Po jakie książki najchętniej sięgamy?

Image

Choć z roku na rok media informują nas o złym stanie czytelnictwa w Polsce (około połowa naszych rodaków w ogóle nie czyta książek), warto zwrócić uwagę na fakt, iż od kilku lat, w polskich księgarniach sprzedaje się coraz więcej pozycji. Polacy więc nie tylko czytają, ale także kupują książki, co świadczy o ważnej roli, jaką literatura odgrywa w naszym życiu. Po jakie książki najchętniej sięgamy? Poznaj preferencje polskiego czytelnika.

Polak czyta i kupuje

Od kilku lat sytuacja na rynku czytelniczym w Polsce ulega znacznej poprawie, a poszczególne księgarnie – zarówno stacjonarne, jak i internetowe – notują oraz lepsze wyniki sprzedaży. Przede wszystkim zwraca uwagę fakt, że jeśli Polacy kupują książki, to niekoniecznie wyłącznie szkolne podręczniki dla swoich dzieci – chętnie czytamy literaturę piękną oraz inne rodzaje powieści, w szczególności kryminały i literaturę sensacyjną. Nie ma przypadku w tym, że książki bestsellery, zarówno w Polsce, jak i za granicą, to najczęściej powieści kryminalne czy sensacyjne. Od kilku lat w Polsce i na świecie króluje także literatura erotyczna. Niewątpliwy wpływ na taki stan rzeczy byłą hitowa książka „50 twarzy Greya”, autorstwa E.L. James, która okazała się wielkim hitem nie tylko literackim, ale również kinowym. Socjologowie i specjaliści od badań społecznych często wręcz zwracają uwagę na fakt, że popularna literatura erotyczna przyczynią się do rewolucji seksualnej, w wyniku której zarówno kobiety, jak i mężczyźni stali się bardziej liberalni i znacznie odważniej mówią o swoich potrzebach seksualnych i realizują je.

Co czyta młodzież?

W zestawieniu najchętniej wybieranych książek w polskich księgarniach wysoką pozycję utrzymuje również literatura młodzieżowa. Nastolatkowie wybierają książki dotyczące problematyki, jaką spotykają w swoim własnym życiu. Pierwsze miłości, trudny okres dojrzewania, przyjaźń, uzależnienia – młody czytelnik jest bardzo wyczulony na autentyczność, dlatego książki i bohaterowie, z którymi można się identyfikować, cieszą się w tej grupie ogromną popularnością.

Biografie, podręczniki, literatura dziecięca

Wzrost popularności odnotowują również liczne książki o charakterze biograficznym. Polacy coraz chętniej czytają historie życia ludzi znanych z ekranów telewizora, celebrytów czy osób, które dokonały w swoim życiu czegoś ważnego lub niespotykanego. Tego rodzaju literatura niezmiennie cieszy się dużą popularnością, podobnie jak książki dla dzieci – bajki, baśnie, czy niezwykle popularne pozycje umożliwiające naukę poprzez zabawę. W zestawieniu najpopularniejszych gatunków ważną pozycję tradycyjnie zajmują lektury szkolne i podręczniki. Te drugie kupujemy zwykle w wakacje i na początku roku szkolnego. Z kolei większa dowolność w kanonie lektur sprawiła, że nauczyciele często wybierają do omawiania popularną literaturę młodzieżową.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.