Zarządzanie sobą w czasie - o czym musisz pamiętać?
Opublikowano: 25  Czerwca  2018

Znowu nie wyrobiłeś się z zadaniami i postanowiłeś zabrać pracę do domu? Terminy gonią, a Ty masz wrażenie, że doba skraca się z każdym dniem? Ale przecież kolega na tym samym stanowisku wydaje się nie mieć takich problemów. Czy to oznacza, że masz więcej obowiązków? Niekoniecznie! Dowiedz się, jak zarządzać sobą w czasie!

Pożeracze czasu

Średnio co godzinę musisz sprawdzić maila? Lubisz czasem zajrzeć na Facebooka, bynajmniej nie firmowego, mając nadzieję, że szef niczego nie zauważy? Nawet jeśli ujdzie Ci to płazem, odbije się negatywnie na Twojej efektywności. Jeżeli nie wykonasz swoich zadań w ciągu dnia pracy, będziesz musiał zostać po godzinach albo zabrać część obowiązków do domu. Przecież to się zupełnie nie opłaca! Dlatego w pracy postaraj się zaplanować przerwy według możliwości, najlepiej z dala od monitora, by Twoje oczy mogły odpocząć. Pozwoli Ci to zwiększyć efektywność pracy bez marnowania cennych minut, a nawet godzin!

Dobry plan

Swoje obowiązki najczęściej wykonujesz “spontanicznie”? Akurat przypomniało Ci się, że miałeś zanieść dokumenty do innego pokoju, za jakiś czas przyjdzie Ci do głowy odpisanie na maila, później może zaczniesz jakiś raport… Jeśli nie zapomnisz. Najgorzej, gdy często zdarza Ci się pominąć ważną rzecz i w efekcie na łeb, na szyję starasz się ją skończyć przed zbliżającym się wielkimi krokami deadlinem. Chcesz tego uniknąć? Zacznij planować! W kalendarzu zapisuj wszystko, co musisz zrobić danego dnia, najlepiej z zaznaczeniem przewidywanego czasu realizacji. Pamiętaj też o priorytetach - najpierw najpilniejsze i najważniejsze sprawy, potem możesz stopniowo zacząć zajmować się innymi.

Koniec z prokrastynacją!

W sumie dzisiaj masz trochę wolnego czasu, mógłbyś zacząć ten ważny projekt, który musisz skończyć w przyszłym tygodniu, ale… no właśnie, deadline dopiero za tydzień. Robisz więc zupełnie inne, mało ważne lub nawet całkiem nieważne rzeczy, byle tylko zająć czymś czas. Na ile ma to sens? Nie ma go wcale! Odkładanie zadań na później nie sprawi, że te znikną! Poza tym, przecież nie masz pewności, że w międzyczasie nie pojawią się niespodziewane obowiązki, przez co możesz nie zdążyć zrobić wszystkiego na czas.

Ogarnij chaos

Nie zawracasz sobie głowy porządkowaniem papierowych dokumentów, czy nawet pulpitu komputera. Przecież szkoda na to czasu. Jednak w rzeczywistości dzięki regularnemu sprzątaniu i organizacji możesz go wręcz zaoszczędzić. Zastanów się, ile razy szukałeś czegoś w stosach dokumentów lub zastanawiałeś się, w którym folderze schowałeś potrzebne Ci pliki i ile czasu to zajęło. Całkiem sporo, prawda? Dlatego postaraj się poświęcać czas na ogarnięcie chaosu, który nie tylko powoduje stratę czasu, ale też bardzo rozprasza. Czy mógłbyś skupić się na czymkolwiek, gdyby w Twoim mieszkaniu panował rozgardiasz? W pracy wygląda to dokładnie tak samo!

Oszczędzanie czasu w pracy z pewnością wyjdzie Ci na dobre. W końcu kto lubi zabierać obowiązki zawodowe do domu? Znasz inne sposoby na lepsze zarządzanie w czasie? Koniecznie podziel się nimi w komentarzach!

A może Twoim problemem jest po prostu… niechęć do Twojej firmy i zadań, które Cię w niej czekają? W takim razie poszukaj innej opcji! Rozglądasz się za pracą w Stalowej Woli? Zajrzyj na GoWork.pl i znajdź idealne stanowisko dla siebie!

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe