Patriotyzm i piękno oczami poetki Zofii Myszki
Opublikowano: 27  Maja  2018

Zofia Myszka- poetka i miłośniczka literatury pięknej w sobotni wieczór zaprosiła mieszkańców Stalowej Woli do swojego świata pełnego poezji i wierszy.

W sobotę 26 maja 2018 roku odbyło się spotkanie autorskie Zofii Myszki, rodowitej mieszkanki Rozwadowa, której twórczość mieli okazję podziwiać już czytelnicy różnego rodzaju czasopism i gazet polskich.

Wieczór autorski dla 81- letniej poetki zorganizowało Stowarzyszenie Rozwadowian wspólnie ze Stowarzyszeniem „Przyjazna Dłoń”. Wzięli w nim udział znajomi, przyjaciele, stalowowolscy literaci, rodzina autorki oraz 2 radnych miejskich: Daniel Hausner oraz Marcin Siembida, który jest wnuczkiem rozwadowskiej poetki.

Zofia Myszka z literaturą „żyje za pan brat” od dziecka. Już w gimnazjum poczuła potrzebę pisania. Jej zdolności twórcze wybiegały jednak poza literaturę, bo rozwadowianka oprócz pisania zajmowała się również grafiką i malunkami. Kilkanaście lat temu twórczość poetki odkryła Grażyna Lewandowska z czasopisma "Na Szlaku". Ale wiersze Zofii Myszki drukowane były również chociażby w krakowskim czasopiśmie "Wstań".

Uczestnicy sobotniego spotkania wyrazili dumę z faktu, że wśród nich mieszka i tworzy Zofia Myszka. Mieli też nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będą mogli spotykać się w budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” by dzielić się swoją wrażliwością, dyskutować o poezji, zapraszać np. literatów, ludzi sztuki i kultury. W tej chwili w Rozwadowie wciąż nie ma takiego miejsca, gdzie można by zorganizować tego typu spotkania.

Pod adresem autorki, która ma na swoim koncie ponad 500 wierszy, padło wiele miłych słów. Ciepło o twórczości Zofii Myszki wypowiadała się podczas spotkania Anna Garbacz podkreślając, że poetka ma dużą wrażliwość, którą potrafi ubrać w słowa tworząc piękne wiersze.

- Są to wiersze pisane sercem, zresztą poezja generalnie wypływa z potrzeby serca. Ludzie wrażliwi obdarzeni są jakąś zdolnością do tworzenia pięknych słów, wyrażeń i wierszy. To, co mnie zaciekawiło to to, że duża część wierszy, to są wiersze patriotyczne. Jest tutaj taki duży ładunek miłości do Ojczyzny. Przepięknie pani pisze o partyzanach, o młodych ludziach, którzy oddawali życie za Polskę- mówiła podczas spotkania Anna Garbacz.

Podczas spotkania czytano wiersze Zofii Myszki, zarówno te związane z historią, patriotyzmem, ale nie tylko. Uczestnicy wieczorku poetyckiego zgodnie byli zdania, że ukoronowaniem pracy twórczej rozwadowskiej poetki byłoby wydanie tomiku poetyckiego. 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~Stalowiak
Gdyby nie Stalowa Wola, to nawet ruin by nie było w Rozwadowie ;)
Dodano: 29  Maja  2018  19:45:10
~JOLKA
dla mnie te wiersze są piękne , świetna inicjatywa rozwadowskiego stowarzyszenia.Wiem , że w Rozwadowie są jeszcze inni artyści.Chętnie bym wzięła udział w takim spotkaniu, ale cóż Rozwadów nie ma nadal swojego miejsca na kulturę lokalną. Gdyby nie wchłonięcie nas przez St.Wolę "Sokół" tętnił by życiem . Mam tylko nadzieję, że obiecanki naszego Prezydenta się spełnią.
Dodano: 28  Maja  2018  10:42:22
~Tys
Mieszkaniec. On tych czasów nie zna w przeciwieństwie do ciebie. Jest za młody.
Dodano: 27  Maja  2018  22:57:53
~hihi
Ale ciasteczka i torty mniam,mniam...
Dodano: 27  Maja  2018  20:07:44
~Mieszkaniec
Radny poeta był nieobecny ponieważ raczej jest skłonny tworzyć polską poezję socrealistyczną jak w latach 1949 -1955 na wzór utworów „perełek” Szymborskiej, Brzechwy, Miłosza, Ważyka, Sztaudyngera, Urgacza czy Broniewskiego. Zmienił się tylko u niego główny bohater a reszta zostaje ta sama.
L. Krzemieniecka:
W Polsce szkoły i fabryki rosną,
rośnie szczęście i socjalizm rośnie.
Imię wodza pokoju – Stalina – (zamienić na ...... widomo jakie)
ludzie nasi powtarzają z ufnością.....
Dodano: 27  Maja  2018  20:05:58
~sosna
Jak wynika z artykułu Rozwadów kulturą mieszkańców stoi mimo braku sponsorów. W dzisiejszych czasach to ewenement gdzie z własnych środków organizuje się takie spotkania.
Dodano: 27  Maja  2018  13:27:07
~Bercik
Piękne wiersze patriotyczne. Nawet jeden poeta się pojawił na spotkaniu, p. Kazimierz. A dlaczego p. radny nie zabrał kolegi radnego poety? ;)
Dodano: 27  Maja  2018  10:20:20
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe