Jak wybrać dobry kredyt?

Image

Wiele osób pyta: jak wybrać dobry kredyt? Nie bez przyczyny – zadłużenie się to poważna decyzja. Im wyższa kwota, tym większą uwagę należy przywiązywać do detali. Poznaj krótki, ale treściwy poradnik dobrego pożyczania w ramach kredytu. Skuteczne praktyki uchronią Cię przed niekorzystnymi dla Ciebie praktykami banków

Oprocentowanie

Niezależnie od pozycji w rankingu kredytów gotówkowych banki i tak obciążają Cię kosztami. Wbrew pozorom nie są to jedynie odsetki naliczane za każdy miesiąc przed spłatą zobowiązania. Na łączny koszt kredytu składają się też inne sumy, na przykład prowizja czy ubezpieczenie. Dlatego należy sprawdzać RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która mówi o cenie kredytu więcej niż tylko odsetki, które bywają atrakcyjne, ale z reguły tylko przed podsumowaniem wszystkich wydatków.

Liczba i wysokość rat

Obojętnie, czy pożyczasz 10, 50, czy 100 tysięcy złotych, raczej nie oddasz tej kwoty „na raz”. Istotą kredytów jest to, żeby spłatę rozłożyć w czasie, na raty. Pytanie jednak, na ile rat minimalnie i maksymalnie można się zdecydować w banku, który wybierasz. To bardzo ważny punkt analizowania oferty. Oczywiście, im więcej rat, tym mniejsza kwota pojedynczej raty, w efekcie czego mniej obciąża portfel i mniej zauważalna, ale jej okres spłaty trwa długi czas. Z drugiej strony, wiele osób chce mieć zobowiązanie jak najszybciej za sobą. Dopóki w pełni nie spłacisz kredytu hipotecznego czy samochodowego, nie poczujesz w 100%, że dobro należy wyłącznie do Ciebie… Dlatego podczas ustalania zdolności kredytowej i prognozowania przyszłości powinno się dokładnie obliczyć, na ile rat i w jakiej wysokości rozłożyć kredyt. Decyzja ma bezpośrednie przełożenie na codzienne życie i domowy budżet.

Merytoryczne wsparcie

Gdy planuje się wzięcie kredytu, trzeba być przygotowanym na poszukiwania odpowiedniego banku. Nie opłaca się pozostawiać tej kwestii przypadkowi i rezygnować, tak po prostu, z możliwości porównania ofert. A służy do tego choćby tak przejrzyste narzędzie jak porównywarka kredytów kredytowo.org. Wystarczy wejść na nią w dowolnym momencie, żeby zapoznać się z aktualnym zestawieniem najciekawszych ofert na rynku. Wszystko jest przekazane czytelnym, prostym językiem, a dane liczbowe nie przerażają – chodzi po prostu o oprocentowanie, podstawowe dane formalne i inne istotne czynniki, które bierze się pod uwagę podczas oceniania jakości oferty. Przed podpisaniem umowy i tak musisz przeczytać wszystkie założenia, żeby się upewnić, na ile korzystna jest dana oferta. Ale już teraz można powiedzieć, że zapoznanie się z rankingiem daje więcej niż tylko widok kolorowych reklam banków, które przekonują, że są najlepsze. Dobrym pomysłem jest również skonsultowanie kredytu z doradcą, który może pośredniczyć w załatwianiu formalności z bankiem. To idealny wybór szczególnie w przypadku kredytów hipotecznych na wysokie kwoty.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~MFW

Nie brać w ogóle.