Dracena i inne rośliny, które oczyszczą powietrze w domu

Image

Być może posiadasz je u siebie w domu i nawet nie wiesz, jak cenne mają właściwości. Wiele popularnych kwiatów doniczkowych wykazuje zdolność neutralizacji toksyn z powietrza, tym samym je oczyszczając. Do najskuteczniejszych należy dracena i bluszcz, ale lista pożytecznych roślin jest długa. O nich przeczytasz w artykule.

Które rośliny najskuteczniej oczyszczają powietrze?

Jak dowiadujemy się z Gazety Wyborczej, która przeprowadziła wywiad z dr hab. Marcinem Zychem (Uniwersytet Warszawski), za oczyszczanie powietrza możemy uznać właściwie każdą zieloną roślinę. Jak wspomina Redakcja, w 1989 roku zostało przeprowadzone przez NASA badanie, które wykazało, że popularne rośliny doniczkowe nie tylko produkują tlen i wyłapują z powietrza dwutlenek węgla, ale także filtrują je z ksylenów, amoniaku czy aldehydu mrówkowego. Tego typu substancje wydzielane są z przedmiotów wykończenia i wyposażenia wnętrz – np. wykładzin czy mebli.

Na liście najskuteczniejszych roślin w oczyszczaniu powietrza z powyższych związków, znalazła się m.in. dracena odwrócona, bluszcz pospolity i skrzydłokwiat. Lista jednak jest długa i obejmuje takie gatunki, jak dracena wonna, nefrolepis wyniosły, figowiec benjamina czy rapis wyniosły.

Oczyszczanie powietrza ze smogu z pomocą roślin – czy to możliwe?

Czy prawdziwe są teorie, jakoby rośliny zielone mogły oczyszczać powietrze ze smogu? Niestety nie jest to takie proste, jak przeczytamy na różnego rodzaju portalach. Opisywane mechanizmy filtrującego działania roślin sprawdzają się w oczyszczaniu powietrza ze związków chemicznych, o których była mowa w poprzednim akapicie, ale nie z usuwania pyłów zawieszonych – czyli najniebezpieczniejszego składnika smogu, którego normy są stale przekraczane, szczególnie w Krakowie.

Jak twierdzi dr hab. Zych, istnieje jednak możliwość zwiększenia ochrony przed smogiem z pomocą roślin, ale tylko w przypadku stworzenia liściastej kurtyny w oknach. Tym sposobem filtrowałaby ona zanieczyszczenia pochodzące bezpośrednio z zewnątrz, ponieważ liście posiadają powierzchnię, na której mogą osiadać wspomniane pyły zawieszone. Jednak – jak zaznacza naukowiec – taki zabieg może sprawdzić się latem, gdy obsadzimy np. balkon gęstymi pnączami, ale nie zimą – filtrowanie byłoby niezauważalne. Warto jednak hodować w domu rośliny zielone, ponieważ dostarczają one duże ilości tlenu i pomagają w tworzeniu zdrowego mikroklimatu we wnętrzach.

Dracena – królowa wśród roślin oczyszczających powietrze.

Do najskuteczniejszych w usuwaniu szkodliwych substancji z powietrza roślin, należy dracena (dracaena). W naturalnym środowisku draceny są drzewami i krzewami. Ich rodzinna lokalizacja to Afryka i Azja, gdzie mogą osiągnąć nawet 6 metrów wysokości. Spośród ogromu gatunków draceny, w domach uprawia się zaledwie kilka i to takich, które przystosowane są do uprawy doniczkowej (są o wiele niższe). Najpopularniejszymi gatunkami domowych dracen, są:

• dracena wonna,

• dracena obrzeżona,

• dracena deremeńska,

• dracena „smokowiec”

Wszystkie powyższe gatunki mają podobne wymagania i są bardzo łatwe w uprawie. Przede wszystkim należy im zapewnić ciepłe i jasne stanowisko oraz temperaturę 18-21 stopni. Jeżeli temperatura jest niższa, trzeba ograniczyć podlewanie. Optymalnym miejscem do uprawy draceny doniczkowej jest parapet wschodni lub zachodni.

Jak pielęgnować w domu dracenę? Z jakimi roślinami posadzić?

Dracena lubi podłoże stale wilgotne. Woda, którą będziemy podlewać tę roślinę, powinna być lekko ciepła. Latem należy ponadto nawozić dracenę raz na dwa tygodnie. Co kilka lat warto również odmłodzić roślinę poprzez cięcie. Dracena świetnie prezentuje się w kompozycjach z innymi roślinami liściastymi. Aby zapewnić jeszcze lepsze oczyszczanie powietrza, warto posadzić ją w towarzystwie bluszczu, figowca czy filodendrona, które również posiadają wiele cennych właściwości filtrujących.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.