Jak prawidłowo dbać o ekspres do kawy?

Image

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki aromatycznego espresso i spotkania w gronie znajomych bez orzeźwiającego latte. Propagowany model życia w biegu z całą pewnością nie sprzyja dbaniu o swój ekspres do kawy. Tymczasem regularne czyszczenie i odkamienianie ma bardzo duży wpływ na smak i jakość przyrządzanych napojów.

Konserwacja ekspresu do kawy

Posiadanie ekspresu do kawy wiąże się z przywilejami (np. możliwością codziennego spożywania aromatycznej, profesjonalnie przyrządzonej kawy), ale także z licznymi obowiązkami. Jednym z nich jest konserwacja ekspresu do kawy, która polega na systematycznym: odkamienianiu i wymienianiu wkładu filtrującego wodę. Co daje regularne czyszczenie ekspresu do kawy? Przede wszystkim przedłuża żywotność sprzętu i minimalizuje ryzyko usterek. Warto także wspomnieć o poprawie jakości smaku kawy.

Odkamienianie ekspresu do kawy

Podstawą w czyszczeniu ekspresu do kawy jest jego regularne odkamienianie. W tym celu należy wyposażyć się w specjalny środek odkamieniający. Obecnie na rynku nie brakuje tego typu preparatów, występują one m.in. w postaci: tabletek, płynów i proszków. Co ciekawe, nowoczesne urządzenia wyposażone są w system informowania o konieczności usunięcia kamienia z ekspresu - jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla osób zapominalskich. Aparaty, które nie mają tej funkcji, zaleca się odkamieniać średnio co 200-300 przygotowanych kaw. Oczywiście, nie trzeba liczyć wszystkich przyrządzonych filiżanek, ale warto w przybliżeniu określić liczbę kaw i na tej podstawie oszacować, co jaki czas należy odkamienić ekspres. Przy czyszczeniu ekspresu do kawy należy pamiętać o tym, żeby używać jedynie środków przeznaczonych do odkamieniania tego typu sprzętów. Ewentualnie można skorzystać z domowych sposobów.

Domowe sposoby na odkamienianie ekspresu

Wśród domowych sposobów na czyszczenie ekspresu do kawy z kamienia, można wymienić:
• odkamienianie roztworem wodno-octowym,
• odkamienianie kwaskiem cytrynowym,
• odkamienianie sodą.
Przy wdrażaniu domowych sposobów na odkamienianie ekspresu do kawy należy uważać, ponieważ niezamierzenie możemy uszkodzić swój sprzęt. Znacznie lepszą opcją jest wykorzystanie specjalicznych preparatów do czyszczenia ekspresu do kawy.

Codzienne czyszczenie ekspresu do kawy

Wbrew pozorom usunięcie kamienia i wymienianie filtrów w ekspresie do kawy raz na jakiś czas nie jest wystarczające. Koniecznie jest także codzienne czyszczenie aparatu. Mowa tu w szczególności o wylewaniu wody z tacki, opróżnianiu pojemnika na fusy. Bardzo ważnym elementem codziennego czyszczenia ekspresu do kawy jest dbanie o stan dozownika - w tym celu najlepiej wyposażyć się w specjalną, małą szczoteczkę, która pozwoli nam dokładnie wyczyścić dozownik. Dodatkowo ekspresy wyposażone w funkcję spieniania mleka należy również czyścić dyszę spieniającą i podgrzewającą mleko.

Materiał zewnętrzny

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.