Stalowowolskie pielęgniarki też chorują. Zamykane są oddziały w szpitalu!
Opublikowano: 10  Lipca  2018

Sytuacja w podkarpackich szpitalach normuje się. Do pracy po chorobie powracają pielęgniarki z Tarnobrzega i Rzeszowa. Za to chorują stalowowolskie siostry.

Według danych Urzędu Wojewódzkiego w poniedziałek do pracy w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli nie przyszło 37 pielęgniarek i położnych, a dziś już 61. W Mielcu na zwolnieniu jest 145 osób (więcej niż w piątek o 6). W Tarnobrzegu jeszcze w piątek chorowało 217 pielęgniarek i położnych, w poniedziałek już „tylko” 94.

Dziś mają odbyć się w Rzeszowie dwie nadzwyczajne sesje Sejmiku. Samorząd musi powziąć jakieś kroki mające na celu stabilizację sytuacji w służbie zdrowia.

Akcja trwa już od kilku dni. Wiele szpitali pracuje w systemie ostrego dyżuru. Oznacza to, że zmuszone były wstrzymać planowane zabiegi i przekładać terminy operacji. Wypisywani są też pacjenci, których rekonwalescencja może przebiegać w domu. Sytuacja wciąż jest trudna.

We wtorek na stronie szpitala ukazało się oświadczenie dyrektora:

OŚWIADCZENIE

W dniu 09.07.2018r. w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym zaistniała następująca sytuacja: 37 pielęgniarek nie zgłosiło się do pracy z powodu zwolnień lekarskich.

W związku z przypuszczeniami, że zwolnienia lekarskie mogą mieć związek z roszczeniami finansowymi pielęgniarek Dyrekcja podjęła decyzję o ograniczeniu przyjęć do Szpitala przyjmując tylko przypadki ratujące życie.

W dniu dzisiejszym (tj. 10.07.2018r.) wzrosła liczba pielęgniarek przebywających na zwolnieniach – do 61.

Nadal wstrzymane są przyjęcia pacjentów do Szpitala , są trudności z zabezpieczeniem obsady dyżurów w porze nocnej.

Najwięcej zwolnień lekarskich dostarczyły pielęgniarki z:

Oddziału Anestezjologii I Intensywnej Terapii - w ślad za tym Oddział został zamknięty,

Bloku Operacyjnego – praca w trybie ostrym.

Brakujące obsady pielęgniarek zabezpieczają Pielęgniarki Oddziałowe.

Pismem z dnia 29.06.2018r. Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych złożył szereg postulatów niemożliwych do spełnienia, m.in. podwyżka wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych o kwotę nie mniejszą niż 1 800, 00 PLN od dnia 01.07.2018r.

Rozmowy Dyrekcji Szpitala z Przedstawicielami Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych przewidziane są na dzień 12.07.2018r.

O zmianie sytuacji będziemy Państwa informować na bieżąco

Edward Surmacz

 


Komentarze
1 2 3 4 »

Strona: 1/4 Wyświetlaj po:

~pinokio
Ja chciałbym usłyszeć ile w stalowowolskim szpitalu zarabia pielęgniarka ze specjalizacją a ile lekarz ze specjalizacją w tym ile szpital płaci lekarzom za dyżury 24 godzinne. DLACZEGO DOTĄD NIKT O TYM WYRAŻNIE NIE MÓWI.
Dodano: 16  Lipca  2018  13:54:48
~xxx
Jan.cyt: "JAK NIE PASUJE ZWOLNIJ SIĘ". Wyjedż z miasta, zmień zawód, pracodawcę na takiego w którym nie zwalnia sekretarka czy księgowa, zapisz się do związku zawodowego.Badż szczęśliwszy.
Dodano: 16  Lipca  2018  13:52:06
~edi
Dość. Nie rozumiesz w ogóle o czym piszę i złe wyciągasz wnioski.
Dodano: 16  Lipca  2018  13:46:51
~Dość
~edi
i własnie o to mi chodzi!!!
pracownicy służby zdrowia tylko kase widzą!! a po co im 13-tki? ile zawodów w polsce dostaje te 13? wiecznie tylko strajkują bo im mało
Pacjenci tez powinni zaczać starjkowac że opieka do dupy ??? bo tak jest niestety odwalają pańszczyznę i do domu a ludzi chorych mają daleko gdzieś!!! żeby byc lekarzem czy pielęgniarką trzeba mieć troche empatii a nie odnosic się jak do bydła...
Dodano: 16  Lipca  2018  10:07:56
~Jan
Jak pracownicy budowlanki, inżynierowie po studiach, rolnicy tez po studiach czy inni wyjeżdżają z kraju bo pracy nie ma to nikt nie płacze i nie strajkuje, jak pielęgniarki to wielki dramat !!! a dajcie im po 5000 tys podwyżki - wtedy wszyscy będą zadowoleni???
niech jeszcze tylko ich jakość pracy przełoży się na pacjentów... bo dobrej pielęgniarki jak i lekarza ze świecą szukać... i nie jest to kwestia zarobków.
Pop prostu każdy chce więcej kasy - i za pare lat znowu będą wołać o podwyżkę.
Czyli wniosek prosty z waszych opinii - popier... prace u prywaciarza i pójść do państwówki bo im się zawsze należy...
Kasjerki, księgowe i fryzjerki zwalniajcie sie z pracy i idzcie na pielęgniarki, nauczycielki, policjantki... tu sobie zwiazek zawodowy załozycie i o podwyżki mozna strajkować... bo taka fryzjerka to co może??? nic....
Dodano: 16  Lipca  2018  10:02:12
~edi
W kontekście trwającego sporu i zwolnień lekarskich pielęgniarek
warto przeczytać artykuł z Supernowosci24 z 01.03.2012r a więc sprzed 6 lat. W artykule pt." Dyrektor szpitala na podwójnym zwolnieniu" przeczytamy m.in cyt:" STALOWA WOLA. Zarząd Powiatu nie dał szansy Edwardowi Surmaczowi na przeprowadzenie szpitala przez najtrudniejszy okres.
We wtorek Zarząd Powiatu przyjął uchwałę o rozwiązaniu umowy z Edwardem Surmaczem, dyrektorem Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli. Wcześniej starosta zasięgnął opinii rady społecznej szpitala, która nie miała nic przeciwko zwolnieniu dyrektora.Ruchy kadrowe w starostwie i jednostkach mu podległych oburzyły PiS, które wezwało do usunięcia starosty i jego ekipy.Czarne chmury nad sternikiem stalowowolskiej lecznicy gromadziły się od dawna i decyzja starosty dla nikogo nie była zaskoczeniem. Od kilku lat szpitalem targały groźby strajków, a czasami nawet strajki. Wszystkie na podłożu płacowym. Ostatnio do sądu poszły pielęgniarki po zaległe „trzynastki”, wcześniej byli lekarze z nadgodzinami. Sąd nakazał wypłacać zaległości, a w kasie nie było z czego". Całość artykułu na stronie "supernowosci24" w artykule pt. j.w. W mojej ocenie znajdziemy tam genezę istniejącego od lat problemu wynagrodzeń personelu średniego szczebla stalowowolskiej lecznicy.
Dodano: 15  Lipca  2018  15:16:26
~dada
Kto o zdrowych zmysłach i z własnej woli, idzie pracować w tak beznadziejnym i kiepsko płatnym zawodzie? Ja się pytam, po co wybieracie taki zawód, skoro wiecie że w nim nie zarobicie godnie, a później narzekacie, strajkujecie itp.?Z tego wynika, że niema czegoś takiego jak wolna.
Dodano: 15  Lipca  2018  02:25:40
~hej
A tak w ogóle kto Wam dał zwolnienia lekarskie. i na co ? Na jakie schorzenie .Był rząd PO i trzeba było od nich WYDRZEĆ kasę.
Tyle lat było SUPER. Tylko wtedy to byście wyleciały za drzwi z tym strajkiem na ZUS-owskich zasadach.

TERAZ ZUS POWINIEN SPRAWDZIĆ te chore towarzyszki na zwolnieniach.
Dodano: 14  Lipca  2018  23:27:35
~fuj
Przecież od lat wiadomo, że ten zawód jest nie wdzięczny.To po jaką ch...rę poszłaś do takiej szkoły ?A teraz biadolisz!!! jedna z drugą. Już widzę jak dostaniecie tą podwyżkę jak będziecie opiekować się chorymi.
Dodano: 14  Lipca  2018  23:20:03
~LOL
Janek inne zawody niepaństwowe mają swoje zwiazki zawodowe i tez walczą o prawa pracownikow. Przyklady: PGNIG, KGHM, PeKaO S.A., JSW S.A. iwiele, wiele, wiele innych To ze pracujesz w Stalowej Woli nie znaczy. ze tak jest w calej Polsce. Zamiast dawać dobre rady coś ci zaproponuję: wyjedż ze Stalowej Woli, zmien profesje,wyksztalcenie, pracodawce w ktorym nie zwalnia sekretarka czy ksiegowa, zapisz sie do zwiazku zawodowego, ąadż szczęśliwszy. Moja propozycja to ta sama Twoja propozozycja
Dodano: 14  Lipca  2018  10:20:00
~Ania
Janek twoje propozycje cyt:"JAK NIE PASUJE TO ZMIEŃ PRACĘ!!!" wsadz sobie między buty.Straciłeś człowieku kontakt z rzeczywistością. Takie sugestie kierujesz w strone policjantow teraz pielegniarek. Nie widzisz problemu bo udajesz ze go nie ma.Zmienil sie rynek pracy, zmienił się czas a ty stoisz ciagle w tym samym starym miejscu. Problem pielegniarek - to nawarstwiajaccy sie od lat problem systemowy calej sfery budżetowej z wyjatkiem moze b.wąskiej grupy zawodowej lekarzy, sędziow, prokuratoroow i jeszcze kilku "rzadkich" profesji.
20 tys. pielęgniarek już wyjechało do pracy za granicę, 55 tys. w każdej chwili może przejść na emeryturę. Absolwentki pielęgniarstwa od pracy w szpitalu wolą salon kosmetyczny.
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej do pracy za granicą wyjechało prawie 20 tys. z 280 tys. polskich pielęgniarek. W grupie, która została, średnia wieku to niemal 51 lat. Co piąta pielęgniarka (55 tys.) mogłaby już przejść na emeryturę, niektóre zostają w pracy do siedemdziesiątki. Takich pracujących emerytek jest w szpitalach i przychodniach więcej niż młodych pielęgniarzy i pielęgniarek (tych w wieku 20-40 lat mamy tylko 42 tys.).

W rankingu OECD, który opisuje liczbę pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców, Polska z wynikiem 5,4 plasuje się na końcu listy. W Szwajcarii, Danii i Niemczech na tysiąc osób jest od 13 do 17 pielęgniarek. Badania potwierdzają, że te liczby przekładają się na efekty leczenia. Szpitale i przychodnie nabory do pracy prowadzą non stop. – Podkupują sobie nawzajem pielęgniarki, oferując 200-300 zł więcej niż dotychczasowy pracodawca – mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Jeśli pracodawca od razu na rozmowie kwalifikacyjnej nie podpisze umowy z kandydatką, zwykle następnego dnia ta pracuje już w innym miejscu.
Prof. Piotr Burczyński, kardiochirurg w warszawskim Centrum Zdrowia Dziecka, mówił niedawno w „Dużym Formacie”: – Posiadamy magazyn pełen cennej, nowoczesnej aparatury. To, czego dziś najbardziej nam brakuje, to personel pielęgniarski. Gdybyśmy mieli więcej pielęgniarek, nasz zespół mógłby wykonywać dwa razy więcej operacji.

Podobnie warszawski Szpital Bielański – stale poszukuje do pracy na kilku oddziałach pielęgniarek ze specjalizacją. Oferty pracy łódzkiego szpitala WAM również często pozostają bez odzewu.

Będzie jeszcze gorzej – w ciągu kilku najbliższych lat kolejne 50 tys. pielęgniarek nabędzie uprawnienia emerytalne. Na blisko 4,5 tys. absolwentów pielęgniarstwa (większość to kobiety) jedna trzecia w ogóle nie podejmuje pracy w zawodzie. Wiele młodych szybko zmienia kwalifikacje, by pracować np. w handlu albo kosmetologii. Luki nie zasypią też pielęgniarki z zagranicy – dziś pracuje ich w Polsce zaledwie 170, z czego 90 to Ukrainki.
Przeciążenie, frustracja, wypalenie zawodowe, niskie zarobki

dziś jest dobry moment, by skutecznie próbować zawalczyć o zmianę – podkreśla. – Kiedy lekarze wypowiadają klauzulę opt-out i brakuje ich na oddziałach, powinniśmy postawić na pielęgniarki. Na Zachodzie mają więcej kompetencji i samodzielności, koordynują opiekę nad pacjentem. Szpital na tym oszczędza, pojawiają się pieniądze na wzrost wynagrodzeń – mówi dr Kilańska.
2,5 tys. brutto

Dziś początkująca pielęgniarka z tytułem licencjata na etacie w szpitalu powiatowym zarabia ok. 2,5 tys. zł brutto miesięcznie; pielęgniarka ze specjalizacją na etacie w szpitalu klinicznym w Warszawie – 2,4-3 tys. zł brutto plus kilkaset złotych dodatków.
Dodano: 14  Lipca  2018  10:07:20
~Ola
Janek. Dlaczego? Dlatego.......!!!!Nie martw sie.Juz nie długo będą ci służyc w szpitalach ukraińskie pielegniarki.
Dodano: 14  Lipca  2018  09:45:22
~Jan
Dlaczego wszyscy na utrzymaniu państwa policjanci, pielęgniarki, nauczyciele, urzędnicy, lekarze... wiecznie się domagają podwyżek??!! jak nie pasuje wynagrodzenie to zmień pracę!! tak mi powiedział mój pracodawca prywaciarz. A te święte krowy z naszych podatków tylko doją podwyżki!! a czy interesuje ich że w innych zawodach nie państwowych ludzie tak nie mają i nie mogą sobie pójść strajkować bo taka księgowa czy kasjerkę od razu z pracy by wyp... za takie wymagania???? MACIE SUMIENIE?? JAK NIE PASUJE TO ZMIEŃ PRACĘ!!!
proponuje założyć własna działalność i zobaczyć jak to różowo oddawać połowę podatków żeby takim na państwowych posadkach wystarczało na pieprzone podwyżki!!! i na 500+
Dodano: 13  Lipca  2018  10:23:03
~rerere
W bagnie, w matni, po koloratki
Jak za komuny dyktat jednej słusznej partii
W telewizji nie zobaczysz łez samotnej matki
Nasz kochany kraj -- PiS i Podatki

Gdy to oglądam złości łza kipi w oku
Puste pie..dolenie o społecznym dialogu
Socjotechnika, pilnowanie stołków


Cięcia budżetu - mchem zarosło wojsko
Tyle krwi przelanej w przeszłości za wolność...
Wyjmij głowę z dupy, przyjrzyj się aferzystom
Okrągło-stołowa, ku..ewska przyszłość
Rząd poczuł smak krwi, chce iść po nas
Ustawa o zgromadzeniach czeka zmieniona
W Rosji przyjaciół szuka Olbrychski
Smoleńsk - wrak, czarne skrzynki
Plują na Polskę, na rzeź prowadzą baranów
Bartoszewski dla Die Welt: bał się swoich, a nie Szwabów
CBOS mówi - nie widać kryzysu
Sondaż finansuje Rada Ministrów
Nie ma wojny, a na emigracji 3 mln
TVP - śmieć nadaje z lisiej nory
Pod dywan zamieciona afera hazardowa
Ruskie serwery liczą głosy w wyborach
Na komendach wracają ścieżki zdrowia
Popatrz na Śląsk - powolna agonia
Skandal za skandalem, skandal pogania
Doktorat honoris causa dla Baumana?
Czujesz jak brudną łapą ktoś ci mózg maca
Sądy na telefon, wyroki feruje prasa
Gołymi rękoma mordują nas i to jest fakt
Dochodówka, bandycki VAT
Kaczyński i Tusk zabrali ci wszystko

Wszystko co masz, przeszłość i przyszłość
Nie płacą tylko martwi, nic się nie zmienia
Morderstwa, samobójstwa, samospalenia...
Dodano: 12  Lipca  2018  00:38:41
~Fajfus
A siostry dostają cała marchewkę czy tarta?
Dodano: 12  Lipca  2018  00:07:16
Dlaczego autor napisał "siostry" określając pielęgniarki? To określenie już się przedawniło i jest bardzo denerwujące. Siostry są w zakonie a nie w szpitalu
Dodano: 11  Lipca  2018  21:41:15
~Pisior
Wszyscy z lgbt na tym portalu
Dodano: 11  Lipca  2018  13:20:43
~Miś
Tytus , Romek i Atomek- wie wszystko! zawzięty- zawzięty tytuPis!ale brnie w zaparte, logika to za mało, potrzeba niezbędna wiedza praktyczna, a w tedy sam zobaczy czy te 1800 zł czy 2000 zł to dużo czy mało.
Dodano: 11  Lipca  2018  13:19:34
~Miś
Nie potraficie docenić niczego , patrzycie tylko przez pryzmat zazdrości że ktoś walczy o swoje, nie rozumiecie nic, tylko fałszywość, pogarda, po jakimś czasie każdy z nas trafi do szpitala- a wtedy nikt nie myśli o kasie , strach bezradność robią z człowieka zaszczutego pacjęta który liczy na pomoc drugiego człowieka, ale jak wiemy wtedy już nikt nie myśli o kasie tylko pomocy, i wtedy ukłony! tylko pacjent potrafi docenić pomoc- ale nie pracuje się tylko dla fatysfakcji (lekarze)ile strajków tyle podwyżek dla lekarzy , pielęgniarki nic! o to jest pytanie, żerowanie nawet na współpracownikach , widzieliście kiedyś ich poparcie? ha
Dodano: 11  Lipca  2018  13:01:31
~Miś
popatrzycie na wynagrodzenie warszawianek, na warunki pracy, na piękne paznokcie, włoski , a samo to że jesteście w stolicy?- będziecie uzdrowienie bez zbędnych komentarzy,zawsze tam na miejscu możecie się poskarżyć Hannie G !!!
Dodano: 11  Lipca  2018  12:47:16
~Miś
Jak wam się ludzie nie podoba praca pielęgniarek w rodzinnym mieście zawsze możecie jechać do warszawki tam jest taniej i fachowa opieka-
ni i stolica- co wy na to?
Dodano: 11  Lipca  2018  12:43:43
~Marek
Nie rozumiem - zawsze szacunki się robi do góry, aby nie było potem zaskoczenia. Zazwyczaj przecież tak było, że po rozstrzygnięciach były "oszczędności". U nas od jakiegoś czasu, ktoś szacuje na podstawie pobożnych życzeń i nie wiem czego jeszcze.
Dodano: 11  Lipca  2018  12:38:14
~janek
Ccccc....czy jesteś prywaciarzem, który zatrudnia pielęgniarki?
Myślę że chętnie przyjdą do Ciebie na te 3 koperty....Lub te 3tysie wezmą
Czy Twój login nie jest przypadkiem kontynuacją jedynie słusznej drogi w latach 50-tych?
Dodano: 11  Lipca  2018  12:03:26
~ccccc
Tytus wiem ile zarabia pielęgniarka zarabia 3000 zł tylko żadna się nie przyzna zapytasz ile zarabia to porwie że 1700zl ale niech powie ile naprawdę zarabia ma 3 koperty z pieniędzmi do wypłaty więc nie mów głupot jeśli nie wiesz ok
Dodano: 11  Lipca  2018  11:24:22
~ccccc
Tytus wiem ile zarabia pielęgniarka zarabia 3000 zł tylko żadna się nie przyzna zapytasz ile zarabia to porwie że 1700zl ale niech powie ile naprawdę zarabia ma 3 koperty z pieniędzmi do wypłaty więc nie mów głupot jeśli nie wiesz ok
Dodano: 11  Lipca  2018  11:24:19
~niezalogowany
Pojechaliście wszyscy ciężką karetką pełną pacjentów po pielęgniarkach !!!" Pan Dyrektor dziś nie ma czasu" jedyne co zapamiętam z Waszych komentarzy. Brawo mieszkańcy !!! Wspaniałe miasto, super ludzie !!!
Dodano: 11  Lipca  2018  10:13:46
~Mariola
Jafto wszystko niewieże. Przecież w słórzbie zdrowotnej wszystko teraz działa jak bumcykcyk. To musi być atak totalnej opozycji
Dodano: 11  Lipca  2018  09:35:54
~Sławek
Czuć piniondz
Dodano: 11  Lipca  2018  09:26:09
Pielęgniarki bywają tez dyplomowane.
Dodano: 11  Lipca  2018  09:03:07
Rozdział na prywatną i powszechną opiekę zdrowotną jest już wyraźnie utrwalony. Słyszał kto o protestach dentystów?
Dodano: 11  Lipca  2018  09:01:56
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe