Noc Bibliotek 2018… czyli RzeczpospoCzyta i wyprawy w nieznane

Image

Za nami Czwarta Noc Bibliotek w Stalowej Woli. Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza przygotowała dla swoich czytelników moc atrakcji.

W tym roku przybyli do biblioteki mieli okazję wyruszyć w podróż po kulturach świata. Odbyły się i zajęcia, warsztaty i zabawy związane z kulturą Czech, Szwecji, Chin, Japonii, Indii, Egiptu i Meksyku.

W ramach Nocy Bibliotek w MBP przy ul. ks. J. Popiełuszki o godzinie 18:00 obyło się spotkanie autorskie z Anną Jaklewicz „Niebo w kolorze Indygo – Chiny z dala od wielkiego miasta”. Autorka spędziła w Chinach dwa lata, podglądając świat „małych ojczyzn” i odkrywając zaskakujące bogactwo kulturowe oraz etniczne. Pokazuje Chiny z innej strony niż ta powszechnie znana. Pisze o małych wioskach na południu i zróżnicowaniu nacji zamieszkujących ten kraj. Ta książka jest inna niż wszystkie, które dotychczas ukazały się w Polsce. Czytelnik nie znajdzie w niej typowych tematów kojarzących się z Chinami. Anna Jaklewicz nawiązuje do nich, jeśli wymaga tego kontekst, jednak na ogół skupia się na tych aspektach życia w Państwie Środka, które przeważnie pomija Wielka Historia - na codzienności ludzi zamieszkujących chińskie wioski i miasteczka.

Od godziny 19:30 rozpoczął się także cieszący się za każdym razem ogromną popularnością kiermasz książek. Były gry i zabawy - ciekawostki o kulturze Czech, Szwecji, Chin, Japonii, Indii, Egiptu i Meksyku, wiadomości o polskich śladach w tych państwach, można było posłuchać muzyki związanej z prezentowanymi krajami. Dla dzieci przewidziano zabawy plastyczne (biblioteczka Pata i Mata, Rumcajs, Krecik, Wodnik Szuwarek i inni – skarpetkowe pacynki; maiko – japońskie zakładki do książek; jak zostać egipską mumią; indyjskie mozaiki z kolorowego ryżu; Pipi – dziewczynka z wyobraźnią). Chętni mogli poznać pismo i język (jazykowé hry; egipskie hieroglify).

Można też było nauczyć się sztuki wiązania sari czy układania japońskiego origami. Bibliotekarze przygotowali również wystawę przedmiotów z wypraw podróżniczych, młodzież mogła rozwiązywać zagadki w specjalnie przygotowanym escape roomie „Egipska mumia”. MBP proponowało również słodkie podróże – czyli meksykańską piniatę i egzotyczne ciasteczka. Pomiędzy 20:00 a 21:00 odbyły się także warsztaty chińskie dla dzieci z Anną Jaklewicz.

Wydarzenie odbyło się w ramach Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2018 pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.
Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~zadowolony

Trzeba przyznać że nasz biblioteka złapała ostatnio wiatr w żagle, dużo się dzieje, moje dzieci zawsze wychodzą z niej zadowolone, a ja lubię sobie tam posiedzieć i poczytać gazety. Zupełnie jest nieważne kto wybudował, ważne że wszystko działa. Dzieci i młodzież mają wreszcie dużo fajnych miejsc dla siebie w naszym mieście. Tak trzymać!

~do siwy

A co obecny prezydent ma do Ewy Biały, jej pracownic i tego budynku skoro to robota Szlęzaka? Niedługo bd pisać, że Tatarów też obecny prezydent wygnał.

~siwy

super inicjatywa, widzę że za tej prezydentury naprawdę wiele sie dzieje.