Get Adobe Flash player

Architektoniczne Disco Polo… się rozrośnie
Opublikowano: 20  Lipca  2018

Wielki Ptak nie odfrunie z turboronda. Mało tego, jak zapowiedział prezydent, takich ozdób należy się spodziewać więcej.

Radny Franciszek Zaborowski nazwał łabędzia stojącego na środku ulicy Ofiar Katynia, przy turborondzie, bez owijania w bawełnę, architektonicznym disco polo. Ptaszysko wielu osobom nie podoba się i jest uważane za kicz szpecący miasto.

- Czy można by oczekiwać, że to wyszukane w smaku takie architektoniczne disco polo- mówię o tej gęsi, która wylądowała tutaj na tym rondzie przy KUL-u- że ona odfrunie? Byłbym wdzięczny- mówił podczas piątkowej sesji radny Franciszek Zaborowski.

Ale jak mówi prezydent, o gustach się nie dyskutuje, i są tacy, którzy łabędziem się zachwycają domagając się zwiększenia nakładów na kolejne takie cuda małej architektury. Prezydent wsłuchuje się w głos ludu i zamierza do miasta sprowadzić… całe stada. Podobne ozdoby pojawią się więc jeszcze w Stalowej Woli.

- Jeżeli chodzi o odfrunięcie wielkiego ptaka z ronda, no to zmartwię pana radnego. Takich elementów jeszcze przybędzie. O gustach się nie dyskutuje. Taka jest przyjęta zasada- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Nie ma więc szans, że łabędź zniknie. A wprost przeciwnie, należy spodziewać się, że „sprowadzi” swoich ziomków.

- Ja znam i bazuję na opinii mieszkańców, że to się jednak podoba. Pozwolę sobie realizować ten głos większości, który do mnie dociera w tym zakresie i takich elementów zielonych, przestrzennych w najbliższym czasie będzie przybywać na terenie miasta w otoczeniu naszych dróg i nowych inwestycji drogowych, które są realizowane- mówił prezydent.

Podobnie rzecz się ma z kolorowymi napisami „Stalowa Wola”, które zniknęły ze skrzyżowania przy Patriocie i przy magistracie. Napisy nie zostały rozebrane i zabrane, bo nie podobały się opozycji, niektórym mieszkańcom, a także np. radnemu Franciszkowi Zaborowskiemu, który za to, że je usunięto zdążył nawet podziękować publicznie prezydentowi. Lucjusz Nadbereżny szybko ostudził radość radnego.

- Jeżeli chodzi o napis „Stalowa Wola”, to zniknął on dlatego, że został niestety tak zdewastowany, że będzie musiał przejść konserwację, żeby móc wrócić- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Napis przy magistracie usunięto chwilowo, ponieważ przy budynku prowadzone są prace odwodnieniowe. Ale wróci na pewno.

De gustibus non est disputandum. Ta łacińska maksyma w przypadku Stalowej Woli sprawdza się doskonale. Co dla jednych jest ładne i eleganckie, dla innych jest kiczem i szkaradą. Przeciwnicy takich ozdób mogą w tej sytuacji liczyć jedynie na to, że sam łabędź spali się ze wstydu.

Prezydent dla radnego Franciszka Zaborowskiego miał radę: „Proszę zamykać oczy”. Należałoby jednak dodać: byle nie podczas kierowania pojazdem. A czy Wam podobają się miejskie ozdoby?

 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~Pędzel
Nie chciałbym wiedzieć jak masz urzadzone na chacie...
Dodano: 25  Lipca  2018  09:41:11
~jakaśtaka
A mi się podoba jezyk jeżdżę tamtędy codziennie i fajnie widzieć coś innego niż tylko samochody ....
Dodano: 24  Lipca  2018  18:04:44
@kiki
Nie, to Ty pierniczysz. Stalowa Wola ma nietypową urbanistykę. 80 lat temu wszędzie był porządek, pomimo powszechnej biedy. Nawet w drewnianych barakach najemników nie było bałaganu - cegły i deski układane oraz posegregowane na stosach. Mówimy o czasach, gdzie dostęp do radia był luksusem, analfabetyzm był zjawiskiem powszechnym, a nieliczne szosy miały utwardzoną nawierzchnię.

Dało się.

Teraz przy powszechnym dostępie do edukacji, rozwiniętej technologii, dostępie do materiałów i możliwości automatyzacji, mamy dziadostwo, kicz i tandetę. Zamiast robić porządek, jeszcze bardziej pogłębia się bałagan. Przy jednej ulicy kilkanaście typów ławek, kilka rodzajów i kolorów kostki, brak śmietników i powycinane drzewa. Każdy blok pomalowany w inne kształty i kolory. Do tego tęczowe donice, tęczowe kontenery, styropianowe litery itp badziewie.

Teraz się porządki utrzymać nie da. Swołocz pozbawiona umiaru zrobi wszystko, żeby gawiedź klaskała - nawet kosztem wizerunku miasta.
Dodano: 24  Lipca  2018  09:01:23
~klkl
do śródmieście-ale ty pierniczysz jak mi wiadomo to każde miasto w Polsce ma taki sam porządek architektoniczny.
Widzisz tylko czubek własnego nosa i smartwona.
A co do koloryzacji bloków to się nie patrz i walcz ze swoją depresją.
Dodano: 24  Lipca  2018  01:26:49
~primavera
do manukum
o czym ty piszesz i co przywołujesz to kompletnie nie wiem.
TO DOPIERO BYŁY LATA czyli bród,smród i ubóstwo.
i krzywe chodniki
Dodano: 24  Lipca  2018  01:19:11
~Śródmieście
Każdy kto cokolwiek orientuje się w historii naszego miasta, lub chociaż widział fotografie miasta z lat 50-60-70 jest w stanie sobie wyobrazić porządek architektoniczny miasta. Podział na dzielnice robotniczą, urzędniczą czy dyrektorską ( o zgrozo podział klasowy) Nie o dzielenie społeczeństwa chodzi a o porządek. Ulica Hutnicza- charakterystyczne okna z małymi szybami - dziś trudno je już znaleźć , urzędnicza to pełno zieleni, dyrektorska-prestiż i styl.
Styl Art Deco, którego nawet w hotelu Hutnik już nie ma (mimo że jest niby objęty nadzorem konserwatorskim to podwieszany sufit nad barem w restauracji przypomina bardziej remizę w Jeżowem niż pierwszy hotel Stalowej Woli)
Nie ma żadnego stylu, porządku i myśli architektonicznej w naszym mieście. Łabądek to ukoronowanie kiczu.
Pomalowane wieżowce w obrzydliwe pastelowe kolory, osiedle ogrody na Narutowicza pasujące do otoczenia jak Paris Hilton do Jarosława K., czy tragiczny krąg : ZUS, poczta, sąd i nieszczęsne białe bloki przy alejach obok przepięknego, ukrytego kosciola Im. Św. Floriana
By nie być totalnym malkontentem to widzę pozytywy: odnowa elewacji na ul Wolności ( niestety nie wszystkie ale barwy trzymające duch epoki) , Muzeum Regionalne - perełka czy odnowa sądu w Rozwadowie ( mam taką nadzieje) czy usunięcie szkaradnych bud z placu Piłsudskiego

Reasumując, prezydent kontynuuje politykę ubrzydzania miasta, tak jak jego poprzednik. Nie ma wizji, gdzie rynek, gdzie imprezy , gdzie rekreacja. Wolna amerykanka co do kolorów i stylów. To co powstaje nowe nie pasuje do historii, stylu, klimatu. Niestety, wg mnie obecny stan architektoniczny moze uratować jedynie pożar jak ten w 1666 w Londynie
Dodano: 23  Lipca  2018  15:36:47
Bardzo ładne, podobnie jak w Krynicy czy innych tego typu miastach.
Dodano: 23  Lipca  2018  14:10:46
~ono
SUPER !!!
Dodano: 23  Lipca  2018  13:33:31
~mama
Ma rację Frank Zaborowski-paskudztwo☹ już lepik byłoby te kwiatki wsadzić w ziemię i tyle
Dodano: 23  Lipca  2018  11:36:16
~G63
Nic mnie ten ptak nie obchodzi...
Dodano: 23  Lipca  2018  10:30:21
~mariusz
a mi sie podoba
Dodano: 23  Lipca  2018  09:52:42
~fircyk-zalot
Takimi prosze panstwa glupotami zajmuja sie radni miejscy w miescie zwanym Stalowa Wola. Belkot Nadbereznego o tym, ze slucha mieszkancow miasta, ktorym nieudolnie zarzadca moze sobie w sobie wyglancowane buciki wsadzic. Nieudolnosc tego pozal sie Boze wlodarza miasta to nic przy braku pomyslunku radnych. Poza moze Hausnerem, ktory jako taki jest niezalezny od reszty tej smiesznej rady. Pozostala w mniejszym lub wiekszym stopniu jest na sznurku Nadbereznego poprzez roznego rodzaju etaciki w spolkach miejskich, badz placowkach zaleznych od niego.

Zaborowski niech sie nie blazni i lepiej sie nie odzywa, bo siedzi okrakiem na stolku radnego, drugim dobrze oplacanym w MZK i trzecim jako czlonek rady nadzorczej HSW S.A. Ciekawe, tylko co robi emeryt w MZK, kiedy tyle osob jest bez pracy, a tutaj ciagnie sie pieniadze z tylu zrodel + emerytura? Ma inny zoladek niz reszta? Prawda jest taka, ze rada jest podporzadkowana dzialaniom i zdaniu jednego czlowieka w osobie Nadbereznego. Dopoki mieszkancy tego upadajacego miasta nie zdadza sobie sprawy z tego faktu, wszelkie spotkania tej smiesznej stalowowolskiej opozycji, ktora nie ma zwyczajnie jaj, aby obnazyc dwulicowosc i niekompetencje Nadbereznego nic nie dadza.

Jesli sa tacy mocni w gebie i "dzialanach" niech sprawdza, kto i gdzie jest zatrudniany w instytucjach podleglych miastu. Mowil Nadberezny w 2014, ze za Szlezaka byla sitwa i kolesiostwo. Byla, ale nie na taka skale, jak to co uprawia Lucjuszek. Szkoda, ze liczba zatrudnianych ludzi nie idzie w parze z ich kompetencja i wiedza. Kolejna sprawa to durnowate "inwestycje", na ktore juz w tym momencie brakuje srodkow finansowych. Kto to pozniej utrzyma i bedzie pilnowal? W dalszej perspektywie doprowadzi to do pogorszenia funkcjonowania miasta, ale wtedy tego zlotoustego cwaniaka nie bedzie dawno w tym zadluzonym miescie i z problemem zostaniecie wy - mieszkancy.
Dodano: 23  Lipca  2018  03:14:34
~gutekj mld
uwielbiam was czytać krasnale hehe smiech2D
Dodano: 23  Lipca  2018  00:31:36
~Mieszkaniec 1
A co do tego ptaka z ulicy sezonowejest
To tragedia i faktycznie disco
I powiem szczerze mam gdzieś PiS i opozycję
Jedni warci drugich
Prezdydentami miast powinny być osoby bezpartyjne i rozliczania jak każdy inny
Np.dyrektor firmy.A jak narazie to ta firemka
jedzie na kredycie tylko pytanie czy te inwestycje na kredyt rozwiną ta firme czy pujdzie ona na dno.
Dodano: 22  Lipca  2018  22:47:07
~Mieszkaniec 1
Do mieszkaniec
Może warto pomyśleć o tym ze Shrek zaczął to rondo robić a nie Nadberezny całą infrastrukturę pomysł przygotowale Shrek a Nadberezny tylko wykańcza wiec podzielimy te zasługi uczciwie.
Pozdrawiam
Dodano: 22  Lipca  2018  22:41:14
80 lat temu miasto kojarzyło się z jakością, wyczuciem smaku i stylu oraz genialnymi perspektywami. Obecnie Stalowa Wola staje się synonimem kiczu, dziadostwa, bylejakości i brakiem perspektywy rozwoju.

Brawo!
Dodano: 22  Lipca  2018  19:05:29
~Pola
Proponuję zrobić ankietę, nawet na tym portalu, niech większość zwycięży? Dla mnie to kicz..
Dodano: 22  Lipca  2018  14:06:04
~San39
Piękny Pokemon, radny ma rację
Dodano: 22  Lipca  2018  13:30:42
~Kobi
Do mieszkańca
Opozycja to nie tylko po o czym dobrze wiesz płatny trollu.
Opozycją dla was jest większość społeczeństwa samodzielnie myslaca. Spróbuj coś samodzielnie usrać poza przekazem dnia cwaniaczku 🙂
Dodano: 22  Lipca  2018  10:55:09
~Mieszkaniec
A gąsienice opozycji co na to? Sadzą drzewko czy kartony I znicze pod sądem palić będą?
Dodano: 22  Lipca  2018  08:45:00
~Didżej
Kura, kaczka, gęś, łabądź to rosołowe klimaty.
Dodano: 21  Lipca  2018  22:54:02
~@Ormo
Z kaczki łabędzia nie zrobisz żebyś się zesrał.
Dodano: 21  Lipca  2018  19:58:40
~do ksiądz
piszesz nie na temat
Dodano: 21  Lipca  2018  18:01:38
~Ksiądz
A ząborowsky co dla stalowe Woli zrobił?
Dodano: 21  Lipca  2018  16:09:23
~Ormo
Zrobił nam się z ofiar Katynia trakt drobiowy. Zaczyna się kaczką a kończy łabądkiem.
Dodano: 21  Lipca  2018  15:57:40
~Duszek
To ptaszysko jest paskudne, nie porownujcie go do pięknego ptaka jakim jest łabędź
Dodano: 21  Lipca  2018  09:04:20
~preczzkomuną
poziom komentarzy kolaborantów z pisem i poczucie gustu umiech idą w parze z inteligencją umiech
Dodano: 21  Lipca  2018  08:09:49
~Sławomir
Ten łabędź to chyba ten zapowiadany kandydat na prezydenta z opozycji totalnej.
W styczniu mieli pokazać go potem marcu, w końcu kwiecień - maj mówili.
Lipiec się kończy i jest! Łabędź z ronda!
Na wiceprezydenta totalna niech gąsienice wystawi! smiech2
Dodano: 21  Lipca  2018  07:35:00
~lajkonik
kto startuje z opozycji totalnej uwolnic pytona na prezydenta wybory w listopadzie a tu dupa cicho haha smiech2
Dodano: 21  Lipca  2018  00:41:28
~STALOWKA
masz na myśli zalew bloni przez san buhahah
Dodano: 20  Lipca  2018  22:16:21
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe