Rozdzielnie elektryczne SN szyte na miarę

Image

Zasilanie największych obiektów budowlanych, nie mogłoby się odbyć bez pośrednictwa rozdzielnic średniego napięcia. Z pewnością wielokrotnie widzieliście dziwne, stalowe szafy, szczelnie zamknięte na zamek lub kłódkę, oklejone znakami ostrzegawczymi informującymi, że nieautoryzowany dostęp może zakończyć się tragedią. Tak, to była rozdzielnia elektryczna (tyle że nN, czyli niskiego napięcia). W niniejszym tekście postaram się omówić ten jakże istotny element sieci elektrycznej i kiedy zachodzi potrzeba jej indywidualnego zaprojektowania.

Rozdzielnie elektryczne mogą przybrać różne kształty i rozmiary. Mogą to być małe skrzynki wielkości pudełka po butach. Mogą to być również ogromne szafy zajmujące całe pomieszczenie. Ich funkcjonalności obejmują nie tylko rozdzielanie elektryki, ale również:

- przerywanie obwodów;
- sterowanie obwodami – w nowoczesnych rozdzielniach jest to zdalne sterowanie;
- dokonywanie pomiarów i reagowanie nieprawidłowości;
- ochrona – czyli zestaw bezpieczników, które przerywają obwód, gdy tylko dojdzie do skoku
- napięcia, który jest niebezpieczny dla zarówno dla urządzeń oraz ludzi.

Nowoczesne rozdzielnie w przeciwieństwie do starych odpowiedników wyróżniają się szeregiem dodatkowych funkcjonalności i zabezpieczeń, które sprawiają, że są mniej awaryjne i bezpieczne w użytkowaniu. Ponadto, mają modułową budowę co oznacza, że gdy tylko zachodzi taka potrzeba, istnieje możliwość jej rozbudowy, dołączanie kolejnych funkcjonalności.

Aby lepiej zobrazować funkcjonalności nowoczesnych rozdzielnic, posłużę się tutaj modelem TPS, który stosuje się w sieci do 24kV.

Obrazek

Rozdzielnica TPS, źródło: https://www.egsystem.pl/

Modułowa budowa sprawia, że może być rozbudowywana, co stanowi sporą wartość i jest istnym czynnikiem, wpływającym na decyzję o wyborze tego właśnie urządzenia.

W TPS zastosowano izolację powietrzną, co przekłada się na bezpieczeństwo w użytkowaniu. Rozłącznik w izolacji SF6 lub rozłącznik próżniowy, w który może zostać wyposażona rozdzielnica, wpływa na jej niezawodność nawet w miejscach, w których warunkiem koniecznym jest brak nagłych skoków lub spadków napięć.

W przypadku największych obiektów budowlanych jak firmy energetyczne, elektrownie, przemysł naftowy, chemiczny, stadiony, centra sportowe lub naukowe stosuje się jeszcze większe rozdzielnice z bardziej rozbudowanymi funkcjonalnościami. Mogą to być urządzenia typu TPR6. Podobnie jak poprzedniczka posiada budowę modułową, obsługuje jednak większe moce.

Obie rozdzielnice mają możliwość zdalnego sterowania, wychwytywania i raportowania błędów, co sprawia, że ewentualne awarie mogą być bardzo szybko diagnozowane i usuwane.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.