Patriotyzm i piękno oczami poetki Zofii Myszki

Image

Zofia Myszka- poetka i miłośniczka literatury pięknej w sobotni wieczór zaprosiła mieszkańców Stalowej Woli do swojego świata pełnego poezji i wierszy.

W sobotę 26 maja 2018 roku odbyło się spotkanie autorskie Zofii Myszki, rodowitej mieszkanki Rozwadowa, której twórczość mieli okazję podziwiać już czytelnicy różnego rodzaju czasopism i gazet polskich.

Wieczór autorski dla 81- letniej poetki zorganizowało Stowarzyszenie Rozwadowian wspólnie ze Stowarzyszeniem „Przyjazna Dłoń”. Wzięli w nim udział znajomi, przyjaciele, stalowowolscy literaci, rodzina autorki oraz 2 radnych miejskich: Daniel Hausner oraz Marcin Siembida, który jest wnuczkiem rozwadowskiej poetki.

Zofia Myszka z literaturą „żyje za pan brat” od dziecka. Już w gimnazjum poczuła potrzebę pisania. Jej zdolności twórcze wybiegały jednak poza literaturę, bo rozwadowianka oprócz pisania zajmowała się również grafiką i malunkami. Kilkanaście lat temu twórczość poetki odkryła Grażyna Lewandowska z czasopisma "Na Szlaku". Ale wiersze Zofii Myszki drukowane były również chociażby w krakowskim czasopiśmie "Wstań".

Uczestnicy sobotniego spotkania wyrazili dumę z faktu, że wśród nich mieszka i tworzy Zofia Myszka. Mieli też nadzieję, że w niedalekiej przyszłości będą mogli spotykać się w budynku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” by dzielić się swoją wrażliwością, dyskutować o poezji, zapraszać np. literatów, ludzi sztuki i kultury. W tej chwili w Rozwadowie wciąż nie ma takiego miejsca, gdzie można by zorganizować tego typu spotkania.

Pod adresem autorki, która ma na swoim koncie ponad 500 wierszy, padło wiele miłych słów. Ciepło o twórczości Zofii Myszki wypowiadała się podczas spotkania Anna Garbacz podkreślając, że poetka ma dużą wrażliwość, którą potrafi ubrać w słowa tworząc piękne wiersze.

- Są to wiersze pisane sercem, zresztą poezja generalnie wypływa z potrzeby serca. Ludzie wrażliwi obdarzeni są jakąś zdolnością do tworzenia pięknych słów, wyrażeń i wierszy. To, co mnie zaciekawiło to to, że duża część wierszy, to są wiersze patriotyczne. Jest tutaj taki duży ładunek miłości do Ojczyzny. Przepięknie pani pisze o partyzanach, o młodych ludziach, którzy oddawali życie za Polskę- mówiła podczas spotkania Anna Garbacz.

Podczas spotkania czytano wiersze Zofii Myszki, zarówno te związane z historią, patriotyzmem, ale nie tylko. Uczestnicy wieczorku poetyckiego zgodnie byli zdania, że ukoronowaniem pracy twórczej rozwadowskiej poetki byłoby wydanie tomiku poetyckiego.Komentarze

Dodaj swój komentarz

W okresie ciszy wyborczej tj. w okresie 24 godzin poprzedzających dzień wyborów i aż do chwili zakończenia głosowania zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej w jakiejkolwiek formie. Publikacja na forum jakichkolwiek komentarzy mających charakter agitacji wyborczej może zostać uznana za naruszenie przepisów ustawy Kodeks Wyborczy oraz stanowi czyn zagrożony karą grzywny.

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Stalowiak

Gdyby nie Stalowa Wola, to nawet ruin by nie było w Rozwadowie ;)

~JOLKA

dla mnie te wiersze są piękne , świetna inicjatywa rozwadowskiego stowarzyszenia.Wiem , że w Rozwadowie są jeszcze inni artyści.Chętnie bym wzięła udział w takim spotkaniu, ale cóż Rozwadów nie ma nadal swojego miejsca na kulturę lokalną. Gdyby nie wchłonięcie nas przez St.Wolę "Sokół" tętnił by życiem . Mam tylko nadzieję, że obiecanki naszego Prezydenta się spełnią.

~Tys

Mieszkaniec. On tych czasów nie zna w przeciwieństwie do ciebie. Jest za młody.

~hihi

Ale ciasteczka i torty mniam,mniam...

~Mieszkaniec

Radny poeta był nieobecny ponieważ raczej jest skłonny tworzyć polską poezję socrealistyczną jak w latach 1949 -1955 na wzór utworów „perełek” Szymborskiej, Brzechwy, Miłosza, Ważyka, Sztaudyngera, Urgacza czy Broniewskiego. Zmienił się tylko u niego główny bohater a reszta zostaje ta sama.
L. Krzemieniecka:
W Polsce szkoły i fabryki rosną,
rośnie szczęście i socjalizm rośnie.
Imię wodza pokoju – Stalina – (zamienić na ...... widomo jakie)
ludzie nasi powtarzają z ufnością.....

~sosna

Jak wynika z artykułu Rozwadów kulturą mieszkańców stoi mimo braku sponsorów. W dzisiejszych czasach to ewenement gdzie z własnych środków organizuje się takie spotkania.

~Bercik

Piękne wiersze patriotyczne. Nawet jeden poeta się pojawił na spotkaniu, p. Kazimierz. A dlaczego p. radny nie zabrał kolegi radnego poety? ;)