Poszukiwali śladów historii w Żabnie

Image

Na terenie wsi Żabno odbyły się poszukiwania miejsc spoczynków ofiar pomordowanych przez sowietów pod koniec wojny w obozie kierowanym przez NKWD.

16-17 lipca 2018 roku specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji, we współpracy z żołnierzami z 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku, przeprowadzili badania na terenie wsi Żabno (gmina Radomyśl nad Sanem).

Prace miały na celu poszukiwanie miejsc spoczynku osób poległych w walkach o niepodległość i zjednoczenie Państwa Polskiego na terenie wsi Żabno, gdzie funkcjonował od lata 1944 r. do stycznia 1945 r. obóz sowiecki kierowany przez NKWD, w którym przetrzymywano m.in. żołnierzy Armii Krajowej.

Część więźniów obozu została zamordowana lub zmarła, a ich ciała grzebano między innymi na południe od wsi nad Sanem. Szczątków ludzkich oraz artefaktów na badanym obszarze nie ujawniono.

Źródło: fb Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPNKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Abelardo

niet, ja Paliak. Gawarit pa ruski cobyś paniau wania umiech

~allo

abelardo ty ruski z nkwd ?

~Abelardo

Weź się pisiorze nie błaznij 😂 Popatrz na swoją sektę. Komuch komuchem pogania, a kurdupel działa jak agent ze wschodu...

~Dorota

Komunizm to straszna rzecz, a lewactwo jakim jest dzisiejsza opozycja zrodziło sie właśnie z komunizmu, wielu dziadków członków dzisiejszej opozycji ma korzenie NKWD.

~mariusz

ciekawe czy coś ciekawego znajdą umiech