAT od usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców czy kontrakty zawarte w 2016 r. charakteryzujące się niezwykle niskimi marżami, które w 2018 r. realizowane będą po wyższych kosztach niż zakładane, to tylko czubek góry lodowej. Do tego dochodzą ogromne problemy z brakiem pracowników, a co za tym idzie nieterminowe realizowanie zleceń.

Wszystkie te problemy zaburzają płynność finansową firm, których niewypłacalność rośnie z roku na rok. Dług firm budowlanych notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wynosi już ponad 2,2, mld zł., a w jego bazie jest już ponad 60 tysięcy dłużników. Ponad połowa przedsiębiorców z sektora przyznaje, że zostało poproszonych o wydłużenie terminu płatności faktury, a bariera w postaci niezapłaconej faktury to smutna codzienność ponad 60% przedsiębiorców z branży budowlanej – głównie mniejszych i średnich podwykonawców.

„Faktury z 90 dniowym terminem płatności to dla dużego inwestora żaden problem. Nikt jednak nie myśli o nas – podwykonawcach umiejscowionych na końcu tego łańcucha. Jeśli my nie otrzymamy zapłaty za wykonaną pracę, nie mamy za co zatrudnić ludzi do wykonania kolejnych robót, nie mówiąc już o wypłacie dla tych, którzy swoją prace już wykonali.” – żali się Pan Piotr, właściciel firmy wykończeniowej z łodzi, wykonującej prace dla dużego inwestora w Warszawie. „Z drugiej strony, ciężko negocjować z dużymi inwestorami, dla których my jesteśmy zaledwie jedną z wielu firm ubiegających się o zlecenie. Albo zgadzasz się na długie terminy płatności, albo wybierają kogoś innego, a ty zostajesz bez kontraktu. Trzeba radzić sobie w inny sposób.”

INWESTYCJA W BUDOWANIE PŁYNNOŚCI FINANSOWEJ SIĘ OPŁACI!

„Zgodnie z prognozami, sytuacja w branży budowlanej będzie się stopniowo poprawiać. Jednak jeśli przedsiębiorcy w porę nie zadbają o mechanizmy, które zapewnią im płynność finansową, ich firmy upadną, zanim jeszcze będą mieli szansę skorzystać z poprawiającej się koniunktury. Faktoring to najprostszy i dostępny już dla wszystkich sposób na zapewnienie sobie stabilności finansowej.” – opowiada Damian Sapielak, dyrektor Departamentu Sprzedaży Mobilnej Idea Money S.A., lidera wśród firm faktoringowych, oferujących usługi faktoringu i mikrofaktoringu firmom z branży budowlanej. „Polskie firmy z sektora budowlanego swoje zobowiązania finansują głównie z bieżących wpływów, a w porównaniu z europejskimi firmami, dużo rzadziej korzystają z takich zabezpieczeń, jak faktoring– dodaje. I choć już 58% przedsiębiorstw z zatorami płatniczymi podejmuje działania prewencyjne by ich uniknąć, to w znacznej mierze są to jednak duże firmy. Paradoksalnie, to właśnie przedsiębiorcy z sektora MSP, najbardziej narażeni są na zatory płatnicze i to oni powinni zawczasu pomyśleć o stosownym zabezpieczeniu. Idea Money oferuje im szereg dedykowanych rozwiązań, które uwzględniają zarówno ich ograniczenia, jak i potrzeby oraz cykliczność koniunktury, czy sezonowość branży budowlanej.” [p]Jak nie dopuścić do konsekwencji braku płynności spowodowanej przestojami w płatnościach, czy nieterminową spłatą należności? Faktoring oferowany obecnie zarówno dużym firmom budowlanym, deweloperom jak i właścicielom jednoosobowych działalności gospodarczych, czy tym prowadzącym małe firmy budowlane, pozwala na otrzymanie pieniędzy wynikających z wystawionych faktur na konto już w ciągu 24h od wystawienia takiej faktury. Dla tych najmniejszych Idea Money oferuje również faktoring online, z decyzją w 15 minut i finansowaniem faktur już od 100 zł, czy faktoring w abonamencie, który za niewielką, miesięczną opłatą oferuje gwarancję bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej. Coraz popularniejszy staje się również faktoring pełny, w którym ryzyko niewypłacalności kontrahenta przenoszone jest w całości na Faktora, czyli firmę faktoringową. Jest to rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i nie chcą podejmować ryzyka związanego z opóźnionymi płatnościami i wejściem w regres.

„Na szczęście coraz częściej zgłaszają się do nas Klienci, którzy świadomi są usługi jaką oferujemy i którzy pragną zabezpieczyć się przed konsekwencjami ewentualnego braku gotówki na bieżącą działalność ich firmy. Dla branży budowlanej długie terminy płatności to standard, co sprawia, że Klientów z tego sektora stale przybywa.” – opowiada Agnieszka Miszczuk, Dyrektor Regionu Centralnego Departamentu Sprzedaży Idea Money. „Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie i staramy się dobrać dla niego taki produkt faktoringowy, który będzie najlepszym rozwiązaniem trapiącego ich problemu. Klientów nie pozostawiamy potem samym sobie, ale na każdym etapie służymy im pomocą i radą, stając się partnerem w prowadzonym przez nich biznesie.” – dodaje.

W sytuacji w jakiej znalazła się branża budowlana, faktoring wydaje się być koniecznością, a raczej ratunkiem na bieżące problemy z płynnością finansową. To nowoczesny produkt finansowy, na który otwarci powinni być przede wszystkim ci mniejsi i średni przedsiębiorcy, którzy będąc na końcu łańcucha płatniczego, są teraz najbardziej narażeni na skutki zatorów płatniczych.

Jesteś zainteresowany szybszą zamianą faktur na pieniądze? Wystarczy, że napiszesz do nas lub zadzwonisz pod numer tel. 48 783-990-571. Z przyjemnością przybliżymy Ci korzyści płynące z faktoringu i wspólnie dobierzemy ofertę dla Twojej firmy.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~jankinota

Z tego co widziałam to coraz więcej osób korzysta właśnie z faktoringu i to właśnie w branży budowlanej ale i nie tylko. Nie słyszałam o tym faktoringu w abonamencie, muszę poczytać, wydaje się być korzystnym zabezpieczeniem

~Karmizin

Uważam, że powiązania i zależności na rynku zrobiły się tak zagmatwane, że nie ma innej opcji niż skorzystanie faktora dla spokojnego snu