Zwierzęta w cyrkach? Oni mówią NIE. Protest w Stalowej Woli
Opublikowano: 18  Czerwca  2018

Dla wielu cyrk bez zwierząt, to nie cyrk. Tymczasem jak żyją zwierzaki „za kotarą”? Na pewno żyją w niewoli. W poniedziałek odbył się protest przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach.

„Cyrk jest śmieszny? Nie dla zwierząt”! To jeden z plakatów pokazywanych dziś podczas manifestacji. Miłośnicy zwierząt przekonują, że zabawnie podczas przedstawień jest może widzom, ale nie zwierzakom, tresowanym, zamykanym w klatkach i wykorzystywanym do pracy w niewoli w celach zarobkowych. Przed cyrkiem stawiło się wprawdzie niewiele osób, choć na fb chęć udziału w wydarzeniu zadeklarowało ich o wiele więcej, ale ci co przyszli byli przekonani o swoich racjach w 100%. Do akcji włączyły się lokalne psio- kocie organizacje. Manifestacja przebiegała w sposób spokojny, pokojowy. Chciano coś zaakcentować i sprawić, by inni zastanowili się nad czymś, co do niedawna było oczywiste. Czy zwierzę, dzikie, drapieżne, pochodzące z innego kontynentu powinno zabawiać człowieka w cyrku? Czy po to zostało stworzone? Wiele osób nie ma pojęcia jak na co dzień żyje cyrkowy tygrys, lew, słoń czy małpa, które skaczą, klaszczą i porykują na widzów podrzucając piłeczkę. Sprytne i zdolne? Niekoniecznie. Wytresowane i wyuczone. W jaki sposób? Nie wiadomo.

Czy zwierzęta w cyrkach są szczęśliwe? Zapewne nie do końca, bo kto mając w genach wolność, swobodę chce być zamkniętym w ciasnej klatce wychodząc z niej tylko na tresurę i występ? Kto będąc drapieżnikiem, żyjąc według określonych reguł umie przywyknąć do niewolnictwa? Na te pytania warto sobie odpowiedzieć samemu.

Zwierzęta nie przebywają w cyrku z własnej woli – pracują niewolniczo dla ludzi, którzy zarabiają kosztem ich cierpienia. Dzikie zwierzęta przetrzymuje się w ciasnych klatkach lub przywiązane łańcuchami na niewielkich wybiegach. Podczas sezonu przewożone są z miasta do miasta, co jest dla nich źródłem stresu. Duże koty spędzają nawet do 99% swojego życia w małej klatce: podczas transportu, postoju i w kwaterach zimowych. Jedyne chwile, w których opuszczają stalowe więzienie, to czas przeznaczony na tresurę i wyjście na arenę. Wiele zwierząt, np. słonie, niedźwiedzie czy tygrysy, choruje psychicznie z braku potrzebnej do normalnego życia przestrzeni, przejawiając zachowania stereotypowe, takie jak (łatwe do zaobserwowania, kiedy wyjdzie się na tyły cyrku) zataczanie się, ustawiczne kiwanie głową, czy bezustanne kręcenie się z jednej strony klatki na drugą. Gatunki naczelne, które normalnie żyją w grupach społecznych, w cyrku przebywają w izolacji i samotności, co poważnie odbija się na ich zdrowiu psychicznym i fizycznym. Jak zachęcić lwa, żeby skakał przez płonące obręcze? Wykonywanie dziwacznych sztuczek nie leży w naturze zwierząt. Są do nich zmuszane poprzez brutalne metody tresury i głodzenie. Okrutna „nauka” posłuszeństwa zaczyna się, kiedy zwierzę jest jeszcze młode i łatwiej złamać jego psychikę. Treserzy zmuszają zwierzęta do nienaturalnych zachowań i poddaństwa za pomocą haków, elektrycznych pałek czy pejczy, narażając ich zdrowie, a nawet życie. Pracownicy cyrków nie ujawniają, w jaki sposób „uczą” zwierzęta sztuczek, na szczęście materiały nagrane przez aktywistów ukrytą kamerą pokazują prawdę- czytamy na fb „Protest pod cyrkiem Wiktoria”.

Hasła, z którymi przyszli uczestnicy manifestacji to: „Dla ciebie zabawa. Dla mnie cierpienie”, „Tutaj jestem wolny. Więc dlaczego pozwalasz żebym cierpiał!!”, „Otwórz oczy. To nie zabawa. Dlaczego bawi cię moje cierpienie.”, „Istnieje miejsce dla ludzi, którzy krzywdzą zwierzęta”, „Twój ubaw w cyrku. Jej cierpienie”, „Są szczęśliwe foki, ale nie w cyrku”, „Słoń nigdy nie zapomina”.

 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~Robert
Ludzie cieszący się z cierpienia zwierząt są głupi i prymitywni
Dodano: 8  Lipca  2018  20:14:31
~Vegan
Brawo! Popieram z głębi serca! Ludzie nie rozumieją, że te zwierzęta kiedyś ktoś torturami złamał, żeby były posłuszne!
Dodano: 24  Czerwca  2018  11:57:17
Mieli obowiązek przesiedlić ptaki i wybrać czas bez lęgowy. Nie wierze żeby nie dostosowali się do warunków Natura 2000. Radna Serafin zabierze głos.
Dodano: 21  Czerwca  2018  19:53:34
~bażant
Organizatorzy protestu daliście dowód wrażliwości i wielkiego serca ale gdzie byliście kiedy bestialsko niszczono gniazda lęgowe bażantów i innego ptactwa na tzw Błoniach ,kiedy unicestwiano środowisko naturalne flory i fauny w imię "dobrej zmiany"?
Do dzisiaj słychać dramatyczny krzyk zdezorientowanych bażantów.
A anemiczne krzewy już zdążyły pozarastać w wielu miejscach chwastami a szara kora pod nimi straszy. Być może rajcy zapewniają sobie miejsca pracy na wypadek........umiech
Dodano: 21  Czerwca  2018  19:25:05
~abba
Na tym proteście 24 młode osoby, na proteście opozycji 8 osób i to już w "kwiecie wieku"...
Dodano: 20  Czerwca  2018  07:17:15
Czy te osoby przynajmniej w takim samym stopniu bronią bezbronne dzieci przed śmiercią w wyniku aborcji?
Dodano: 20  Czerwca  2018  05:41:19
~5454
Popieram
Dodano: 19  Czerwca  2018  20:51:57
~PIETER
WIDAC ZE TA GARSTKA LUDZI MA GDZIE MIESZKAC I ZAJMUJA SIE PIERDOLAMI..Niech sie ktos zajmie z problemem braku mieszkan.Ile jest ludzi doroslych ktorzy musza mieszkac z rodzicami.Tacy sa gardzeni przez kobiety i maja trudnosci ze znalezieniem stalej parnerki.Wiekszosc sie poddala ale napisze cos wam.WALCZCIE O SWOJE.KAZDY MA PRAWO MIEC MIESZKANIE JAK MA PRACE.!!!
Dodano: 19  Czerwca  2018  14:21:54
~Cieka(f)ski
A dlaczego jedna z Pań reklamuje alkohol przed godziną 22.00?
Dodano: 19  Czerwca  2018  14:09:24
~lobby
Działka należy znanego stalowowolskiego biznesmena, którego nazwiska z wiadomych przyczyn nie mogę podać. Jak widać w naszych stronach wciąż biznes i etyka nie idą w parze.
Dodano: 19  Czerwca  2018  12:59:54
~korastw
Nie mogę się doczekac kiedy bedzie zakaz występowania zwierząt w cyrkach.Brawo dla tej grupy ludzi,moze dzieki nim wielu otworzy oczy na krzywdę tych biednych zwierzaków.To nie są kukielki to żywe stworzenia.Sama mam dziecko i wezmę je do cyrku dopiero wtedy gdy znikną z nich zwierzęta.
Dodano: 19  Czerwca  2018  11:49:05
Wow, ilu tu widać obrońców zwierząt i aktywistów na rzecz uwolnienia zwierzyny z cyrku. Szkoda, że Was nie widać na zdjęciach z protestu. Piszcie, piszcie jeszcze jak mocno ich wspieracie, siedząc przed kompem i pierdząc w gacie ;)
Dodano: 19  Czerwca  2018  11:15:57
~Stalowianin
Wielkie brawa dla protestujących. Ośmieszanie i poniżanie zwierząt to prymitwna i niegodna rozrywka. Szkoda, że w naszym społeczeństwie panuje tak wielkie zacofanie, mam nadzieję, iż dzięki akcjom takim jak ta, część ludzi zdolnych do myślenia poprze działania na rzecz zakazu występów zwierząt w cyrkach. Bo to naprawdę odrażające. Pojmują to i popierają także moje dzieci.
Dodano: 19  Czerwca  2018  10:02:58
~Maurycy
Niektóre osoby z tych zdjęć wyglądają jakby dopiero co z tego cyrku uciekły.
Dodano: 19  Czerwca  2018  09:56:42
~Jejku
Manukun występował w cyrku jako małpa. Przyszli protestować, żeby go pokazywać cały czas, bo to atrakcja cyrku.
Dodano: 19  Czerwca  2018  09:54:37
~brawo!
super akcja ! Wstyd tylko dla osoby, ktora te dzialke wynajmuje ! ciekawe czyja to ? bo na pewno nie nalezy do miasta tylko do osoby prywatnej
Dodano: 19  Czerwca  2018  09:46:58
~Basia
Super! Brawo młodzi ludzie. Cyrk nie jest miejscem dla zwierząt. Stop tej prymitywnej rozrywce!
Dodano: 19  Czerwca  2018  08:31:33
~3.045
Same młode osoby i 24 ich się zjawiło.
A na proteście ostatnim totalnej opozycji? 8 osób i tak 70+ z reguły średnia wieku.
Dodano: 19  Czerwca  2018  08:24:16
~Bob
Czyżby kampanię z namiotem czas zaczynać? Ostatnio namiocik był bardziej mobilny i dużo mniejszy. A teraz większy namiocik dla lasu władza sobie zafundowała ? A prezes karnister z protestu przeciwko dużej akcyzie na paliwo przekazał?
Dodano: 19  Czerwca  2018  08:17:29
~NaC
@8969

Jest cyrk, to może w końcu jest to właściwe miejsce i opozycja przedstawi w końcu kandydata na prezydenta, bo ich proteściki to cyrk na kółkach. Najbardziej mnie rozbawiły gąsienice, protest z kanistrem dzień po tym jak było wiadomo, że podwyżki paliw nie będzie i oczywiście wspomniane przez ciebie sadzenie drzewka w 3 osoby...
Dodano: 19  Czerwca  2018  07:26:19
~8969
No jest w końcu PROTEST O COŚ, a nie jak ta stalowowolska opozycja totalna tylko lans-protesty o nic. Jak nie kartony to znicze przed sądem lub zasłanianie ust w 8 osób czy sadzenie drzewka w 3 osoby.
Dodano: 19  Czerwca  2018  07:04:35
~koliber
mankun ty debilu wszedzie jestes nic niewiesz a blaznie wypowiadasz sie po pierwsze dzialka nalezy do urzedu miasta a po2 to jest wynajete przez kolodzieja co obok ma budynek
Dodano: 18  Czerwca  2018  23:40:19
proponuje uwolnić lwa do pogłaskania dla tej grupki
Dodano: 18  Czerwca  2018  23:32:09
Szczaw i mirabelki za pierwszym klasykiem. Kredyt i zmywak gdy masz 1500, za drugim klasykiem. Dwie aborcje to za mało, za trzecią. Ciasna klatka za czwartą. Postępowa wrażliwość jest niezbadana.

Co to za grupa?
Dodano: 18  Czerwca  2018  23:26:25
~xyz
Popieram popieram popieram!!!! Zwierzęta nie mogą mówić,więc powiedzmy za nie: STOP !!! Zwierzę to nie zabawka , to żywa istota , która też tak jak my czuje ból. Nie rozumiecie tego!!! Ci co nie rozumieją znieczuliles. Pewnie też tacy sami są w swoim życiu, wyzbyci wszelkich uczuć. Tyle w temacie.
Dodano: 18  Czerwca  2018  23:21:26
~xyz
a mnie to najbardziej bawi to utarte przekonanie, że zwierzęta były wykorzystywane do roboty i najlepiej jakby tak zostało i ch*j. bo wasz dziadek tak robił to znaczy ze robił słusznie? bo tak było kiedyś to znaczy, że ma być i zawsze? człowieka poznaje się po tym jaki ma stosunek do zwierząt, warto zapamiętać. a porównywanie protestów odnośnie mordowanych dzieci w palestynie to jaki ma sens? co te 15 osób, które protestowało pod cyrkiem ma się zająć tym, bo zwierzęta nie są ważne? nikt nie robi nic w tej sprawie? to może @wiernypies sam coś z tym zrób?
Dodano: 18  Czerwca  2018  22:37:06
~inaczej
To naprawdę niesamowite, że niektórzy ludzie są na tak żenująco niskim poziomie. Po co przytaczacie przykłady krowy na roli? Czy protestujący tu ludzie popierają wykorzystywanie zwierząt do celów zarobkowych? Bo taka krowa to chyba tyra na hajs dla właściciela. Pies w domu jest na uwięzi? Owszem - jeśli ktoś niespełna rozumu trzyma rasy pasterskie lub gończe w bloku, bez możliwości wybiegania się, a mniejsze rasy typu york gdzie widzicie? Jako krwiożercze bestie w lesie? Szkoda, że zapewniacie dzieciom rozrywki w postaci cyrku, o ile pan wiszący pod sufitem jest jeszcze spoko, tak niedźwiedź stający na łapach pod przymusem już chyba mniej. Jaka to atrakcja? Tylko tyle potraficie zaoferować dziecku? Trzymanie zwierząt w ZOO też nie jest okej, ale pragnę zaznaczyć, że czasem to jedyna opcja na utrzymanie rzadkich gatunków. Wrzucacie wszystkich do jednego worka i macie (oczywiście niektórzy) typowe wiejskie myślenie. Ej no, ale przecież to tylko zwierzęta ;)
Dodano: 18  Czerwca  2018  22:29:53
~Wiernypies
Izraelscy żołnierze co dzień strzelają do palestyńskich dzieci. Czy obrońców praw zwierząt to obchodzi?? No nie bo trzeba by bylo się mocniej angażować. Pikieta w sprawie zwierząt nie jest wymagająca
Dodano: 18  Czerwca  2018  22:23:16
~mamuten88
Spłowane pazurki i piłowane zęby lwów to chyba boli.Wiec lepiej isc do zoo popatrzyc na lwy.
Dodano: 18  Czerwca  2018  22:16:51
~simon
Śliczna dziewczyna na 6 zdjęciu pierwsza od lewej pozdrawiam
Dodano: 18  Czerwca  2018  22:11:16
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe