Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie!
Opublikowano: 17  Czerwca  2018

Musiało minąć 78 lat by można było uhonorować ofiary z 1940 roku. Pomniki stawiane bohaterom są symbolem i przestrogą.

Prawie 80 lat temu w Katyniu, Charkowie, Twerze zginęło wielu polskich bohaterów. Byli wśród nich między innymi oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy czy funkcjonariusze Policji Państwowej. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny i intelektualny. Stalowa Wola nie zapomniała o nich i wystawiła im pomnik, by przyszłe pokolenia też pamiętały.

Uroczyste odsłonięcie obelisku upamiętniającego 26 oficerów Wojska Polskiego i 17 funkcjonariuszy Policji Państwowej miało miejsce 17 czerwca 2018 roku. Poświęcił go i modlitwę za pomordowanych odmówił ks. bp Jan Sobiło. Wcześniej odprawiona została Msza Święta w intencji pomordowanych. Po niej udano się na Cmentarz Komunalny w asyście kompanii wojska, sztandarów i orkiestry.

Przed obeliskiem odśpiewano hymn Polski, wciągnięto flagę na maszt. Miały też miejsce przemówienia. Najbardziej jednak wzruszony był inicjator całego przedsięwzięcia radny miejski Zbigniew Paszkiewicz, przewodniczący Koła Związku Sybiraków w Stalowej Woli.

- Jeśli zapomnę o Nich, Ty Boże na Niebie, Zapomnij o mnie. To słowa Adama Mickiewicza odnoszące się do studentów z Wilna, którzy byli wywożeni w kibitkach na Sybir za swoją patriotyczną działalność. Jakże to aktualne słowa w odniesieniu do tych tu wymienionych na tablicach. Długo, bardzo długo czekaliście aby społeczeństwo Stalowej Woli uczciło waszą pamięć. Minęło prawie 80 lat od waszej śmierci. Ale to nie mieszkańcy o was zapomnieli, ale władze bolszewickiej Rosji i totalitarnej wówczas Polski Ludowej. Dziś czcimy nie martyrologię polskiego narodu, ale bohaterów - oficerów i policjantów trwających do końca w przysiędze- mówił łamiącym się głosem radny Zbigniew Paszkiewicz. 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~wofram
Panie Paszkiewicz, zejdź pan ze sceny bo jest pan śmiesznym człowiekiem. Przecież to nie jest kabaret, żeby pan się podpinał! Robert Górski prowadzi odrębny nabór! Pan o tym nie wie?
Dodano: 19  Czerwca  2018  20:56:19
~.....
toto mistrzu zacznij od siebie bo tyle polaleś wody a nie na temat. Może jakiej argumenty? Tak się składa że działał aktywnie jak i działa dalej na ile pozwala mu wiek. Jak narazie wszystkie inicjatywy związane z tragedia wschodu to jego zasługa. Tak więc doucz się
Dodano: 19  Czerwca  2018  20:19:44
~Daniel
Im bliżej wyborów tym więcej takich pokazów i imprez . Radni mało nie zesraja się aby być w centrum uwagi teraz wyłażą z nory i chcą pokazać się ze coś robią . To samo ten WEber poseł umiech
Kto płaci za takie zabawy . Nie wieże ze wszyscy przyszli z własnej woli umiech pewnie tak jak było za komuny jak opowiadają starsi . Był prikaz i tyle , flaga w dłoń i na Wiec
Hahhaha ta Polska niczym nie różni się od tamtej . Idioci u władzy, tyle ze maja dyplomy KUL ale w dyniach sieczka
I to hasło umiech chwała bohaterom !!!! Co to jest ? umiech umiech bandy leśne wynoszone na piedestaly a dowódcy tych band to podobno bochaterzy . I najważniejsze !!!!! Teraz wszyscy mieli potomków którzy walczyli w AK , złe jest w towarzystwie jak się nie ma w swoim rodzinnym CV kogoś kto był w tych bandach leśnych
Dodano: 19  Czerwca  2018  12:32:58
~Grabarz
Ten Paszkiewiscz to ile miał lat jak był na tej wycieczce w ZSRR ?
Był pewnie małym bajtlem to ci może pamiętać . Dzieci dać im patyka i kawałek sznurka i bawili się i nie odczuwali tego co dotyczyło dorosłych .
Zreszta dla mnie to szopka te wszystkie pomniki i uroczystości .
Do dziś uczą w stalowej woli nauczyciele którzy w czasach wiadomo jakich piętnowali uczniów którzy pytali o Katyń . Dziś oni to wielcy zwolennicy PiS i nie rzadko uczestniczą w takich spędach .
Dodano: 19  Czerwca  2018  12:21:31
~ola
Tu w mieście ludzie dzielą się na panów i ... ujadających trolli! Taką narrację przyjęli "panowie"! Po ch... pracować skoro rządzący rozdają kasę na lewo i prawo nie zapominając o swoich nagrodach - "im się po prostu należy"! Cokolwiek by powiedział kto na niegodne działania(na szkodę naszą i waszą) to zaraz przez dyżurnego klakiera zostanie oblany pomyjami, bo taka jest potrzeba chwili. Gdy się upominamy o repatriację Rodaków to oni nam pomnik kolejny na cmentarzu fundują. Po co to zadęcie? By ciupasem zgonić "służących" do kościoła na mszę? Bez tego nie odbędzie się nic w tym mieście? Panie Nadbereżny suweren notuje i zapamiętuje słowa wypowiadane przez pana!
Dodano: 19  Czerwca  2018  12:20:20
~toto
Do "~...." naucz się czytać ze zrozumieniem a potem siadaj do klawiatury i pisz tylko ze zrozumieniem tego co przeczytałeś/aś. Chcesz komuś wbić szpilę tylko nie masz kwalifikacji siostry. Klakierów wielbiących samych siebie nie brakuje. Co z tego, że pan Paszkiewicz pamięta swój los i niedolę skoro zapomniał o innych którym nie udało się uciec z nieludzkiej ziemi? Lepiej niech nie chodzi po szkołach i nie opowiada tylko działa na rzecz żywych i dalej oczekujących na gest pomocy hen w stepach Azji! To jest przesłanie dla niego i Nadbereżenego.
Dodano: 19  Czerwca  2018  09:17:57
~Krzysiek
Czy opozycyjny troll przestał już ujadać?
To koniec hejtu, zakasać rękawy i do roboty!
Wypłaty z bankomatu w metalowcu za hejty ma juz nie być!
Dodano: 19  Czerwca  2018  08:38:02
~Taki jeden
Do nacinacz: ja nie neguje wartosci tych ludzi jako osob cywilnych , nawet jesli nie byliby wybitnymi chirurgami.Nie moge sie zgodzic natomiast na bezmyslne okreslanie ich ,,wybitnymi strategami,, i bohaterami.To bardzo gruba przesada i dewaluacja slow.Niewazne, czy nazwal ich tak polityk - patriotyczny oszolom czy sprzedajny dziennikarz.
Dodano: 18  Czerwca  2018  23:46:50
~kinder machen
@ bezpłodny
co znaczy ze jest ten koles z ikra ? przecież dostał flagę za to że zrobił najwięcej dzieci w stalowej woli . Żal Ci ze nie mozesz tak jak on ? dobra zmiana nie tylko w polityce ale i tez w sexie
BRAWO rodzina
Dodano: 18  Czerwca  2018  22:55:51
~wladek
Mjr Tadeusz Kirchner,urodził się w Chwałowicach i był swietnym lekkoatletą,złotym medalistą Mistrzostw Polski we Lwowie w 1920 r w skoku wzwyż,srebrnym medalista w rzucie oszczepem i brązowym w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą.Był członkiem kadry olimpijskiej,ale wojna z Rosja Sowiecka w 1920 pokrzyzowała plany i nasi sportowcy nie wystartowali na Olimpiadzie w Antwerpii.
Do listy policjantów zostanie dopisany jeszcze aspirant Władysław Rybak,ur.w 1899 r. w Witkowicach.
Dodano: 18  Czerwca  2018  22:35:24
~.....
~dolapola, pan Paszkiewicz jako dziecko przeżył deportacji na Sybir. Miał to szczęście ze powrócił. O tragedii zeslanych jak i pomordowanych świadczy niezlomnie od wielu lat podczas spotkań z młodzieżą. Ty i ta Twoja opozycja to zwykle dno. Rodziny katyńskiej tez były dla twojej informacji
Dodano: 18  Czerwca  2018  20:31:47
~siwy
Jesteś zakamuflowaną opcją niemiecką ~dojna zmiana+ ???
Dodano: 18  Czerwca  2018  19:29:17
~jagoda
Flagowy dał popis smiech2
Dodano: 18  Czerwca  2018  17:17:07
~dolapola
Do "Taki jeden", masz bracie rację, ich(lanserów) los pomordowanych tyle obchodzi co zeszłoroczna zima!. Jestem przekonana, że nikogo nie zaprosili z opozycji, ani jakiegokolwiek członka rodziny poległych do komitetu budowy pomnika. Kto o tym wiedział i pod czyim to było robione patronatem? Paszkiewicza czy Nadbereżnego? Zawłaszczyli wszystko, nawet śmierć ludzi, których nazwiska w pierwszej wersji napisali niczym kpinę z nich czyniąc. Tak zadbali o ich heroizm, że nazwiska i imiona oraz stopnie można było odczytywać przez... lornetkę albo lunetę stojąc przed pomnikiem. Dopiero krytyka tego badziewia spowodowała otrzeźwienie niczym kubeł zimnej wody wylany na głowy. Czy to nie było wstydem by ważniejszymi na pomniku byli inicjatorzy aniżeli ofiary mordu z 1940 roku? To co zrobili to typowe dla małych ludzi, którym się wydaje, że są wielcy! Powtórzę po raz który dlaczego pan Paszkiewicz(Sybirak!!) oraz p. Nadbereżny(prawdopodobnie przybył z rodziną ze Wschodu!!) nie mają serca dla żywych okopując się umarłymi? Chodzi mi bowiem o pamięć waszą ale w zakresie niesienia pomocy żywym, zesłańcom na Syberię? Czy to nie byłby ładniejszy pomnik wdzięczności zaproszenie do miasta w ramach repatriacji co najmniej dwóch polskich Rodzin z Dalekiego Wschodu? Przecież publiczną deklarację złożył pan Nadbereżny wówczas gdy papież Franciszek prosił by każda parafia przyjęła jedną syryjską rodzinę! Pamiętamy, jak zadeklarował, że my tzn. miasto ma repatriantów i ich chętnie zaprosi do miasta. Panie prezydencie gdzie są ci repatrianci? Panie Paszkiewicz na więcej pana już nie stać? Co jeszcze pan wymyśli by minąć się z rzeczywistymi problemami Rodaków ze Wschodu?
Dodano: 18  Czerwca  2018  16:52:38
~AAAAAAA
cześć i chwała bohaterom!
Dodano: 18  Czerwca  2018  14:53:34
~jan
Czy dla pisu to gorszy sort? Lesio łopocze na chorągiewce na "swoim" rondzie od dawna.
Dodano: 18  Czerwca  2018  12:16:45
~bezpłodny
Ten w mundurze oficera armii wrześniowej to nie przypadkiem ten co dostał flagę od premiera Morawieckiego? trzeba takich więcej z ikra, jak On
Dodano: 18  Czerwca  2018  11:34:37
Przykładem dawnej,patriotycznej inteligencji jest Pan Paszkiewicz,wielki szacunek dla tego Człowieka,który przeżył Syberię,i wie co znaczy wolność.On był pomysłodawcą pomnika,szkoda,że ci co najwięcej korzystają z dobrodziejstw wolności nie potrafią tego docenić.Dziękujemy obecnym władzom za finalizację tego pomnika.Stalowa Wola powinna być tego dumna.
Dodano: 18  Czerwca  2018  09:30:20
~abel
Panowie policjanci,
przyjrzyjcie się zdjęciom, na których was uwieczniono;

Uczestnictwo to dobrowolny przymus?
Dodano: 18  Czerwca  2018  08:51:14
~Józef K.
Bardzo dziwi mnie, że opozycja nie potrafi uszanować tej uroczystości.
Nie dość że z totalnej opozycji stalowowolskiej NIKOGO NIE BYŁO, to jeszcze przed, ich troll internetowy i propagandzista wstawiał hejty jak to mu się pomnik nie podoba, a teraz wstawia kolejne i obraża ludzi.
Totalny brak poszanowania i kultury.
Czyżby chodziło o to żeby "przykryć" skandaliczny pomysł opozycji: jak dojdą do władzy to planują budować cmentarz PRZY WYSYPISKU ŚMIECI! Za grube miliony.
Nie szanują bohaterów zmarłych, to zwykłych ludzi będą chować przy śmieciach!!
Dodano: 18  Czerwca  2018  08:44:35
~Bankomat
Prezydent oczywiście był. Jest tyłem na jednym zdjęciu. To nie jest przypadek że wybrano takie ujęcia, żeby zasugerować, że go nie było.
Manipulujecie stalowemiasto!
Dodano: 18  Czerwca  2018  07:16:31
~nacinacz
~Taki jeden, uważasz, że żaden z nich nie był wybitny? To skąd na piersiach niektórych z nich krzyże Virtuti czy Waleczne, skąd opinia wybitnego chirurga w jednym przypadku? Większość z zamordowanych w Katyniu czy Charkowie to oficerowie rezerwy. W wojsku może i nie odgrywały większej roli jako rezerwa, ale w życiu cywilnym byli wybitnymi osobistosciamia xzy to na uniwersytetach czy w swojej lokalnej małej społeczności.
Inna sprawa jaki mają stosunek do tego tragicznego wydarzenia ci co przemawiał. Jednak ktoś to musiał odsłonić, tak samo jak wydać zgodę czy sfinansować

Ps
Nacinacz-przydomek hetmana Koniecpolskiego. Jakoś trudno napisać się w dyskusji z Tobą, który poznał wszystkich i wszystko wie
Dodano: 18  Czerwca  2018  06:38:10
~Szok
Poczytajcie sobie te hejty opozycjnego trolla i już wiecie dlaczego nie należy na nich głosować.
Dodano: 18  Czerwca  2018  06:13:25
~zatorze50
Taka impreza a gdzie jest Lucek ?Wybory juz prawie za zakretem a Lucka nie ma na zdjeciach.Jak chce wygrac to tylko lans .
Dodano: 17  Czerwca  2018  23:39:10
~123
~cccp debilu na twoj grób nikt nie bedzie nawet chciał splunąć bo twoje truchło pochowają w rowie pod płotem.
Dodano: 17  Czerwca  2018  23:32:01
~dojna zmiana+
Frekwencja poraża.Ale odkąd tylko pisdzielce mają monopol na patriotyzm to nie ma co się dziwić że tylko psiarnia i lepszy sort w pierwszym rzędzie dopisał.
Dodano: 17  Czerwca  2018  23:07:17
~cccp
Proponuję aby na pogrzebie matki hejtera, każdy napluł na jej grób.
Dodano: 17  Czerwca  2018  22:55:32
~POL
Czytając większość komentarzy mam wrażenie, że wypowiadają się ruskie trolle, ewentualnie dzieci "wszechwiedzącego" Michnika lub Urbana. Ludzie dajcie sobie na LUZ!
Dodano: 17  Czerwca  2018  22:41:55
~Taki jeden
nacinacz ( czy tez byc moze napinacz) : owszem , niewola zdarzala sie rowniez wybitnym wojskowym .Zaden z wymienionych na obelisku zolnierzy nim jednak nie byl.Ich bezsensowna i tragiczna smierc rowniez tego nie zmieni.Pomimo calego patriotycznego zadecia karierowiczow czy ludzi z urazami z przeszlosci.Naiwnoscia jest myslenie ,ze ludzi tych naprawde martwi los zamordowanych.
Dodano: 17  Czerwca  2018  22:27:11
~fwefw
Niech Allah ma ich w swojej opiece. Allahu agbar!
Dodano: 17  Czerwca  2018  22:17:30
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe