Opozycja: Pytamy, bo mamy takie prawo
Opublikowano: 12  Czerwca  2018

We wtorek odbyła się konferencja prasowa Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego. Przedstawiciele opozycji mówili m.in. o stawach osadowych i budowie żłobko- przedszkola.

Opozycja ma prawo pytać i oczekiwać odpowiedzi

Jak podkreśliła podczas spotkania Renata Butryn żyjemy w demokratycznym kraju gdzie obywatele mają prawo pytać, również publicznie. Żadna władza nie może tego zabronić pełnoprawnym obywatelom czy jest to dla niej wygodne, czy nie. Dodała również, że nikt z opozycji nie wysyłał żadnych anonimów pod czyimkolwiek adresem tak jak to sugerowano.

- Pan prezydent zasugerował opozycji, że nie powinna zadawać pytań ani interesować się tym, co dzieje się w mieście. W związku z tym postanowiliśmy wrócić do pewnych tematów żeby uzmysłowić, że opozycja traktuje miasto, mieszkańców, również samą siebie, bardzo poważnie. Dotykamy tematów (i prosimy o wyjaśnienia) kwestii, które są istotne dla mieszkańców powiatu stalowowolskiego- mówi Renata Butryn.

Była posłanka wskazała, że potrzebujemy inwestycji, które dadzą miejsca pracy i realny dochód, a nie zadań, na które nas nie stać. Opozycja nie boi się zadawać trudnych pytań i poruszać istotnych dla zwykłych mieszkańców problemów.

Znaki zapytania przy stawach osadowych

Joanna Grobel- Proszowska podkreśliła, że prezydent miasta nie odpowiedział na zadane przez nią pytania dotyczące stawów osadowych.

- W sprawie stawów osadowych zadałam panu prezydentowi tylko dwa pytania. Po pierwsze, czy jeżeli była konieczność zaprojektowania nowej technologii wraz ze wszystkimi koniecznymi uzgodnieniami środowiskowymi, to nie będzie przesunięcia terminu? Bo przecież musiał być ustalony harmonogram prac, czy ten harmonogram zostanie dotrzymany? Czy w związku z tym nie są zagrożone pieniądze z Narodowego Funduszu? Na te pytania uzyskaliśmy tylko jedną, błahą odpowiedź, że podobno wszystkie uzgodnienia środowiskowe są załatwione- mówi Joanna Grobel-Proszowska.

Była radna spytała także o to, kiedy zostaną rozpoczęte prace, według jakiej technologii będzie przebiegać rekultywacja i czy nie będziemy musieli zapłacić odszkodowania firmie, która wygrała przetarg na poprzednią rekultywacje?

Ceny wody pójdą w górę?

Joanna Grobel-Proszowska wskazała na to, że wkrótce zmieni się wysokość opłat za wodę i ścieki.

- Został wydany dla Stalowej Woli cennik wody i ścieków na najbliższe 3 lata. Na przełomie roku 2018/2019 cena wody będzie wynosiła 2,38 zł, w roku wyborczym 2019 r. - 2,35 zł, a w roku 2020 r.- 2,55 zł. Jeżeli chodzi o ceny ścieków (taryfa dla mieszkańców) w 2018 r. -5,42 zł, w 2019 r. - 5,52 zł, w 2020 r.- 5,95. Już w roku powyborczym cena wzrasta o 10%. Nie jest to kompetencja gminy, bo cena wody została zabrana z kompetencji gminy i ustala to teraz PGW Wody Polskie- tłumaczy Joanna Grobel-Proszowska.

Dla kogo przedszkole z basenem?

Podczas konferencji przedstawiciele opozycji odnieśli się także do planów budowy żłobko - przedszkola.

- Dobrze, że ta inicjatywa powstała. Faktycznie, jest zapotrzebowanie na miejsca w wieku przedszkolnym. Tych miejsc na dzień dzisiejszy potrzeba około 180 w przedszkolach. Tylu miejsc brakuje - mówi Jerzy Augustyn.

Augustyn przekonywał, że w środowisku Stalowej Woli jest zapotrzebowanie na kolejny basen, gdyż obie pływalnie miejskie są mocno eksploatowane. Z drugiej strony inwestycja ta będzie generowała comiesięczne koszty, które obciążą budżet miasta. Miasto powinno zająć się sprawą przedszkoli typu szwedzkiego, których pozostało jeszcze kilka w Stalowej Woli. Poruszył także sprawę dotyczącą wysokości opłat za przedszkole w zakresie powyżej 5 godzin, które w Stalowej Woli oscylują miedzy 85 zł a 321 zł. Wskazał na to, że jest to duże obciążenie dla wielu rodzin.

Renata Butryn podkreśliła, że przedszkole z basenem będzie dla wielu rodziców ciekawą alternatywą, a więc wielu z nich będzie chciało zapisać tam swoje dziecko. Niestety, liczba miejsc w placówce będzie ograniczona. Była posłanka zadała więc pytanie: czy nie będzie to przedszkole tylko dla elity? Jakie będą kryteria naboru dzieci?

Co dalej z cmentarzem?

Członkowie opozycji wskazują na to, że włodarz miasta nie odniósł się również co do planów poszerzenia cmentarza i ewentualnej konieczności przeniesienia ujęcia wody.

- Nowa lokalizacja cmentarza była rozpatrywana jeszcze przez poprzednią radę. Okazało się, że ta nowa lokalizacja w okolicach Parku Charzewickiego jest niemożliwa z tego względu, że mamy tam grunty 1 klasy. Dlatego prezydent Andrzej Szlęzak forsował budowę kolumbarium, żeby tego w nieskończoność nie powiększać. Nasz cmentarz leży na wielkim zbiorniku wód podziemnych zasilających Rzeszów, Nową Dębę, nas. To jest ogromny zbiornik i według przepisów na zasięgu takich zbiorników nie powinno się lokować cmentarzy, a w szczególności tam, gdzie mamy ujęcia wody pitnej dla miasta- mówi Joanna Grobel-Proszowska.

Renata Butryn zauważyła, że należałoby zrobić inwentaryzację cmentarza i wskazać groby zaniedbane, które można by ponownie wykorzystać. Istotną sprawą, zdaniem opozycji, byłaby budowa kolumbarium, o którym mówi się już od lat.


 


Komentarze
1 2 3 4 »

Strona: 1/4 Wyświetlaj po:

~olo
Po przeczytaniu wypocin TOTALNEJ TARGOWICY to wiem tylko jedno tylko samobójca z tej śmiesznej pseudo opozycji wystartuje w wyborach przeciwko PANU PREZYDENTOWI L.N. A głupie wypociny pisane przez hejterów od SZLĘZAKA czy BUTRYNOWEJ to klęska w wyborach samorządowych tych marzycieli o korycie. Nigdy więcej w naszym mieście nikt z pseudu opozycji do koryta się nie dostanie.
Dodano: 20  Czerwca  2018  12:49:03
~k.o.
Brawo opozycja! Nokautujecie ich! Byle tak dalej umiech Coraz bardziej wpadają w panikę, a i argumentów im brakuje. Ludzie będą na was głosować tylko trzeba im pokazać że jest alternatywa. I tą alternatywą jest opozycja lokalna właśnie.
Dodano: 17  Czerwca  2018  19:32:38
~krokodyl
uwielbiam was tygrysy z totalnej hehe smiech2
Dodano: 17  Czerwca  2018  02:18:34
~krokodyl
uwielbiam was tygrysy z totalnej hehe smiech2
Dodano: 17  Czerwca  2018  02:16:44
~Bóg
Niech Allah ma w opiece, wszystkich polityków z każdej partii, to dobrzy ludzie tylko władza im do głowy uderzyła. Allahu agbar!!!
Dodano: 16  Czerwca  2018  21:05:47
~Olo
niżej debil? pewnie tak, tylko debil może pis popierać umiech
Dodano: 16  Czerwca  2018  20:35:48
~lucyfer
przecz z komuna. zyje mopsie w warszawie i stw a renia i darek czy szrek chce startowac na prezydenta ?? haha smiech2 ale zapomnijcie to nie prima aprilis smiech2 nie jestesmy z rodziny w razie wu na wasze odpowiedzi błazny z opozycjiumiech
Dodano: 16  Czerwca  2018  20:29:18
~Shark
https://www.youtube.com/watch?v=cJEKzuDQ2-U
Dodano: 16  Czerwca  2018  19:18:43
~Shark
https://www.youtube.com/watch?v=DKRcfXPqIdQ
Dodano: 16  Czerwca  2018  19:18:10
~Shark
Cele poszczególnych warstw są absolutnie nie do pogodzenia. Celem górnej jest utrzymanie swojej pozycji. Celem średniej jest zamiana miejsc z górną. Celem dolnej, jeśli akurat go ma - gdyż na ogół jej przedstawiciele są zbyt ogłupieni ciężką pracą fizyczną, aby myśleć o czymkolwiek poza żmudną codziennością - jest znieść przywileje i stworzyć społeczeństwo, w którym wszyscy będą sobie równi. Na przestrzeni dziejów wciąż toczą się boje, w ogólnych zarysach przebiegające identycznie. Przez długie okresy warstwa górna pewnie dzierży władzę, lecz prędzej czy później następuje moment, kiedy traci wiarę we własne siły, albo w swoje umiejętności sprawnego rządzeniu; czasami dzieje się to równocześnie. Wówczas obala ją warstwa średnia, która kaptuje do pomocy dolną, wmawiając jej, iż walczy o wolność i sprawiedliwość. Zaledwie osiąga cel, spycha warstwę dolną na jej dawną, podrzędną pozycję, a sama przeistacza się w górną. Po pewnym czasie z jednej lub obu tych warstw wykluwa się nowa grupa średnia i bój zaczyna się od początku. Z trzech warstw tylko dolnej nigdy nie udaje się choćby na krótko zrealizować upragnionych celów. Twierdzenie, iż w ciągu wieków nie dokonał się żaden postęp materialny, byłoby przesadą. Nawet w obecnych czasach, mimo panującego zacofania, warunki bytowe przeciętnego obywatela są lepsze niż przed kilkuset laty. Lecz ani dostatek, ani wzrost kultury obyczajów, ani reformy i rewolucje nie przybliżyły choćby o milimetr realizacji ideału powszechnej równości.
George Orwell – Rok 1984
Dodano: 16  Czerwca  2018  18:56:44
Masakra. Pierwsi za wszelką cenę chcą utrzymać się na stołkach, drudzy chcą te stołki zdobyć. Pierwsi udają kompetentnych w zarządzaniu miastem, drudzy udają zatroskanie sprawami miasta. Nie różnią się jednym: pierwsi i drudzy mają tylko pomysły na wydawanie pieniędzy podatników. W tych partyjnych wizjach samorządu zabrakło miejsca na interes mieszkańców i poprawę jakości życia. Niestety, wydawanie pieniędzy to nie to samo co zarządzanie nim. Trzeba najpierw je zarobić...
Dodano: 16  Czerwca  2018  17:07:09
~preczzkomuną
~lucyfer a Sagatowska jeszcze żyje? umiech
Dodano: 16  Czerwca  2018  09:13:45
~lucyfer
ale zdjęc nie ma jakie tłumy przygyły na konferencje ?? hahasmiech2
Dodano: 16  Czerwca  2018  05:18:46
~lucyfer
haha jak widze tych emerytów to nie wiem czy ja jestem na innym levelu haha smiech2 . emerytura
Dodano: 16  Czerwca  2018  05:12:44
~wyga
dlaczego płacą sobie w rządzie drugie pensje pisowskie złodzieje?
Dodano: 15  Czerwca  2018  16:41:03
Rebelianci PRL
Dodano: 15  Czerwca  2018  16:06:04
~Roman
Dlaczego PIs bez wiedzy POLAKOW sprzedal wodociagi czyli nasza wode firmie zydowskiej....?
Dodano: 14  Czerwca  2018  21:46:42
~russia today
www.youtube.com/watch?v=IRSAPwIGvf8
Dodano: 14  Czerwca  2018  17:28:56
~HAKATUMBA
OBEJRZYJCIE KONIECZNIE na FB ten film otworzy Wam oczy na to co dzieje się w MON.

#AferaMacierewicza to największa afera w historii Wojska Polskiego! Antoni Macierewicz i jego ludzie działają na szkodę armii. W tle korupcja, niejasne powiązania, interesy obcych koncernów i ucieczka z Polski przed wymiarem sprawiedliwości. Oto dowody! #sPiSafer #Caracale
Dodano: 14  Czerwca  2018  14:35:16
~jajaJakBerety
NOKAUT CZARKA TOMCZYKA NAD MACIEREWICZEM!
To jest genialne - sprawozdanie z realizacji budżetu MON za 2017, Macierewicz musiał słuchać! Nareszcie kłamstwa tego drania zostały mu wygarnięte prosto w twarz! Spójrzcie jak ten kłamca zachowuje się!
Cc: Cezary Tomczyk
Całość na PV na FB!
Również zobaczcie największą aferę z carakalami i Berczyńskim który z wielką kasą zwiał do USA. Okazuje się że z Antosiem doskonale znają się od lat. To się w pale nie mieści. CAŁA PRAWDA CAŁĄ DOBĘ O PiSie!
Dodano: 14  Czerwca  2018  14:31:28
~Roland
Widać,że opozycja dotknęła spraw,z którymi prezydent kiepsko sobie radzi. Istąd ten zajadły hejt. A już dyskryminowanie kogokolwiek ze względu na wiek powinno dać do myślenia seniorom, bo to oni niby są potencjalnymi wyborcami pana Lucka. To niech teraz przeczytają ,co naprawdę sądzi się o osobach dojrzałych w naszym mieście! Są tyko od głosowania .Smutne, bo w Rzeszowie myślą inaczej, i głosują na sędziwego Ferenca , a nie na jakiegoś lansera czy populistę.
Dodano: 14  Czerwca  2018  12:53:55
~twojastara
Za PO nie manipulowali ludzmi ? Tusk Ci nie obiecywał drugiej Irlandi ? I co ? Długów narobili, kraj sprywatyzowali, rozdali między siebie co mogli. Cuda !
Dodano: 14  Czerwca  2018  08:55:22
Gabinet cieni ze słusznie minionej przeszłości.
Dodano: 14  Czerwca  2018  08:09:10
~Wyborca
Jak dla mnie to jest zwykły lans i nieudolna próba zbijania kapitału politycznego.
Tematy żadne, nieistotne.
No i oczy bolą.
Dodano: 14  Czerwca  2018  05:55:03
~wPiSdu
Kłamali , kłamią i będą kłamać byleby tylko utrzymać się przy korycie. Ktoś powie, że oni są zabawni. nie są zabawni, są groźni.
Dodano: 14  Czerwca  2018  00:08:05
~co wy na to?
W PiS są ludzie, którzy wierzą w to, co partyjni inżynierowie dusz do wierzenia podają. Niektórzy funkcjonariusze nie ufają temu, co mówią, ale wierzą w misję swojej formacji i w jej obronie gotowi są paplać, co im ślina na język przyniesie. Są zapewne i tacy, którzy zmyślają na poczekaniu, by przypodobać się prezesowi i wykazać, że pozostają „w kursie dzieła”. Większość współrządzących Polską traktuje propagandowe oszustwa jak oczywistą i jedynie słuszną „linię partii”, niezbędną dla utrzymania władzy. PiS zdiagnozował Polaków i wyeliminował z kręgu swych oddziaływań zarówno tych, którzy nigdy na nich nie zagłosują, jak i ten elektorat, który i tak na nich zagłosuje. Rzecz w tym, że tych ludzi, którym można wcisnąć dowolną ciemnotę nie wystarczy do zwycięstwa w wyborach. Dlatego PiS wziął na celownik pozostałych Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem dwóch kategorii. 1/. tych, którzy zniesmaczeni polityką zamknęli się w kręgu rodziny i własnego środowiska, a odgradzając się od świata odizolowali się też od faktów i nie są w stanie (albo nie maja ochoty) weryfikować serwowanych im kłamstw. 2/.Druga grupa to potencjalni wyborcy, którzy nie mają wystarczających kwalifikacji, by samodzielnie korzystać ze zdrowego rozsądku. Co prawda, są oni ostrożni z natury i nie mają zaufania do polityków, ale wierzą, że jeśli coś „podają w telewizji”, albo „przemawia ktoś urzędowy”, to może i nie do końca ma rację, ale jednak musi być w tym jakaś prawda, bo przecież to niemożliwe, żeby poważni ludzie tak w żywe oczy kłamali…

Jest mnóstwo dowodów, że Kaczyński garściami czerpie z doświadczeń PRL – ustroju, który również bazował na niewiedzy, odcinając naród od rzetelnej informacji. Zdarza się jednak coraz częściej, że ta baza wzorców postępowania już prezesowi nie wystarcza. Przykładem są choćby praktyczne modyfikacje komunistycznej teorii propagandy, wykładanej kiedyś na studiach politologii. Kaczyński ma dzisiaj inny stosunek do faktów i do logiki przekazu. W „komunie” komunikaty tworzono odpowiednio dobierając i koloryzując fakty, natomiast w obecnie obowiązującej doktrynie prawda nie ma większego znaczenia, bo fakty można sobie dowolnie wykreować. Peerelowskie komentarze żonglowały prawdą, starając się jednak nie naruszać prawideł logiki, natomiast przekazy pisowskie często mijają się z logiką – i to w sporej odległości. Premier Morawiecki dowodził niedawno słuszności obecnej polityki argumentem:
– Najlepszym dowodem, że nasza droga jest słuszna, są liczne ataki na nas. To twórcze rozwinięcie dawnej wypowiedzi Prezesa, że dowodem na ciemne interesy Platformy jest brak dowodów, które zostały skrzętnie ukryte…
Generalnie logika przekazu PiS jest taka: opozycja, Europa i świat nie mają racji, bo nie rozumieją rzeczywistej sytuacji naszego kraju. Polska nie zerwała dotąd ze swoją komunistyczną przeszłością, a w dodatku została zdewastowana przez wszystkich rządzących, z wyjątkiem PiS. Kraj wymaga ratunku. Tylko PiS jest w stanie odzyskać dla Polaków zniszczoną, rozkradzioną i zdemoralizowaną ojczyznę. Nie da się jej uratować metodami tradycyjnymi, wymyślonymi przez świat owładnięty doktryną fałszywej poprawności politycznej. Niezbędne są metody rewolucyjne. A rewolucja ma swoje uwarunkowania. Jedno z nich polega na tym, że sprawiedliwość musi wyprzedzać prawo. A o tym, co jest sprawiedliwością, decyduje wyborca, czyli suweren, czyli PiS, czyli ostatecznie Jarosław Kaczyński, demokratycznie wybrany przez partię, którą wybrał naród w demokratycznych wyborach. Dlatego tylko Prezes może decydować o tym, co jest sprawiedliwością, a co tylko lewacką narracją, sprytnie ukrywającą się pod płaszczykiem praworządności i demokracji.
I nikt nie wmówi Kaczyńskiemu, że białe jest białe, a czarne jest czarne.
Dodano: 14  Czerwca  2018  00:02:36
~Do jan
Do jan
Człowieku wróć się do podstawówki jak nie umiesz liczyć !
Jakie 10 mln ?
10 to wziął w 2015 r
W 2016 wziął 18 mln.
W 2017 wziął 40 mln + 4,5 na budynek dyrekcji huty + porażenie dla MZB 14 mln
W 2018 wziął 86 mln + porażenie dla MZK 9,6 mln
Jak to wszytko dodasz to wyjdzie Ci drogi Janie 10 mln ?
Dodano: 13  Czerwca  2018  23:48:44
~@OBŁUDA
Wg mnie premier i cała podróżująca z nią grupa powinni być oskarżeni o działanie w grupie przestępczej mające na celu matactwo procesowe i spisek w celu skazania niewinnego człowieka za czyn, którego nie popełnił. Nic dziwnego, że żadna prokuratura nie chce zakończyć sprawy tylko sobie przekazują z jednego do drugiego miasta.
Dodano: 13  Czerwca  2018  23:38:33
~OBŁUDA
Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach „Alter Ego” uważa, że rządowa limuzyna z Beatką musiała jechać ze znacznie większą prędkością. – „Na to wskazują nie tyle zniszczenia pojazdu, ale przede wszystkim dość poważne obrażenia, jakie odniosła premier i jeden z funkcjonariuszy BOR. Jadąc 50 km/h samochód, zatrzymałby się przed drzewem, a nie w nie uderzył. Rzekomo samochód jechał wolno, a obrażenia pasażerów były takie, jakby jechali „maluchem” – stwierdził w rozmowie z rp.pl Popiel.Szydło jechała opancerzoną limuzyną – Audi A8 L Security którą rozwalono!.
Dodano: 13  Czerwca  2018  23:35:51
~pompino
Halo, Ścigana Mać, nie szukaj, nie porównuj, nie znieważaj, nie sięgaj daleko a spoglądnij na własne podwórko... Każda z tych osób którym nie pozwalasz na bycie w przestrzeni publicznej jest młodsza od kilku, z rady miasta, rady powiatu i innych jednostek, o rządzie czy sejmie nie wspominając. Przez szacunek do starszych ode mnie ludzi ich nazwisk nie wymienię w przeciwieństwie do ciebie. Dlaczego swoim dajesz przyzwolenie na bycie i korzystanie z prawa do życia we wspólnocie a innym wytykasz wiek? Nie nauczyli cię szacunku w domu do drugiego człowieka nie mowiąc, ze w szkole też niczego się nie nauczyłeś!
Dodano: 13  Czerwca  2018  20:14:55
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe