Opozycja: Pytamy, bo mamy takie prawo

Image

We wtorek odbyła się konferencja prasowa Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego. Przedstawiciele opozycji mówili m.in. o stawach osadowych i budowie żłobko- przedszkola.

Opozycja ma prawo pytać i oczekiwać odpowiedzi

Jak podkreśliła podczas spotkania Renata Butryn żyjemy w demokratycznym kraju gdzie obywatele mają prawo pytać, również publicznie. Żadna władza nie może tego zabronić pełnoprawnym obywatelom czy jest to dla niej wygodne, czy nie. Dodała również, że nikt z opozycji nie wysyłał żadnych anonimów pod czyimkolwiek adresem tak jak to sugerowano.

- Pan prezydent zasugerował opozycji, że nie powinna zadawać pytań ani interesować się tym, co dzieje się w mieście. W związku z tym postanowiliśmy wrócić do pewnych tematów żeby uzmysłowić, że opozycja traktuje miasto, mieszkańców, również samą siebie, bardzo poważnie. Dotykamy tematów (i prosimy o wyjaśnienia) kwestii, które są istotne dla mieszkańców powiatu stalowowolskiego- mówi Renata Butryn.

Była posłanka wskazała, że potrzebujemy inwestycji, które dadzą miejsca pracy i realny dochód, a nie zadań, na które nas nie stać. Opozycja nie boi się zadawać trudnych pytań i poruszać istotnych dla zwykłych mieszkańców problemów.

Znaki zapytania przy stawach osadowych

Joanna Grobel- Proszowska podkreśliła, że prezydent miasta nie odpowiedział na zadane przez nią pytania dotyczące stawów osadowych.

- W sprawie stawów osadowych zadałam panu prezydentowi tylko dwa pytania. Po pierwsze, czy jeżeli była konieczność zaprojektowania nowej technologii wraz ze wszystkimi koniecznymi uzgodnieniami środowiskowymi, to nie będzie przesunięcia terminu? Bo przecież musiał być ustalony harmonogram prac, czy ten harmonogram zostanie dotrzymany? Czy w związku z tym nie są zagrożone pieniądze z Narodowego Funduszu? Na te pytania uzyskaliśmy tylko jedną, błahą odpowiedź, że podobno wszystkie uzgodnienia środowiskowe są załatwione- mówi Joanna Grobel-Proszowska.

Była radna spytała także o to, kiedy zostaną rozpoczęte prace, według jakiej technologii będzie przebiegać rekultywacja i czy nie będziemy musieli zapłacić odszkodowania firmie, która wygrała przetarg na poprzednią rekultywacje?

Ceny wody pójdą w górę?

Joanna Grobel-Proszowska wskazała na to, że wkrótce zmieni się wysokość opłat za wodę i ścieki.

- Został wydany dla Stalowej Woli cennik wody i ścieków na najbliższe 3 lata. Na przełomie roku 2018/2019 cena wody będzie wynosiła 2,38 zł, w roku wyborczym 2019 r. - 2,35 zł, a w roku 2020 r.- 2,55 zł. Jeżeli chodzi o ceny ścieków (taryfa dla mieszkańców) w 2018 r. -5,42 zł, w 2019 r. - 5,52 zł, w 2020 r.- 5,95. Już w roku powyborczym cena wzrasta o 10%. Nie jest to kompetencja gminy, bo cena wody została zabrana z kompetencji gminy i ustala to teraz PGW Wody Polskie- tłumaczy Joanna Grobel-Proszowska.

Dla kogo przedszkole z basenem?

Podczas konferencji przedstawiciele opozycji odnieśli się także do planów budowy żłobko - przedszkola.

- Dobrze, że ta inicjatywa powstała. Faktycznie, jest zapotrzebowanie na miejsca w wieku przedszkolnym. Tych miejsc na dzień dzisiejszy potrzeba około 180 w przedszkolach. Tylu miejsc brakuje - mówi Jerzy Augustyn.

Augustyn przekonywał, że w środowisku Stalowej Woli jest zapotrzebowanie na kolejny basen, gdyż obie pływalnie miejskie są mocno eksploatowane. Z drugiej strony inwestycja ta będzie generowała comiesięczne koszty, które obciążą budżet miasta. Miasto powinno zająć się sprawą przedszkoli typu szwedzkiego, których pozostało jeszcze kilka w Stalowej Woli. Poruszył także sprawę dotyczącą wysokości opłat za przedszkole w zakresie powyżej 5 godzin, które w Stalowej Woli oscylują miedzy 85 zł a 321 zł. Wskazał na to, że jest to duże obciążenie dla wielu rodzin.

Renata Butryn podkreśliła, że przedszkole z basenem będzie dla wielu rodziców ciekawą alternatywą, a więc wielu z nich będzie chciało zapisać tam swoje dziecko. Niestety, liczba miejsc w placówce będzie ograniczona. Była posłanka zadała więc pytanie: czy nie będzie to przedszkole tylko dla elity? Jakie będą kryteria naboru dzieci?

Co dalej z cmentarzem?

Członkowie opozycji wskazują na to, że włodarz miasta nie odniósł się również co do planów poszerzenia cmentarza i ewentualnej konieczności przeniesienia ujęcia wody.

- Nowa lokalizacja cmentarza była rozpatrywana jeszcze przez poprzednią radę. Okazało się, że ta nowa lokalizacja w okolicach Parku Charzewickiego jest niemożliwa z tego względu, że mamy tam grunty 1 klasy. Dlatego prezydent Andrzej Szlęzak forsował budowę kolumbarium, żeby tego w nieskończoność nie powiększać. Nasz cmentarz leży na wielkim zbiorniku wód podziemnych zasilających Rzeszów, Nową Dębę, nas. To jest ogromny zbiornik i według przepisów na zasięgu takich zbiorników nie powinno się lokować cmentarzy, a w szczególności tam, gdzie mamy ujęcia wody pitnej dla miasta- mówi Joanna Grobel-Proszowska.

Renata Butryn zauważyła, że należałoby zrobić inwentaryzację cmentarza i wskazać groby zaniedbane, które można by ponownie wykorzystać. Istotną sprawą, zdaniem opozycji, byłaby budowa kolumbarium, o którym mówi się już od lat.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Zenła

Pytają, bo maja takie prawo...
Do korytka też mają prawo...
A nawet programu nie przedstawili "no bo przecież w radzie MUSI BYĆ opozycja"
Może musi ale na pewno nie taka!

~dociekliwy

Ja też zapytam:

Gdzie jest kandydat opozycji na prezydenta? Najpierw w styczniu miał być, potem pani Butryn mówiła, że w kwietniu - maju. Mamy 12 czerwca a ci dalej rozprawiają o sprawach nieistotnych, a kandydata jak nie było tak nie ma!
Czy takiej opozycji można wierzyć?

~

cały stół prezydialny na śmietnisko pięknie będziecie wyglądać. Ostatnia misja agentów UB.

KRZYSIU

~szczupły
Stare babska,stare zgredy plus były esbek -jak macie czelność szczekać -wasze miejsce na śmietniku historii. /Ale jaja piszesz o naszym rządzie

~.....

opozycjo, gdzie wasz kandydat na prezydenta??????
czy oprocz krytyki jesteście w stanie powiedzieć jaki macie program???

~klusek

Pytanie zasadnicze powinno być takie : Kiedy znów koryto bedzie nasze ??? Ale widać na fotkach te smutne i przygnębione buzie a i jakie wielkie zatroskanie miastem !!! Po raz kolejny jedynie w taki sposób mogą dać znać że Łoookropnie zależy im na losie miasta. I po raz kolejny NIC Z TEGO PUSTEGO GADANIE NIE BĘDZIE !!!! Zapytali, posiedzieli, popitolili o dupie marynie i żelaznej bramie i potem się rozeszli . Bardzo dobrze świetnie wręcz !!! Oby taka opozycja zawsze była.......

~szczupły

Stare babska,stare zgredy plus były esbek Karaś-jak macie czelność szczekać -wasze miejsce na śmietniku historii.

~mieszkaniec

CYTAT
opozycja traktuje miasto, mieszkańców, również samą siebie, bardzo poważnie

Serio?
Te kartoniady, jaja przy gąsienicach czy "nabożeństwa" pod sądem?
Średnio to było poważne smiech2

~Oburzony

To ja też zapytam, bo mam takie prawo.
Czy opozycja przeprosiła już za słowa, że w mieście zostali ci, za których powinniśmy się wstydzić? Takie skandaliczne zdanie padło z ust pani Czwarno końcem stycznia 2018 roku na konferencji prasowej stalowowolskiej PO. Od tego czasu opozycja z mediami spotkała się wielokrotnie, a nigdzie nie znalazłem informacji, że padło "przepraszam" za to skandaliczne zdanie. Jestem oburzony i nie zapomnę tego.

~kierowca

Moim zdaniem lokowanie cmentarza w proponowanym przez opozycje miejscu oznacza dodatkowo ofiary śmiertelne i rannych w wypadkach komunikacyjnych. Przecież wszyscy wiemy, jak niebezpieczna ta wylotówka na Tarnobrzeg jest. I ile osób tam zginęło już.
A jak będzie cmentarz, to natężenie ruchu jeszcze się zwiększy, dojdą niedzielni kierowcy, co w połączeniu z piratami drogowymi, którzy tam jeżdżą po 170 km/h będzie skutkowało zwiększoną ilością poważnych wypadków komunikacyjnych, ofiarami śmiertelnymi oraz rannymi.
Można być przeciwko prezydentowi, ale ludzie, nie przeciwko wszystkiemu!

~jozek

A ja sie pytam co te babsztyle robily dobrego dla Stalowej Woli kiedy byly przy wladzy.Doslownie nic ,a teraz tylko przeszkadzaja i krytykuja .A miasto trzeba przyznac nam pieknieje.A one niemajac zadnego programu krytykuja donosza do Brukseli i jednym slowem szczuja