Eustoma – najchętniej wybierany kwiat na bukiety ślubne

Image

Eustoma to kwiat, który w ostatnich latach jest najpopularniejszą rośliną wybieraną do bukietów ślubnych. Odznacza się delikatnością i niesamowitym urokiem. Eustoma zwykle występuje jako kwiat cięty do wazonu, jednak można go uprawiać także we własnym ogródku. A warto, ponieważ roślina ta należy do jednych z najdroższych kwiatów ślubnych.

Jak wygląda eustoma i skąd pochodzi?

Naturalne środowisko eustomy to rejony Ameryki Północnej i Środkowej. W Europie zasłynęła ze swojej wytrzymałości i szturmem zdobyła wszystkie kwiaciarnie. Kwiat ten podbił przede wszystkim serca panien młodych, wypierając m.in. popularne wówczas goździki. W uprawie w naszym klimacie najczęściej występują odmiany karłowate eustomy.

Eustoma posiada charakterystyczny wygląd. Ma długie łodygi i kielichowate kwiaty, które przypominają nieco róże. Sam kwiat składa się z wielu płatków o długości ok. 4 cm.

Czy eustomę można samodzielnie uprawiać w doniczce?

Eustoma do uprawy doniczkowej to nowy wynalazek botaników. W doniczce można hodować odmiany karłowate – mają one jednak mniejsze kwiaty i liście, ale z kolei są bardziej odporne na wszelkie choroby. Początkowo eustomy tych odmian były tylko w jednej barwie – czerwonej – jednak obecnie mamy do wyboru także odmiany o kwiatach fioletowych lub białych.

Bukiet ślubny z eustomy – do czego pasuje i jaką ma trwałość?

Eustoma to zdecydowanie numer 1 wśród najczęściej wybieranych kwiatów do bukietów ślubnych – we wszystkim barwnych odmianach. Na największą uwagę zasługuje odmiana fioletowa, która pięknie kontrastuje ze ślubną bielą.

Poza względami estetycznymi, eustoma ma także inną zaletę – mimo, że jest delikatna, odznacza się jednocześnie dużą wytrzymałością. Dzięki uniwersalnemu wyglądowi natomiast, kwiat może być wykorzystany na weselu w każdym stylu. Eustoma biała idealnie komponuje się z różami czy goździkami charakterystycznymi dla stylu klasycznego. Z kolei eustoma fioletowa idealnie pasuje do sukni w stylu vintage. Eustomy bez towarzystwa innych roślin nadadzą się natomiast do stylu minimalistycznego i nowoczesnego. Kwiat można też zestawić z lawendą – zyska wtedy rustykalnego charakteru.

Jak jeszcze wykorzystać kwiaty eustomy?

Eustomę można wykorzystać nie tylko do bukietów ślubnych. Pięknie prezentują się np. w bukietach urodzinowych. Świetnie sprawdzą się również jako dekoracja salonu. Eustomy można łączyć z frezjami, goździkami, kniphofią czy liatrą kłosową.

Kwiaty te można również uprawiać w doniczkach – na balkonie, tarasie lub w mieszkaniu.

Eustoma w doniczce – jak hodować?

Uprawa eustomy w doniczce zwykle zaczyna się od gotowej sadzonki ze sklepu lub w wyniku utworzenia rozsady z nasion. Młode rośliny powinny mieć zapewnione ciepło – najlepiej około 22 stopniu. Z tego powodu na zewnątrz możemy je wynieść najwcześniej w czerwcu. Gdy lato dobiega końca, należy kwiat przenieść do domu – może tutaj przebywać w temperaturze 18-21 stopni Celsjusza.

Zarówno w domu, jak i na zewnątrz eustoma musi rosnąć na stanowisku dobrze nasłonecznionym lub w delikatnym półcieniu.

W jakiej glebie uprawiać eustomę doniczkową? Powinna być ona żyzna, z lekką i przepuszczalną strukturą. Na dnie doniczki warto zrobić warstwę drenażową z odrobiną żwirku w celu lepszego odprowadzania wody.

Eustoma – uprawa w ogrodzie, sadzenie, przycinanie

W ogrodzie ciężko jest uprawiać eustomę – to roślina dość trudna w pielęgnacji. Istnieje jednak kilka uniwersalnych zasad, które ułatwią zadanie:

• eustomę sadzi się na rabatach na początku czerwca,
• kwiat potrzebuje min. 4 godzin dziennie bezpośredniego nasłonecznienia,
• stanowisko musi być osłonięte przed deszczem i wiatrem,
• podłoże nie może być kwaśnie; optymalne pH to od 6,5 do 7,0,
• podlewać umiarkowanie w miarę wysychania gruntu,
• zasilanie nawozem można rozpocząć po około miesiącu od posadzenia; nawóz powinien zawierać więcej potasu, a niżeli azotu.

Aby cieszyć się bujnym rozwojem kwiatów i trwałością rośliny, warto zastosować kilka sposobów na uprawę eustomy, o których przeczytasz TUTAJ.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~J~

Panny młode wybierają Eustome do bukietów bo ona rzeczywiście przypomina różę, a jest taki przesąd że róży nie należy mieć w bukiecie ślubnym, bo to przynosi pecha. Bo Róża ma kolce, więc życie będzie usłane cierniami. I tu pojawia się alternatywa. A druga sprawa to że ona się o wiele dłużej trzyma i nie opadają płatki.