W środę do pracy nie przyszło 77 pielęgniarek, w czwartek 103!

Image

Coraz więcej pielęgniarek zatrudnionych w stalowowolskim szpitalu stawia się do pracy. O tej trudnej sytuacji mówi starosta powiatowy Janusz Zarzeczny.

W poniedziałek 37, we wtorek 61, a w środę już 77 pielęgniarek i położnych nie stawiło się do pracy w szpitalu. Wczoraj w Rzeszowie zwołano dwie nadzwyczajne sesje Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Głos zabierali nie tylko radni, ale i osoby zainteresowane bezpośrednio konfliktem.

Nie jest to oficjalnie ani strajk, ani protest, nie jest to też formalnie zorganizowana żadna manifestacja. Ale chorych, cierpiących nie interesuje nazwa, lecz fakt, że trwa paraliż szpitali w Polsce i że nie można w pełni korzystać z pomocy medycznej. To ogólnopolska epidemia, na którą odporne nie są jedynie pielęgniarki i położne. Wszystkie łączy jedno: choroba, „na którą wystawiono” zwolnienie lekarskie. Sytuacja jest trudna. Wiadomo jest, że ta grupa społeczna jest niedofinansowana, zapracowana i zmęczona obowiązkami, których w szpitalu nie brakuje przy obłożnie chorych. Zawód jest trudny i wymagający wielu umiejętności predyspozycji i nie każdy nadaje się do tego, by w nim pracować. Dobrze by było, gdyby był odpowiednio doceniony finansowo. Tymczasem w budżetach samorządów pustka, a szpitali, które nie miałyby długów w tym kraju zdaje się nie ma. 77 chorych pielęgniarek w szpitalu to zupełna dezorganizacja pracy, niemal paraliż placówki.

- Sytuacja w Szpitalu Powiatowym w Stalowej Woli nie uległa zmianie. W Oddziałach Szpitalnych przebywa obecnie 262 pacjentów. Nadal wstrzymane są planowe przyjęcia do Szpitala. Przyjmowane są przypadki ratujące życie.77 pielęgniarek nie zgłosiło się do pracy z powodu zwolnień lekarskich- informuje Edward Surmacz, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego.

To stan z 11 lipca 2018 roku. Mimo, że do pracy nie przyszło więcej niż wczoraj pielęgniarek nic się nie zmieniło. Wszyscy czekają na rozwiązanie konfliktu i wypracowanie stanowiska. Rozmowy dyrekcji stalowowolskiego szpitala z pielęgniarkami w sprawie zaistniałej sytuacji i postulatów zaplanowane są na czwartek, a dziś dyrektor rozmawia z ordynatorami poszczególnych oddziałów.

W czwartek ma odbyć się spotkanie dyrekcji szpitala z pielęgniarkami i położnymi. Termin ustalony był już wcześniej. Czego żądają pielęgniarki? Jak powiedział nam starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny stawiają wysokie żądania. Przede wszystkim chcą zwiększenia od 1 lipca 2018 rokuwynagrodzenia o kwotę nie mniejszą niż 1800 zł brutto. Ponadto wyrównania wynagrodzenia ze środków własnych pracodawcy o kwotę należą od 1 lipca 2017 roku, a odebraną z dodatku Narodowego Funduszu Zdrowia zgodnie z wcześniej zawartym porozumieniem, cospowodowało pominięcie pielęgniarek i położnych jako jedynej grupy zawodowej szpitala przy realnym wzroście wynagrodzeń, chcą też ujednolicenia płacy zasadniczej adekwatnie do zakresu obowiązków przypisanych do zajmowanego stanowiska, podwyższenia premii motywacyjnej do poziomu 15% wynagrodzenia zasadniczego i wprowadzenia 20% dodatku dla osób pracujących w systemie podstawowym, skrócenie czasu oddelegowania do pracy w systemie podstawowym tak, aby pielęgniarki mogły otrzymywać średnią dyżurową. Ponadto domagają się zatrudnienia opiekunów medycznych (w celu odciążenia ich od czynności higieniczno- pielęgnacyjnych) i grupy transportowo- badaniowej (tak, by pielęgniarki nie musiały opuszczać macierzystych oddziałów co zapewni optymalną opiekę pacjentom).

- To są ogromne sumy, ogromne wymagania- mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.- Wczoraj zostało popisane porozumienie między związkami a ministrem. Nie wiem co na to nasze pielęgniarki. Wczoraj w Rzeszowie był Sejmik Wojewódzki. Byłem na tym sejmiku. Wydawało się, że ten temat został załatwiony skoro zostało podpisane to porozumienie. Od 1 września 2018 roku włącznie do płacy zasadniczej ma być włączone 1100 zł. Doszły jeszcze inne zapisy, więc myślałem, że ten temat jest już zakończony, ale u nas zwiększa się, a nie zmniejsza liczba nieobecnych pielęgniarek. U nas te nastroje nie uspokoiły się. Pielęgniarki nie zachowały się w porządku względem dyrektora i mnie, bo pisząc to pismo wyznaczyły nam datę spotkania na 16 lipca, a jest to poniedziałek w przyszłym tygodniu, a od 9 lipca podjęły pewne działania. One tłumaczą to tym, że zachorowały, ale przecież nikt nie jest tak naiwny, żeby tak myśleć- mówi włodarz powiatu.

I faktycznie, jak się dowiedzieliśmy żadnej epidemii na szczęście na Podkarpaciu nie ma. Jak podkreślił starosta, gdyby spełnić takie żądania jakie wysunęły pielęgniarki, rzutowałoby to na budżet w stopniu znacznym. Kosztowałoby to powiat dodatkowo około 17 mln zł rocznie. A przecież pod opieką samorządu są jeszcze inne grupy społeczne, które także chciałby więcej zarabiać.

Aktualizacja

12 lipca: Komunikat dyrektora szpitala Edwarda Surmacza: Liczba zwolnień lekarskich jest krocząca. Obecnie 103 pielęgniarki przebywają na zwolnieniach lekarskich. Nadal wstrzymane są przyjęcia do Szpitala. Przyjmowani są pacjenci w stanie zagrożenia życia. Szpitalny Oddział Ratunkowy pracuje bez zakłóceń. Dyrektor Szpitala w porozumieniu ze Starostą Januszem Zarzecznym podjęli stosowne działania w celu pozyskania kadry pielęgniarskiej.

13 lipca: 114 pielęgniarek na zwolnieniach.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~KOMUNISTA

PIELĘGNIARKI to wspaniałe kobiety i patriotki. Udowodniły to w dziejach Polski jak są wspaniałe i bohaterskie. Wystarczy wspomnieć Powstanie Warszawskie, Poznań 56, Grudzień 70, stan wojenny. Dziś walczą o godną płacę za swoją pracę. Wara wszystkim nieukom i życiowym nieudacznikom od ich należnych postulatów. Nie bójcie się pajaców, którzy chcą Was zastraszyć. Oni myślą o zbliżających się wyborach i telepią porami bo co będą robić jak ich nie wybiorą. Tylko pasienie krów na Pławie.

~do Reex

No to żeś się chłopue popisał. Burak

~mieszkanka

@~Rees - przesadziłeś. I mimo, że nie popieram formy protestu pielęgniarek (podkreślam FORMY), to co piszesz jest NIEDOPUSZCZALNE. Odpowiesz za taką wypowiedź.

~Pracownik

A co szanowny ZUS na te lewe zwolnienia???

~nescafe

A jeszcze dodali, ze w tej sprawie wyszli na ulice.
Protest właśnie trwa.

~nescafe

A co tu się tak nie miło porobiło?

W telewizji mówią właśnie rolnicy , że kapusty nie opłaca się hodować. I muszą do niej dokładać.
Do czego to doszło?

~Reex

Taki stosunek do władzy jest karygodny

~sese

to w koncu przyszly czy nie bo naglowek i poczatek artykulu to inne informacje

~koka

...cytat z wypowiedzi dwóch dżentelmenów, '...dyrektor szpitala w porozumieniu ze starostą Januszem Zarzecznym podjęli stosowne działania w celu pozyskania kadry pielęgniarskiej"! Jakie to działania i gdzie skierowali swoje menedżerskie kroki? Może weszli na parkiet GPW, a może coś zza Wschodniej granicy? Pacjenci są ciekawi tych kroków, więc jakie? Nie róbcie przynajmniej z tej poważnej sytuacji zwykłej farsy! Nie jest to tajemnica ani państwowa, ani tym bardziej służbowa!

~aga

te starsze pielegniarki tkwia w tamtym systemie roszczeniowo oczekującym bez krzty współczucia dla chorego odporniły się na wszytko poprzez życie złe płace itp ale drogie panie nie tedy droga zostaniecie same bez poparcia społecznego bo tak się nie postepuje chory to nie worek kartofli w magazynie

~kk2

Mag Niestety będąc i patrząc na to wszystko ostatnio w szpitalu z bliska wiem jedno, większość ma niestety pacjentów gdzieś, starszej kobiecie miały wymienić worek z moczem do wieczora nie znalazły czasu siedziała i płakała aż pacjentki zareagowały, pomóc w jedzeniu starszym? też nie ma chętnych, jedzenie leży na stolikach aż ktoś zabierze, nie mówiąc o przebraniu czy umyciu chorego, czekają aż ktoś z rodziny przyjdzie i to zrobi. Dlatego teraz rozumiem te opowieści ludzi i krytykę. Szybciej pomogą w czymkolwiek salowe taka niestety jest smutna rzeczywistość. Panie porobiły studia i czują się jak lekarze. Owszem za pracę należy się płaca ale za pracę a nie podanie leków 3 razy dziennie, czasem kroplówki i siedzenie w pokoju pielęgniarek. Co innego te, które asystują przy operacjach ale to inna bajka.

szmi

Tyle ze to nigdzie nie jest określone strajk ....ludzie są na ZWOLNIENIACH ...legalnych

~allo

Odejście od łóżek chorych to jest pomijając etyke jest przestępstwem na niewinnych chorych ludziach.Są procedury protestu które powinno się stosować w cywilyzowanym świecie ale jak widać pielegniarki zostały gdzieś w barbarzyńskim świecie które dla pieniędzy szafują zdrowiem i życiem ludzi.

~kod

ludzie wiekszosc osob tu piszacych ma 13 lat potwierdzam bo moj syn tak robi

~kod

ludzie wiekszosc osob tu piszacych ma 13 lat potwierdzam bo moj syn tak robi

~kod

ludzie wiekszosc osob tu piszacych ma 13 lat potwierdzam bo moj syn tak robi

~Mag

    Wita, czytam wypowiedzi wielu osób i wychodzę z założenia, że większość nie ma zielonego pojęcia o niczym. Obrażacie, wypowiadacie się nie wiedząc NIC. Pielęgniarka zarabia 1800zł. Nie wiem skąd ktoś wynalazł zarobki w wysokości 6tys. zł to chyba zarobki lekarza najniżej opłacanego za miesiąc. Skąd w Was tyle mściwości? Nie porównujcie zawodów medycznych do innych...typu praca w sklepie i inne. Idąc pracować w szpitalu człowiek walczy o ludzkie życie! Nie piszcie że to służba! Żadna służba jakoś lekarze na służbie nie są! Zgodzę się, że nie wszystkie pielęgniarki są milutkie jak skowroneczki, pełne życia itd. biegające na każde kiwnięcie, przynoszące kawkę itd. Jedne w wieku ok 60 lat są wytyrane, wypalone zawodowo, niektóre z natury tak mają inne są bardzo miłe i pomocne mimo wszystko...ale nie możecie wkładać wszystkich do jednego worka. Idąc do Urzędu załatwiać sprawy też możecie trafić na te "wredne"....niestety ludzie są różni...z tym, że w urzędzie zarabiają więcej. Dodam, że słowa w stylu "niech zatrudnią mlodsze" nie ma szans. Nie ma młodszych.... nie ma komu pracować!

~cenzura

Zuza - pokazała dokument z ZUS, bo i mi trudno było uwierzyć.

~Dobranoc

Dobranoc

~Dobranoc

Dobranoc

~Dobranoc

Dobranoc

~Dobranoc

Dobranoc

~Dobranoc

Dobranoc

~Dobranoc

Dobranoc

~Dobranoc

Dobranoc

~Dobranoc

Dobranoc

~Dobranoc

Dobranoc

zelda

do Misia .dzialaj czynem a nie geba

~Bibi

No to teraz nie mam pojęcia jak to jest. 1800? Ja tyle zarabiam, a to podwyżka?

~Kobieta

Każdy ma prawo dobrze zarabiać i upominać się o godne wynagrodzenie. Tym bardziej niższy personel pracujący w szpitalu. Niestety bez pielęgniarki oddziały stoją. Fakt lekarz ma wiedzę ale zarobki pielęgniarek i innych ludzi pracujących w szpitalu i tworzących cały zespół to jakaś kpina. I racja lekarz za dyżur bierze tyle co inni za cały miesiąc pracy. I jak tu żyć??? I nie mów jeden z drugim, że mogła wybrać inny zawód... Ciekawe kto będzie chodził kolo Ciebie jak trafisz na oddział. A tak zapomniałam ty masz kasę na prywatną opiekę... Tylko, że kasa dzisiaj jest a jutro możesz jej nie mieć. A zdrowie i opieka? Pomysl jeden z drugim na ten temat.