Opozycja: Pytamy, bo mamy takie prawo
Opublikowano: 12  Czerwca  2018

We wtorek odbyła się konferencja prasowa Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego. Przedstawiciele opozycji mówili m.in. o stawach osadowych i budowie żłobko- przedszkola.

Opozycja ma prawo pytać i oczekiwać odpowiedzi

Jak podkreśliła podczas spotkania Renata Butryn żyjemy w demokratycznym kraju gdzie obywatele mają prawo pytać, również publicznie. Żadna władza nie może tego zabronić pełnoprawnym obywatelom czy jest to dla niej wygodne, czy nie. Dodała również, że nikt z opozycji nie wysyłał żadnych anonimów pod czyimkolwiek adresem tak jak to sugerowano.

- Pan prezydent zasugerował opozycji, że nie powinna zadawać pytań ani interesować się tym, co dzieje się w mieście. W związku z tym postanowiliśmy wrócić do pewnych tematów żeby uzmysłowić, że opozycja traktuje miasto, mieszkańców, również samą siebie, bardzo poważnie. Dotykamy tematów (i prosimy o wyjaśnienia) kwestii, które są istotne dla mieszkańców powiatu stalowowolskiego- mówi Renata Butryn.

Była posłanka wskazała, że potrzebujemy inwestycji, które dadzą miejsca pracy i realny dochód, a nie zadań, na które nas nie stać. Opozycja nie boi się zadawać trudnych pytań i poruszać istotnych dla zwykłych mieszkańców problemów.

Znaki zapytania przy stawach osadowych

Joanna Grobel- Proszowska podkreśliła, że prezydent miasta nie odpowiedział na zadane przez nią pytania dotyczące stawów osadowych.

- W sprawie stawów osadowych zadałam panu prezydentowi tylko dwa pytania. Po pierwsze, czy jeżeli była konieczność zaprojektowania nowej technologii wraz ze wszystkimi koniecznymi uzgodnieniami środowiskowymi, to nie będzie przesunięcia terminu? Bo przecież musiał być ustalony harmonogram prac, czy ten harmonogram zostanie dotrzymany? Czy w związku z tym nie są zagrożone pieniądze z Narodowego Funduszu? Na te pytania uzyskaliśmy tylko jedną, błahą odpowiedź, że podobno wszystkie uzgodnienia środowiskowe są załatwione- mówi Joanna Grobel-Proszowska.

Była radna spytała także o to, kiedy zostaną rozpoczęte prace, według jakiej technologii będzie przebiegać rekultywacja i czy nie będziemy musieli zapłacić odszkodowania firmie, która wygrała przetarg na poprzednią rekultywacje?

Ceny wody pójdą w górę?

Joanna Grobel-Proszowska wskazała na to, że wkrótce zmieni się wysokość opłat za wodę i ścieki.

- Został wydany dla Stalowej Woli cennik wody i ścieków na najbliższe 3 lata. Na przełomie roku 2018/2019 cena wody będzie wynosiła 2,38 zł, w roku wyborczym 2019 r. - 2,35 zł, a w roku 2020 r.- 2,55 zł. Jeżeli chodzi o ceny ścieków (taryfa dla mieszkańców) w 2018 r. -5,42 zł, w 2019 r. - 5,52 zł, w 2020 r.- 5,95. Już w roku powyborczym cena wzrasta o 10%. Nie jest to kompetencja gminy, bo cena wody została zabrana z kompetencji gminy i ustala to teraz PGW Wody Polskie- tłumaczy Joanna Grobel-Proszowska.

Dla kogo przedszkole z basenem?

Podczas konferencji przedstawiciele opozycji odnieśli się także do planów budowy żłobko - przedszkola.

- Dobrze, że ta inicjatywa powstała. Faktycznie, jest zapotrzebowanie na miejsca w wieku przedszkolnym. Tych miejsc na dzień dzisiejszy potrzeba około 180 w przedszkolach. Tylu miejsc brakuje - mówi Jerzy Augustyn.

Augustyn przekonywał, że w środowisku Stalowej Woli jest zapotrzebowanie na kolejny basen, gdyż obie pływalnie miejskie są mocno eksploatowane. Z drugiej strony inwestycja ta będzie generowała comiesięczne koszty, które obciążą budżet miasta. Miasto powinno zająć się sprawą przedszkoli typu szwedzkiego, których pozostało jeszcze kilka w Stalowej Woli. Poruszył także sprawę dotyczącą wysokości opłat za przedszkole w zakresie powyżej 5 godzin, które w Stalowej Woli oscylują miedzy 85 zł a 321 zł. Wskazał na to, że jest to duże obciążenie dla wielu rodzin.

Renata Butryn podkreśliła, że przedszkole z basenem będzie dla wielu rodziców ciekawą alternatywą, a więc wielu z nich będzie chciało zapisać tam swoje dziecko. Niestety, liczba miejsc w placówce będzie ograniczona. Była posłanka zadała więc pytanie: czy nie będzie to przedszkole tylko dla elity? Jakie będą kryteria naboru dzieci?

Co dalej z cmentarzem?

Członkowie opozycji wskazują na to, że włodarz miasta nie odniósł się również co do planów poszerzenia cmentarza i ewentualnej konieczności przeniesienia ujęcia wody.

- Nowa lokalizacja cmentarza była rozpatrywana jeszcze przez poprzednią radę. Okazało się, że ta nowa lokalizacja w okolicach Parku Charzewickiego jest niemożliwa z tego względu, że mamy tam grunty 1 klasy. Dlatego prezydent Andrzej Szlęzak forsował budowę kolumbarium, żeby tego w nieskończoność nie powiększać. Nasz cmentarz leży na wielkim zbiorniku wód podziemnych zasilających Rzeszów, Nową Dębę, nas. To jest ogromny zbiornik i według przepisów na zasięgu takich zbiorników nie powinno się lokować cmentarzy, a w szczególności tam, gdzie mamy ujęcia wody pitnej dla miasta- mówi Joanna Grobel-Proszowska.

Renata Butryn zauważyła, że należałoby zrobić inwentaryzację cmentarza i wskazać groby zaniedbane, które można by ponownie wykorzystać. Istotną sprawą, zdaniem opozycji, byłaby budowa kolumbarium, o którym mówi się już od lat.


 


Komentarze
« 1 2 3 4 5 »

Strona: 2/5 Wyświetlaj po:

~Do Sgigana...
To oglądaj sobie Terleckiego albo Penelopę Kuchcińskiego. Przedstawicielki płci odmiennej (bo przecież nie powiem, że pięknej) to najlepiej Sobecka z Pawłowicz, chociaż nie podejrzewam, że na wygląd zapracowały sobie niehigienicznym trybem życia, jak wymienieni powyżej panowie.
Dodano: 13  Czerwca  2018  18:41:58
~ŚciganaMać!
Na tych fotkach to są: "Wanted villains"? Nasz dziki Bill wiedziałby co nimi zrobić.
Dodano: 13  Czerwca  2018  18:32:12
~WHO
jaka opozycja takie pytania i zainteresowania... stawy osadowe,żłobek hehe normalny człowiek wie że tym normalnie trzeba się zająć, cena wody drożeje tak jakby za PO ceny stały w miejscu hehehe teraz to się zacznie hustawka z cenami i podatkami, wy daliście przykład umiech
Dodano: 13  Czerwca  2018  17:14:09
Znowu pozostali ci, co obiecywali wyjechać.
Dodano: 13  Czerwca  2018  16:12:18
~Mieszkaniec
~jan - miesięcznie zapomniałeś dopisać; ( Cała prawda o PANU PREZYDENCIE L.N. owszem powiększył dług naszego miasta o 10 milionów MIESIĘCZNIE ).
Dodano: 13  Czerwca  2018  15:36:40
~tylko pytam
ODNOŚNIE CMENTARZA:
A może jest tak, że Pani była radna boi się, że cmentarz zbliży się do jej płotu i dlatego całe miasto ma jeździć chować zmarłych przy wysypisku? I dlatego aż konferencje trzeba robić, media zwoływać i budować z kilkanaście baniek nowy cmentarz?
Dodano: 13  Czerwca  2018  14:14:57
~jan
Cała prawda o PANU PREZYDENCIE L.N. owszem powiększył dług naszego miasta o 10 milionów ale zrobił dla naszego miasta więcej przez niecałe 4 lata niż SZLĘZAK przez 12 lat.
Dodano: 13  Czerwca  2018  13:57:38
~olo
A mnie ciekawi jedna sprawa dlaczego ta targowica opozycyjna schowała przytułę bo nie ma go na żadnym zdjęciu. Czyżby się wstydzili tego hejtera za jego bełkot i podłe kłamstwa wypocone na tym portalu.
Dodano: 13  Czerwca  2018  13:53:45
~Oburzony
Cała skandaliczna wypowiedź wygląda tak:
Małgorzata Czwarno mówiła, że z miasta wyjeżdżają najbardziej wartościowi młodzi ludzie. – Zostają ci, których czasami powinniśmy się wstydzić, a niektórym pomóc. Macie państwo tego świadomość, bo żyjecie też w tym mieście. To jest bardzo przykre. Stalowa Wola powstawała jako perełka COP-u, później przejęli ją komuniści, a teraz niestety mamy taką sytuację, że zawładnął nami PiS. Ale nie po to, żeby stworzyć sztandarowe miasto, tylko raczej chyba, żeby nas pogrążyć – mówiła Małgorzata Czwarno.

Nie ma więc mowy o jakimś przekręceniu, wyjęciu z kontekstu czy czymś podobnym. Pozostałe Panie, kolezanki partyjne, nawet nie zareagowały, na te słowa, co pozwala domniemać, że one też uważają że w Stalowej Woli zostali ci których powinniśmy się wstydzić.

Czyli ich potencjalni wyborcy również.
Brak przeprosin za ta skandaliczną wypowiedź oznacza, że nie było to również "przejęzyczenie się". Mówiąca to naprawde tak uważa, a jej szefowa jej nie dyscyplinuje, czyli nie widzi w tym zdaniu nic niestosownego.
Dodano: 13  Czerwca  2018  13:50:46
~Oburzony
@pytanie

wystarczy w wyszukiwarke wpisać
"W mieście zostają ci, których powinniśmy się wstydzić"

to tytuł artykułu na innym portalu ze stalowej.
Łatwo znaleźć, powodzenia.
jeszcze nie usunęli, a jak usuną mam print screena.
Dodano: 13  Czerwca  2018  13:40:06
~jan
Ta pseudo opozycja ze STALOWEJ to kompromitacja naszego miasta na całą POLSKĘ. Wojują kłamstwem a od prawdy zginą choć przysłowie mówi akurat innaczej że kłamstwem wojują i od kłamstwa zginą. Prym w tych kłamstwach wiedzie SZLĘZAK który ostatnio oznajmił że PAN PREZYDENT L.N. zadłużył nasze miasto na 300 milionów złotych. Ale dowiedział się tego od naczelnego hejtera przytuły.
Dodano: 13  Czerwca  2018  13:33:36
~karol
ani lucjusz tym bardziej PIS nie jest z mojej bajki ale to co wyprawia ta pseudo opozycja woła o pomste do nieba. Kłapanie ryjami dla samego kłapania,POtepianie wszystkiego w czambuł,tak na zaś jest karygodne. Widac ze lucjusz ma wyjatkowe wsparcie na szczytach władzy a to moze byc tylko z korzyścią dla miasta.Reszta mnie "wali"Ustawa "prawo wodne "PO miała juz od szesciu lat wprowadzic do konca 2015 a zostawiła ten problem PIS.Polsce groziły kary i odebranie 3 miliardow na inwestycje wodne.Powaznie w koncu potraktowano obwodnice i kolejne odcinki s19,misato się zmienia.Jakos za PO tego nie było widac choc Szlezak robil duzo tylko inaczej
Dodano: 13  Czerwca  2018  13:27:21
~pytanie
~Oburzony
Czy opozycja przeprosiła już za słowa, że w mieście zostali ci, za których powinniśmy się wstydzić? Takie skandaliczne zdanie padło z ust pani Czwarno końcem stycznia 2018 roku na konferencji prasowej stalowowolskiej PO. Od tego czasu opozycja z mediami spotkała się wielokrotnie, a nigdzie nie znalazłem informacji, że padło "przepraszam" za to skandaliczne zdanie. Jestem oburzony i nie zapomnę tego.


Można dostać odnośnik do pełnej treści gdzie padły takie słowa?
Dodano: 13  Czerwca  2018  12:49:33
~wsx
SZKODA WYSILKU.Te problemy zagadki prezydent St.Woli ma w jednym paluszku,dzięki wam straciłem fajną dobrze płatną pracę.Dzięki PIS mam teraz 500+.mogę wysłać dziecko na wakacje,kupić ubranie,firmowe buty.
Dodano: 13  Czerwca  2018  10:50:30
~ProLeśnaBabka
Do; ~JaMM __ My wszyscy chcemy do koryta. Bendziem żondzić kolektywnie jako tyumwirator puki nam waszy kasy wystarczy.
Dodano: 13  Czerwca  2018  10:23:35
~Toffil
Niech się wezmą nieroby do pożytecznej roboty. Ot, chociażby wnuki przypilnować, albo na jagody (ze ślęzakiem) leśne dziadki.
Dodano: 13  Czerwca  2018  10:17:16
~Złota
Czyli wychodzi na to że za bardzo się nie mają czego czepić. Bo pierdoły wałkują 3 miesiąv.
Dodano: 13  Czerwca  2018  09:34:50
~JaMM
A ja pytam opozycję:
GDZIE WASZ KANDYDAT NA PREZYDENTA?
Pani Butryn wyraźnie powiedziała, ze będzie pokazany kwiecień - maj.
Jest POŁOWA CZERWCA!!!!
Nie macie kandydata czy co?
Dodano: 13  Czerwca  2018  09:23:50
~woda
witam
Gdzie była pani B i pani P jak były przy władzy co zrobiły ile dla tego miasta załatwiły. Powiem nic nie zrobiły i nic nie załatwiły. Pani P nie martwi się o wodę tylko o swój domek co ma przy lesie a najlepiej to ludzi chować na wysypisku według niej.
Dodano: 13  Czerwca  2018  09:03:16
~allo
28 -Rzyga na takie coś jak ty
Dodano: 13  Czerwca  2018  08:39:58
~mały
Widzę,ze były wójt Zaleszan będzie kandydował na prezydenta miasta. W Zaleszanach nie ma już szans to będzie próbował w mieście i słusznie, bo od dawna tam mieszka.
Dodano: 13  Czerwca  2018  08:05:09
~Oburzony
Czy opozycja przeprosiła już za słowa, że w mieście zostali ci, za których powinniśmy się wstydzić? Takie skandaliczne zdanie padło z ust pani Czwarno końcem stycznia 2018 roku na konferencji prasowej stalowowolskiej PO. Od tego czasu opozycja z mediami spotkała się wielokrotnie, a nigdzie nie znalazłem informacji, że padło "przepraszam" za to skandaliczne zdanie. Jestem oburzony i nie zapomnę tego.
Dodano: 13  Czerwca  2018  07:39:43
~NaC
Skrót artykułu:

Opozycja: chcemy wrócić do żłobu
Dodano: 13  Czerwca  2018  07:38:14
~Piket
Oni już byli. Społeczeństwo pokazało że już ich nie chce, a oni co? Dalej swoje?
Dodano: 13  Czerwca  2018  04:30:10
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe