Odsłonięcie nazwy dla Skweru Pamięci Ofiar OUN- UPA

Image

Skwer przy „Florianie” nosi nazwę Skweru Pamięci Ofiar OUN- UPA. W piątkowe popołudnie dokonano odsłonięcia tablicy z nazwą. Nie chodzi tu o zemstę, lecz o pamięć.

W obecności władz samorządowych dokonano odsłonięcia tablicy, która będzie informować mieszkańców o nazwie placu znajdującego się przy ulicy Floriańskiej. Tabliczka upamiętnia pomordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery i Ukraińską Powstańczą Armię. Taką decyzję podjęła Rada Miasta 21 czerwca 2018 roku na wniosek Fundacji „Przywróćmy Pamięć” oraz Stowarzyszenia „Stalowi Patrioci”. Nadanie temu terenowi nazwy ma być hołdem dla pomordowanych, upamiętnieniem wszystkich ofiar masowej zbrodni, w tym Polaków, Żydów, Cyganów, Czechów, a także tych Ukraińców, którzy nie podporządkowali się zbrodniczemu opętaniu OUN-UPA i z narażeniem życia pomagali swoim sąsiadom, ostrzegając przed napadem, dając schronienie czy pomagając w ucieczce, płacąc za to życiem.

- Niech to miejsce, ta nazwa, tabliczka, ten skwer będzie wyraźnym głosem sprzeciwu wobec kłamstwa, wobec próby zakłamania historii. Bo tak samo jak straszna była zbrodnia zadanej śmierci, męczeństwa, tak samo wielką zbrodnią jest kłamstwo i milczenie na temat prawdy o Wołyniu- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Miejsce to ma być apelem, nauką na przyszłość, przestrogą. Oby takie wydarzenia nigdy nie miały więcej miejsca.

Po uroczystości w MBP Stalowa Wola odbył się wykład pt. "Błogosławiony biskup Chomyszyn, ukraiński hierarcha, który potępił banderyzm”, który wygłosił prof. Włodzimierz Osadczy.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Polak

czy nie ma poważnego obiektu w Stalowej Woli a nie jakiś trawnik z odchodami psimi?To profanacja pamięci zamordowanych i obciach dla Władz Miasta,żeby na psich odchodach się lansować

~estel

Czy u nas istnieje cenzura w mediach? Dlaczego nie ma słów prof Osadczego skoro media nagrywały z nim wywiad? Ukraiński nacjonalizm (banderyzm) ważniejszy niż 200 tysięcy bestialsko zamordowanych obywateli RP..... Wyrzekli się Polaków?

~DRON

Ile lat Nadbereżny i pozostali będą lansować się będą na nieszczęściu tamtych pomordowanych?Chyba długo bo skwerów wielkości chusteczki do nosa w tym mieście sporo...no i koniunktura dobra dla tej partii.

~Polak

wojna i @michaś to typowe przypadki choroby o nazwie lemingoza - objawia się ona nałogowym oglądaniem tvn i czytaniem gazety o nazwie "gówno prawda", lemingoza prowadzi bo brania na wiarę wszystkiego co mówią lewackie i niemieckie media, lemingoza to częściowy zanik mózgu z uszkodzeniem aparatu rozumienia, kojarzenia faktów. Lemingozaury panicznie boją się samodzielnie myśleć, bezwładnie oddając podejmowaniem kluczowych decyzji innym, lemingoza to strach przed wszelką odpowiedzialnością.

Jak pokazuje @michaś nawet kwestia patriotyzmu jest u nich rozpatrywana przez pryzmat partii politycznych, pewnych interesów i pewnie przywilejów. Skoro patriotyzm to tylko taki na jaki pozwala nam jewropła inaczej jewropa będzie krzyczeć i zabierze na zabawki. Małe, podłe i zarazem biedne ludziki całkowicie oddane na łaskę swojego telewizora.

Pozdrawiam wszystkich samodzielnie myślących, trzymajmy się razem, tylko prawda, walczcie o prawe jak lwy inaczej zaleje nas czerwa rzeka pełna lewackiego syfu.

~estel

~@michaś, jakiej Europy, jakiej cywilizacji, rozwiń swoją myśl? konkretnie

~Polak

W Jedwabnem żydów zamordowali niemcy, "wojna" trochę jesteś niedouczony...poszukaj relacji świadków, są w internecie ty tępy baranie.

~@michaś

Taką "polskość" jaką nam wciska nasza dzisiejsza władza to może ciebie tylko jarać. Myślący chcą do Europy bo chcą do cywilizacji. A tobie wystarczą tacy "patrioci" jak tow. Piotrowicz, Kryrze itp. Im pachną ruble a nam euro. Panimajesz tawarisz Michaił? ALE TYŚ ZA TĘPY BY KUMAĆ.

art2deco

czekamy :-)

~wojna

art2deco ty się dusisz już z emocji i wystarczy

~michaś

wojna jak Cie uwiera polskość, to won do jewropy... a my tu prawdę pisać będziemy bo czasy kłamstwa już się skończyły. zabawne członek sld, nauczyciel który słowa nie wydusił w szkole o polskich bohaterach walczących za Polskę po 1945 roku,czy o mordercach komuchach z pzpr lansuje się wśród dzielnych młodych patriotów. Wiadomo, wybory blisko...

art2deco

CYTAT
wojna to tragiczny czas i wtedy ludzie pokazują haniebną twarz.
Jak w Jedwabnem Nasi Patrioci nazwaliby taki skwerek?


No to powiedz nam jak nazwaliby Polacy taki skwerek, albo Pawiak, albo obozy koncentracyjne albo PW44. Wyduś to z siebie :-)
Niemcy żołnierze pokazali haniebna twarz? A co o cywilach, nie ma takiego drugiego przykładu zezwierzęcenia.

~wojna

Polak ty wyznajesz zasadę Joseph'a Goebbels'a *Powtarzaj aż uwierzą

art2deco

A co myślą sami Ukraińcy tymczasowo w Stalowej?

~Polak

W Jedwabnem żydów zamordowali niemcy, "wojna" trochę jesteś niedouczony...poszukaj relacji świadków, są w internecie.

~wojna

Polak ja nie pisałem kto mordował kogo i palił żywcem w stodole to Ty masz wątpliwości

~Polak

W Jedwabnem żydów zamordowali niemcy, "wojna" trochę jesteś niedouczony...poszukaj relacji świadków, są w internecie.

~wojna

wojna to tragiczny czas i wtedy ludzie pokazują haniebną twarz.Jak w Jedwabnem Nasi Patrioci nazwaliby taki skwerek?

~Ormo

Dobrze że jeszcze na słupek z tabliczka są pieniądze, bo większość "poważniejszych inwestycji" leży i kwiczy 🙂

~Polak

ukraińskie psy z ujon-jupa to zwykli złodzieje i mordercy, wystarczy poczytać jakie były sposoby mordowania Polaków, często małych dzieci. Przebaczam im ale nic więcej..Jak można dawać im tyle skoro oni nas nie szanują, gardzą nami i czczą zwyrodniałych morderców i złodzieji z ujon-jupa.

~Kasandra

Tak Panie Prezydencie; kłamstwo jest wielką zbrodnią o czym się Pan kiedyś przekona osobiście.

~Stefan

~pamięć, Ukraina ma gdzieś twoje pamiętamy i przebaczamy. Tam ofiary leżą w polach na których krowy srają i po ktorych wiatr tylko hula, a w szkołach dzieci uczy się że nacjonaliści z oun to wzór do naśladowania jak i wartości ktore wyznawali. Kpisz sobie? Przyszłość buduje się na prawdzie, a nie fałszu. Chyba nie bardzo orientujesz się w ukraińskiej polityce i wzorcach

~pamięć

Pamiętamy i przebaczamy!Ile można jątrzyć i skłócać sąsiadów.Tylko idiota tak czyni.

~skwer

"W rozmowach z Polakami, którzy przeczuwali już niebezpieczeństwo, sąsiedzi-Ukraińcy uspokajali ich, aby się niczego nie obawiali, gdyż nikt im krzywdy nie zrobi. W ten sposób do ostatniego dnia zachowywali Ukraińcy pozory solidarności, aby uśpić czujność ludności polskiej (…)"

"Okrążyliśmy pięć polskich wsi i w ciągu nocy oraz następnego dnia spaliliśmy je, a wszystkich mieszkańców, starych i młodych, wyrżnęliśmy – w sumie ponad dwa tysiące osób. (…) Wielu Polaków – mężczyzn, kobiety, starców i dzieci – wrzucaliśmy żywcem do studni, a następnie dobijaliśmy ich, strzelając z broni palnej. Pozostałych siekliśmy bagnetami, zabijaliśmy siekierami i rozstrzeliwaliśmy"

Roman Szuchewycz
„…konieczne jest przyspieszenie likwidacji Polaków, muszą zostać całkowicie zgładzeni, ich wioski spalone (…) ludność polską należy zniszczyć”

Mykoła Łebed – przywódca OUN-SB
„zaszczepiać nienawiść do Lachów i zabijać przy każdym spotkaniu”

~mariusz

czy polska miała by szanse wygrania jakby chciała zdobyć ukrainę?

~z internetu

Kompromitacja pisowskiego ambasadora w Berlinie

Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf wygłosiła w piątek wykład w niemieckim Karlsruhe zatytułowany: „Państwo prawa w Polsce – stracone szanse?”. Wykład jednoznacznie nawiązujący do sytuacji w Polsce i demokracji odniósł ogromny sukces. Pani profesor „odebrała zasłużone brawa od niemieckich prawników i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, którzy nie mają wątpliwości że racja stoi po jej stronie” Oczywiście, jak można było się spodziewać prawicowi polscy politycy zamiast cieszyć się sukcesem prof. Gersdorf, tradycyjnie zarzucili jej zdradę i skarżenie na Polskę.
Jak donosi portal crowdmedia.pl, przy okazji zostały ujawnione fakty dotyczące organizacji wykładu i sposobu przedstawiania I Prezes Sądu Najwyższego za granicą. Jak wiadomo PiS–owi bardzo zależy na tym, aby nazwisko prof. Gersdorf zniknęło ze wszystkich oficjalnych dokumentów i żeby była przedstawiana jako była prezes SN.
Pełniący funkcję ambasadora Polski w Berlinie, Andrzej Przyłębski dołożył wielu starań, aby wypełnić wolę partii rządzącej. Powołany przez PiS ambasador, zarejestrowany przez SB jako TW Wolfgang prywatnie mąż Julii Przyłębskiej, usiłował wywrzeć nacisk na burmistrza Karlsruhe, Franka Mentrupa, aby ten oficjalnie przedstawiał prof. Gersdorf jako byłą prezes SN. Na szczęście burmistrz nie uległ naciskom, a niemieckie MSZ nakazało tytułowanie prof. Małgorzaty Gersdorf I Prezes Sądu Najwyższego w Polsce, podkreślając przy tym, że prezydent RP do tej pory nie wydał oficjalnego aktu odwołującego panią prezes.

~@ośmiorniczka

A jako ogrodnik z wykształcenia zapomniał o sałacie czy z własnej działki w Przemyślu przywozi?

~ola

W tym menu marszałka zabrakło... ośmiorniczek właśnie ze względu, że były najtańsze. Facet niepotrafiący sklecić kilka zdań, będący II osobą w państwie nie tak małym obżera się owocami morza aż miło. Prawdą jest, ze coraz więcej jest spożywanych lepszych trunków, lepszych poczęstunków ustami przedstawicieli...klasy robotniczej. Dla niepełnosprawnych w sejmie założył kurtyny, na to też go było stać!

~skwarek

Skwerek urósł do symbolu mordowania polsko-ukraińskiego sąsiedztwa
Nie o_take Polske walczylismy

~.....

Marcinkiewicz, to ten co okłamał kobietę której przyrzekał wierność a zostawił dla młodszej? Teraz zdaje się że i ta młoda tez zostawił. No to macie moralny autorytet za wzór hehe

~ośmiorniczka

Jak podaje Super Express z 15 czerwac br. marszałek Kuchciński na nasz koszt zamówił:
-220 kg krewetek
-50 kg mieszanki owoców morza
-25 kg muli
-25 kg małży świętego Jakuba
-15 kg kalmarów
-5 kg kawioru

TAK JEDZĄ -PANOWIE Z PiS. Pewno ręcamy!