Budynek wystawienniczy COP przejdzie modernizację

Image

Budynek, który mieści w sobie wystawę na temat Centralnego Okręgu Przemysłowego będzie większy, a dotychczasowe pomieszczenia przejdą metamorfozę.

Muzeum Regionalne poszukuje wykonawcy, który zajmie się modernizacją i rozbudową budynku wystawowego COP mieszczącego się w budynku ZSP nr 1 przy ul. Hutniczej. Inwestycja ta będzie realizowana w ramach projektu pn. „Rewaloryzacja modernistycznych warsztatów szkolnych w Stalowej Woli na potrzeby Muzeum COP.

W zabytkowym budynku modernistycznych warsztatów szkolnych zostanie utworzone nowoczesne Muzeum COP. Łącznie udostępniona powierzchnia użytkowa obejmie: poziom- 1: 1602,95 m2, poziom 0: 2827,34 m2, poziom +1: 276,95 m2. W wyniku realizacji projektu powstanie 35,1% nowej powierzchni użytkowej do prowadzenia działalności kulturalnej dostępnej dla zwiedzających- pomieszczenia na parterze, antresoli oraz w piwnicy, które obecnie nie są udostępniane odbiorcom.

Obecnie budynek byłych warsztatów szkolnych nie jest wykorzystywany do celów kulturalnych z powodu złego stanu technicznego. Realizacja projektu umożliwi powstanie zupełnie nowej powierzchni. Oprócz zabytków techniki i istniejących eksponatów ważną rolę na wystawie odegrają tzw. eksponaty multimedialne i interaktywne, przeznaczone do dotykania i wykorzystania do ich poznania innych zmysłów. Zostaną stworzone także warunki do prezentacji równolegle 3 wystaw czasowych, a przy tym organizacji wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych na dużą skalę.

Główne wejście do obiektu znajdować się będzie od strony południowo– wschodniej, od ulicy Kwiatkowskiego. Wejście zaprowadzi na poziom parteru, do strefy umownie nazwanej usługową, gdzie mieścić się ma: informacja turystyczna, regionie, pomieszczenie ochrony, księgarnia, szatnia muzeum z foyer, mała sala kinowo- projekcyjna, kawiarnia wraz z zapleczem i pomieszczeniami pomocniczymi, toaletami dla klientów, toaleta ogólnodostępna (dla zwiedzających).

Przestrzeń hali przeznaczona wykorzystywana będzie jako główna przestrzeń wystawowa dla ekspozycji stałych, z odtworzeniem istniejącej wystawy. Przestrzeń hali podzielona będzie na dwie części ciągiem komunikacyjnym z ladą recepcyjno- informacyjną, z wydzieleniem od przestrzeni wystawowych panelami ze szkła samonośnego mocowanymi w posadzce. Dodatkowo w niższych częściach hali zlokalizowane mają być trzy pomieszczenia dla ekspozycji czasowych.

Na poziomie parteru, w części północno- zachodniej zlokalizowane będą również: pomieszczenie biurowe administracji oddziału muzeum, zaplecze socjalne pracowników wraz z toaletami, pomieszczenie magazynowe, toalety ogólnodostępne. Poziom -1 to: sale edukacyjne z zapleczem, sala ekspozycyjna, czytelnia komputerowa, pomieszczenie digitalizacji, węzeł sanitarny, pomieszczenia techniczne: wentylatornia, pomieszczenie rozdzielni i multimediów, pomieszczenia magazynowe.

Dzięki realizacji tej inwestycji zostanie zwiększona efektywność energetyczna budynku poprzez ocieplenie ścian zewnętrznych za pomocą termoizolacyjnych płyt, remont i przebudowa instalacji c.o. Zostaną zastosowane energooszczędne rozwiązania w postaci odzysku ciepła z systemu klimatyzacji zapewniającego podgrzewanie ciepłej wody użytkowej w okresie letnim, oświetlenie LED oraz sterowanie oświetleniem przez czujki ruchu i obecności, a także w postaci rekuperatora odzysku ciepła w systemie wentylacji.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =