Opozycja: Pytamy, bo mamy takie prawo

Image

We wtorek odbyła się konferencja prasowa Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego. Przedstawiciele opozycji mówili m.in. o stawach osadowych i budowie żłobko- przedszkola.

Opozycja ma prawo pytać i oczekiwać odpowiedzi

Jak podkreśliła podczas spotkania Renata Butryn żyjemy w demokratycznym kraju gdzie obywatele mają prawo pytać, również publicznie. Żadna władza nie może tego zabronić pełnoprawnym obywatelom czy jest to dla niej wygodne, czy nie. Dodała również, że nikt z opozycji nie wysyłał żadnych anonimów pod czyimkolwiek adresem tak jak to sugerowano.

- Pan prezydent zasugerował opozycji, że nie powinna zadawać pytań ani interesować się tym, co dzieje się w mieście. W związku z tym postanowiliśmy wrócić do pewnych tematów żeby uzmysłowić, że opozycja traktuje miasto, mieszkańców, również samą siebie, bardzo poważnie. Dotykamy tematów (i prosimy o wyjaśnienia) kwestii, które są istotne dla mieszkańców powiatu stalowowolskiego- mówi Renata Butryn.

Była posłanka wskazała, że potrzebujemy inwestycji, które dadzą miejsca pracy i realny dochód, a nie zadań, na które nas nie stać. Opozycja nie boi się zadawać trudnych pytań i poruszać istotnych dla zwykłych mieszkańców problemów.

Znaki zapytania przy stawach osadowych

Joanna Grobel- Proszowska podkreśliła, że prezydent miasta nie odpowiedział na zadane przez nią pytania dotyczące stawów osadowych.

- W sprawie stawów osadowych zadałam panu prezydentowi tylko dwa pytania. Po pierwsze, czy jeżeli była konieczność zaprojektowania nowej technologii wraz ze wszystkimi koniecznymi uzgodnieniami środowiskowymi, to nie będzie przesunięcia terminu? Bo przecież musiał być ustalony harmonogram prac, czy ten harmonogram zostanie dotrzymany? Czy w związku z tym nie są zagrożone pieniądze z Narodowego Funduszu? Na te pytania uzyskaliśmy tylko jedną, błahą odpowiedź, że podobno wszystkie uzgodnienia środowiskowe są załatwione- mówi Joanna Grobel-Proszowska.

Była radna spytała także o to, kiedy zostaną rozpoczęte prace, według jakiej technologii będzie przebiegać rekultywacja i czy nie będziemy musieli zapłacić odszkodowania firmie, która wygrała przetarg na poprzednią rekultywacje?

Ceny wody pójdą w górę?

Joanna Grobel-Proszowska wskazała na to, że wkrótce zmieni się wysokość opłat za wodę i ścieki.

- Został wydany dla Stalowej Woli cennik wody i ścieków na najbliższe 3 lata. Na przełomie roku 2018/2019 cena wody będzie wynosiła 2,38 zł, w roku wyborczym 2019 r. - 2,35 zł, a w roku 2020 r.- 2,55 zł. Jeżeli chodzi o ceny ścieków (taryfa dla mieszkańców) w 2018 r. -5,42 zł, w 2019 r. - 5,52 zł, w 2020 r.- 5,95. Już w roku powyborczym cena wzrasta o 10%. Nie jest to kompetencja gminy, bo cena wody została zabrana z kompetencji gminy i ustala to teraz PGW Wody Polskie- tłumaczy Joanna Grobel-Proszowska.

Dla kogo przedszkole z basenem?

Podczas konferencji przedstawiciele opozycji odnieśli się także do planów budowy żłobko - przedszkola.

- Dobrze, że ta inicjatywa powstała. Faktycznie, jest zapotrzebowanie na miejsca w wieku przedszkolnym. Tych miejsc na dzień dzisiejszy potrzeba około 180 w przedszkolach. Tylu miejsc brakuje - mówi Jerzy Augustyn.

Augustyn przekonywał, że w środowisku Stalowej Woli jest zapotrzebowanie na kolejny basen, gdyż obie pływalnie miejskie są mocno eksploatowane. Z drugiej strony inwestycja ta będzie generowała comiesięczne koszty, które obciążą budżet miasta. Miasto powinno zająć się sprawą przedszkoli typu szwedzkiego, których pozostało jeszcze kilka w Stalowej Woli. Poruszył także sprawę dotyczącą wysokości opłat za przedszkole w zakresie powyżej 5 godzin, które w Stalowej Woli oscylują miedzy 85 zł a 321 zł. Wskazał na to, że jest to duże obciążenie dla wielu rodzin.

Renata Butryn podkreśliła, że przedszkole z basenem będzie dla wielu rodziców ciekawą alternatywą, a więc wielu z nich będzie chciało zapisać tam swoje dziecko. Niestety, liczba miejsc w placówce będzie ograniczona. Była posłanka zadała więc pytanie: czy nie będzie to przedszkole tylko dla elity? Jakie będą kryteria naboru dzieci?

Co dalej z cmentarzem?

Członkowie opozycji wskazują na to, że włodarz miasta nie odniósł się również co do planów poszerzenia cmentarza i ewentualnej konieczności przeniesienia ujęcia wody.

- Nowa lokalizacja cmentarza była rozpatrywana jeszcze przez poprzednią radę. Okazało się, że ta nowa lokalizacja w okolicach Parku Charzewickiego jest niemożliwa z tego względu, że mamy tam grunty 1 klasy. Dlatego prezydent Andrzej Szlęzak forsował budowę kolumbarium, żeby tego w nieskończoność nie powiększać. Nasz cmentarz leży na wielkim zbiorniku wód podziemnych zasilających Rzeszów, Nową Dębę, nas. To jest ogromny zbiornik i według przepisów na zasięgu takich zbiorników nie powinno się lokować cmentarzy, a w szczególności tam, gdzie mamy ujęcia wody pitnej dla miasta- mówi Joanna Grobel-Proszowska.

Renata Butryn zauważyła, że należałoby zrobić inwentaryzację cmentarza i wskazać groby zaniedbane, które można by ponownie wykorzystać. Istotną sprawą, zdaniem opozycji, byłaby budowa kolumbarium, o którym mówi się już od lat.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~@Heniek69

Tyś głupszy niż wszyscy pisowcy w powiecie....

~Heniek69

Tą konferencję to oni chyba sami ze sobą zrobili ! ha,ha,ha,gdzie te tłumy na sali??? opozycja od siedmiu boleści!kiedy do tych tępych łbów dotrze,że ludzie mają już dość pełowców,kodziarzy,nowośmiesznych i innych zaprzańców,którzy nic nie potrafią tylko mącą!!!

art2deco

Wcale nie zakrzyczeli. Wszyscy wiemy że owoce dynamicznego rozwoju ostatnich dekad powinny zabezpieczyć środki na utrzymanie niewypasionego terenu na spacery i do aktywnej rozrywki na łonie natury. Jak widzisz Nikomu nawet nie przyszło to do głowy że nic z tego miasto nie ma. Coś chyba to przyniosło mieszkańcom? Może wszyscy się mylimy ufni poprzednim zapewnieniom o sukcesie ekonomicznym miasta. Jeżeli nie mieszkańcy to kto w takim wypadku :-/

~lopez

oooooo Karaś wśród opozycji hehe szuka zamoczyć gębę od koryta do koryta , tyle lat był naczelnikiem a teraz kwiczy w opozycji bo ryja odcieli

manukun

@jaguś
Zaraz klakierzy Cię zakrzyczą, że w mieście wreście coś się dzieje, a prezydent jest młody i słucha ludzi. A wogule to grubas wydał 100 tys. na 7 ławek i wiadukt donikąd.

Taki jest tu poziom debaty. Pytasz skąd wziąć pieniądze na utrzymanie nowych terenów rekreacyjnych, oni odpowiadają, że prezydent w końcu robi coś dla ludzi. Zapytaj, co z kredytem - krzyczą, że wszyscy mają kredyty. Powiedz, że miasto się wyludnia - toczą pianę, że przecież prezydent nie ma na to wpływu, tak samo jak inwestorów czy poprawę jakości życia.

Wystarczy wejść na konto Nadbereżnego na fb. Jak tam niemal wszyscy klaszczą. Ciekawe, cy te wszystkie emerytki są świadome, że przy obecnej polityce samorządu to one będą musiały spłacać te 200 mln zl zadłużenia :(

~jaguś

Tematy jednak bardzo ważne.Do chwili obecnej nie powstała żadna inwestycja, która generuje zyski dla miasta. Wszystkie powstałe generują koszty. Skąd kasa? Z kolejnych kredytów? Miasto już nie dostanie. Z kolejnych obligacji? A kto w nie zainwestuje? Popatrzcie czasem nie przez pryzmat podziałów i nienawiści, ale przez przyszłość miasta. A co opozycja mogła zrobić przez te lata? Takie pytanie może zadać tylko dyletant. Prezydent nie słucha nikogo. Nawet swoich radnych. Tym bardziej opozycji. Czy akurat Ci ludzie to kandydaci na prezydenta? Śmiem wątpić. I dziwią mnie te naciski o podanie kandydatury. Zgodnie z prawem powinna zostać ujawniona dopiero po ogłoszeniu przez Prezydenta RP terminu wyborów. Wtedy można oficjalnie ujawniać i rozpoczynać kampanię.

~Apokalipsa

Opozycja ma kandydata na prezydenta czy on ma wyjść z tej lokalizacji cmentarza, koło wysypiska śmieci?

art2deco

Koalicja to jakieś 500+ lat doświadczenia samorządowego :-) Wystarczy.

~Kukizowiec

Na Nadbereżnego nie głosowałem, ale po tych konferencjach i happeningach, czyli nicnierobieniu przez prawie 4 lata, na opozycję na pewno nie zagłosuję.
Co ci ludzie zrobili przez 4 lata dla miasta, dla ludzi?

~sokole

poprzednik wizjoner-arogant-bibliotekarz , nastepcy nie widać . xyz daj nam kogoś idealnego

~xyz

Lucek lanser i populista i to pasi .....komu? Naiwnym!

mgozdi

Kto wie ile mrówek mnieszka w Stalowej Woli i czy ktoś potrafi przewidzieć kierunki, w których będą się one poruszały?

~sokole

to nie uwielbienie dla Lucka ani trole pisowskie. po tylu latach pojawił sie ktoś kto posłuchał zwykłego kowalskiego. nikt niechce emerytow bo im sie nic niechce robic . chyba ze siedziec i pierdziec te same smuty o stawach osadowych

~tede

Wstydu cza nie miec zeby tam siedziec i takich pierdoł sie czepiać.

~bum

Oni tu przyszli za karę.Miny mają nieziemskie.Jedynie ten koleś (drugi od lewej)może i ma coś do powiedzenia ale co?.Szkoda czasu w tej opozycji być proszę Pana .

jazda

Opozycja dupicja. Te stare dziadki przy stole to kandydaci na prezydenta
Hahaha
Jeden już przegrał w wyborach samorządowych z młodym. Ten w czerwonej koszulce.

~siwy

co z kandydaten na prezydenta? proszę dajcie kogoś by wygrał umiech

~oko

Bardzo dobrze,że ktoś w tym grajdole zabiera głos inny niż uwielbienie dla Lucka.A poziom wpisów propisowskich trolli to doskonałe świadectwo poziomu dzisiejszych elit władzy.

manukun

Wybór między ekipą ze zdjęcia a ekipą Nadbereżnego to wybór między dżumą a cholerą. Gdzie w tej gównoburzy jest miejsce na interes mieszkańców?

wopin

Opozycja „ta” to żadna opozycja , wyglądają jak przekupy blokowe podczas słonecznego dnia na ławce przed swoją klatka przyblokowa....

~Video

Można Nadbereżnego nie lubić, tak jak ja nie lubię, ale przy tym cyrku co robi opozycja i jakie ma "propozycje", to dziękuję...
Na złość opozycji zagłosuję na tego Lucka, bo przynajmniej jemu się chce. Tu tylko grymasy i wszystko źle. Już nie wiem o co im chodzi. A jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o...

~Qwert

Polonistce dziekujemy za glosowanie przeci via carpatia i za kradzieza ofe. Wstydz sie kobieto wchodzic miedzy ludzi bo na sumieniu masz nie jedno glosowanie przeciwko Polakom. Twarze jak z żurnalaumiech
To zebranie bylych naczelnych Trybuny Ludu obstawiane przez Sb?

~oko

Racjonalność, umiar i wizja miasta dla wszystkich!, a nie tylko wszystko dla młodych!W Stalowej więcej seniorów niż młodych i prezydent się nawet nie wysila , żeby coś dla nich zrobić, a lansuje się na spotkaniach z seniorami.niech nie mysli ,że starsi sa bezkrytyczni.

jazda

Ładnie tak kasować komentarze gdzie napisałem prawdę.

~Radek

To idzie młodość...

~Roland

Rządy młodych to już mamy w Stalowej - powstają place zabaw , parki linowe itp. , a zadłużenie rośnie i konkretne sprawy w lesie.A w Rzeszowie rządzi stary Ferenc i wszystko do przodu! Nie wiek a myślenie i niezależność. Kto jest funkcjonariuszem partyjnym , nigdy nie będzie dobrym gospodarzem ani posłem!

~ kamasze

opozycja to ci kandydaci haha smiech2

~Gość

Bezpieczeństwo zasobów wody do picia oraz kończący się cmentarz zlokalizowany przy strefie ochrony wód to sprawy bardzo ważne, wręcz zasadnicze.
Stąd też pytania o stawy osadowe, które powinny być już zrekultywowane, ale jeszcze nie zrobiono niczego. Te stawy zagrażają zasobom wody pitnej dla całego regionu. Dlatego zyskały status bomby ekologicznej i ogromny procent dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Nadbereżny dostał wszystko przygotowane na tacy, ale nic nie zostało zarobione i jest obawa o możliwość utraty grantu.
Propozycja poszerzania cmentarza oraz przeniesienie ujęć wody budzi jeszcze większy niepokój.
Możemy stracić naszą najlepszą wodę do picia.

manukun

Posiedzieli, pogadali, a efektów brak. Widać, że ani obecna rada, ani samozwańcza opozycja nie mają pomysłu na te miasto. Wymyślają jedynie kosmetyczne zmiany bez większego wpływu na jakość życia w mieście. Ba, wydają na takie michałki grube miliony złotych, tymczasem grube sprawy miastu uciekają.

Most na Sanie udupiony partyjnie. Via Carpatia i obwodnic kilka lat opóźnienia z przyczyn politycznych. S74 nie ma dalej ustalonego korytarza, a gdzie dopiero mówić o decyzji środowiskowej czy koncepji programowej. Modernizacja magistrali kolejowej przechodzącej przez środek miasta pozwalająca na bezkolizyjne przekraczanie torowiska to jakieś mrzonki, bo projekt zwykłego remontu trafił na listę rezerwową... RPO czy POPW - jakby to była jakaś lokalna, drugorzędna linia kolejowa, a nie główny korytarz transportowy w sieci TEN-T, na modernizację którego można otrzymać duże dofinansowanie z CEF.

~Karlay

Opozycjo przegrasz bo nie masz ani jednego młodego człowieka w swoich szeregach. To zwyczajnie wygląda na to jakby wam brakowało władzy ! Pogódźcie się z tym, że wasz czas minął !