Zbudowaliśmy to miasto rękami ojców i dziadków

Image

W piątkowy wieczór w Muzeum Regionalnym w Rozwadowie odbył się wernisaż wystawy pt. „Zbudowaliśmy to miejsce”. Z dawnych fotografii przemówili do nas nasi dziadkowi…

„Ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi”- to motto przewodnie jubileuszowej wystawy zorganizowanej z okazji 80-lecia Stalowej Woli. Ekspozycja pokazuje osiem dekad miasta nie poprzez daty, kluczowe wydarzenia, znane osoby, które wyraziście zapisały się w dziejach, ale poprzez ludzi, mieszkańców Stalowej Woli, którzy staną się opowiadaczami historii jednego z najmłodszych polskich miast.

Na ogół do muzeum chodzimy po to, by obejrzeć eksponaty. Tym razem jest nieco inaczej. Widz jest świadkiem kształtowania się nowego miasta, powstałego na przestrzeni zaledwie 80 lat. Z perspektywy czasu to okres niezwykle krótki, zdawać by się mogło taki, gdzie nie da się wykształcić własnej osobowości miejskiej, tradycji, nowej kultury. Ta wystawa udowadnia, że nic bardziej mylnego. Ludzie, którzy zdecydowali się swój los związać ze Stalową Wola zdążyli nadać specyficznego charakteru temu miejscu. Stalowa Wola żyje własnym życiem, ma swoje zwyczaje, swoje własne miejsca. Dokonują się tu zmiany, które mówią o rozwoju i zakorzenieniu. Tu narodziły się już kolejne pokolenia. Ci, którzy przybyli przed laty by pracować i budować miasto dziś w zdecydowanej większości leżą już na naszych cmentarzach. Ukochali tę ziemię, a ziemia ukochała ich. Ich dzieci i wnuki niosą trud budowania zapoczątkowany przez ojców i dziadków. To nowe pokolenie jest już ze Stalowej Woli. Historia, choć nie tak dawna spogląda na nas z dawnych fotografii, ze wspomnień i zapisków.

Warto zobaczyć tę wystawę, by móc sięgnąć do korzeni. Być może na dawnych fotografiach rozpoznamy swoich bliskich. Być może w niejednym oku zakręci się łza. Być może niejeden przypomni sobie, że jest z pokolenia, które ma za sobą bogatą tradycję przywiezioną niegdyś z daleka przez dziadków i ojców.

Wystawa dostępna będzie do 21 października 2018 r.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~@stal

ale się czepiasz, przecież zapowiadali "Polska w ruinie" a Stalowa Wola to kawałek Polski.

~Ziko

~stal Czy mógłbyś objaśnić dokładniej?

~stal

Sprostowanie: To miasto zbudowali nasi Dziadkowie i Ojcowie a teraz sługusy PiS je rujnują!!!!!

~tomasz

Fajna i potrzebna wystawa!

~jasio

a to czasami czy ci nidobrzy komuniści cale miasto zbudowali tylko zapomnieli o błoniach stadione z podgrzewana trawa parku wodnym parku linowym i 90 mieszkaniach dla tych co ich stac na splaty

~emeryt

Patrząc na fotki to dobry pomysł.Nie wiem czy się tam wybiorę,bo w zasadzie wszystko pamiętam.Polecam ekspozycję dla szkół podstawowych i przedszkoli zamiast religii.

~preczzkomuną

po to żeby pis z chciwości wszystko rozpieprzył?

~moskwicz80

Znowu Nadberezy musiał sie pokazać,szkoda bo psuje tylko widoki na imprezach.Nie mam zamiaru głosowac na tego persona.

~bon

Ale jubileusz...

~Taki jeden

To pieknie budowaliscie.Ja wymyslilem trotyl umyslem Nobla.

art2deco

Jak rozwija się Muzeum COP?