Budowa obwodnicy ruszy jesienią
Opublikowano: 25  Maja  2018

Jesienią 2018 roku powinny zakończyć się prace projektowe dotyczące budowy obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Wtedy też ruszą roboty budowlane.

W czerwcu ubiegłego roku został wybrany wykonawca, który w ciągu DK77 wybuduje obwodnicę Stalowej Woli i Niska. Konsorcjum firm Mostostal Warszawa S.A. (Lider) i Acciona Construccion S.A. zaoferowały realizację inwestycji w 34 miesiące przy 10- letnim okresie gwarancyjnym.

Wykonawca ma za zadanie opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji administracyjnych pozwalających na realizację inwestycji.

Dotychczasowe prace postępują zgodnie z planem, jak na razie nic nie wskazuje na to, że będą jakieś opóźnienia.

- Do Urzędu Miasta Stalowej Woli wpłynęły już finalne dokumenty projektowe. W tej chwili generalny wykonawca będzie składał odpowiednie dokumenty do wojewody, będzie uzyskiwał wszystkie zgody dotyczące wejścia w teren. Z naszych informacji wynika, że jesienią powinna ruszyć realizacja zadania. Ta inwestycja będzie miała charakter nie tylko formalny projekty, ale takiej rzeczowej pracy na budowie- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Początek projektowanej obwodnicy zlokalizowany jest w ciągu drogi krajowej numer 77, w miejscu skrzyżowania ulic Podskarpowej z Chopina w Stalowej Wol. Koniec zaś stanowi włączenie obwodnicy do istniejącej DK77 w Przędzelu przed węzłem "Rudnik", stanowiącym połączenie projektowanej obwodnicy z drogą ekspresową S19 (docelowo po wybudowaniu drogi ekspresowej - włączenie do węzła „Rudnik”).

 


Komentarze
1 2 »

Strona: 1/2 Wyświetlaj po:

~NiK
Nikt nie mówi że nie ma racji. Tylko wybór jest pomiędzy pozostawieniem ruchu nadal przez miasto Alejami (bo obwodnica po trasie tak jak manuken chce nie powstanie) a budową obwodnicy wariantem obecnym (przez działeczki z truskaweczkami i innymi cebulkami).

Czepiał bym się w tym przypadku polityków którzy przez ostatnie 20 lat robili wszystko żeby "wybrać" wariant przez działeczki.
Dodano: 30  Maja  2018  13:44:42
manukum ma racje, tyle dzialek pracowniczych poswiecic,droge przez polowe dzialek budowac, przy rewitalizacji skarpy, gdzie spaliny beda zaklocaly pobyt,szok
Dodano: 30  Maja  2018  13:35:41
@cepelin
S74 nigdy nie było priorytetem. S19 - owszem. Szczególnie odcinek Rzeszów-Lublin. Więc tutaj nie ma nawet dyskusji.

Natomiast zamiast budowy obwodnicy w obecnym kształcie, można było lobbować za wariantem most na Sanie+jednojezdniowy fragment S74.

Nisko od zawsze kręciło nosem i wiecznie komuś coś nie pasowało. Prowizoryczna obwodnica środkiem osiedla miała być tymczasowa. Budowę tej właściwej zatrzymano, bo ludzie protestowali. Na szczęście Stalowa Wola miała właściwych ludzi na właściwym miejscu, bo w tempie ekspresowym załatwiono dokumentację. Mamy 2018, Nisko dalej nie ma obwodnicy, a stalowowolska będzie remontowana po kilkunastu latach eksploatacji.

Znając marazm niżański, te setki hektarów nieużytków obok nowej krajówki dalej będą leżały odłogiem, a my będziemy wciskać inwestycje w każdą dziurę w mieście.
Dodano: 29  Maja  2018  13:58:01
~cepelin
Wszystko fajnie, plany, wizje i pomysły - kto wie nawet może i komuś mogły by zaimponować. Ale liczą się fakty. S19 ma priorytet jako część Via Carpatia. Kosztem tego pewnie S74 ucierpiało i jak widać po planach, jest na etapie decyzji środowiskowych i to zaledwie marne odcineczki. 10 lat to i tak optymistyczny termin. Tak teraz myślę że drogę za sanem to tak szybko nie zobaczymy (oczywiście ze stratą dla nas).

A teraz sedno. Dlaczego tak jest że powstaje obwodnica w obecnym wariancie ? No to powodów jest pewnie kilkanaście. Wstrzymanie s74, przepychanki polityczne, brak odpowiednich ludzi na odpowiednich stołkach, kręcenie nosem przez Nisko o przebiegu obwodnicy itd.
Dodano: 29  Maja  2018  13:07:19
@cepelin
Budowa jednej jezdni S74 na odcinku od Jastkowic do Via Carpatia kosztowałaby prawdopodobnie mniej niż obecnie planowana obwodnica z powodu mniejszej liczby obiektów inżynieryjnych. Odpada przede wszystkim kilkusetmetrowa estakada obok elektrociepłowni (obawiam się, że to spora część kosztu całej obwodnicy) oraz mniejsze takie jak wiadukt w Racławicach czy estakada kolejowa. Mieszkańcy odetchnęliby z ulgą, bo tranzyt zostałby skutecznie wyprowadzony, a nie tylko przerzucony z jednej strony osiedli na drugą. W dodatku nie byłoby potrzeby odcinać świeżo wyremontowanych terenów rekreacyjnych na błoniach od osiedli mieszkaniowych ani zaorywać ogródków działkowych.

Most na Sanie mógł być sfinansowany przez województwo z dofinansowaniem unijnym, bo S74 jest wpisana do sieci kompleksowej TEN-T. Miasto również mogłyby sporo dołożyć, bo dzięki przeprawie uzyskałoby dostęp do setek hektarów nieużytków za rzeką - zawsze lepiej się zrzucić, niż płacić w całości. Te tereny mają w linii prostej bliżej do centrum miasta niż wiele obecnych osiedli.
Dodano: 29  Maja  2018  12:39:19
~do Ewa323
Skąd wiesz że nie pomyślał ? Masz znajomych w Mostostal Warszawa ?
Dodano: 29  Maja  2018  08:46:59
~cepelin
Trzeba odróżnić marzenia od realiów. s74 jeszcze z 10 lat nie powstanie i co bedziemy na nią czekać dalej ? I tak już się to przeciągneło o 12 lat za długo. s74 powstanie to bedzie obwodnicą .. a mała obwodnica wchłonie miasto i bedzie nowa droga w miescie.
Dodano: 29  Maja  2018  08:27:31
Szkoda tylko że nikt nie pomyślał o mgle która nie pozwoli na korzystanie z tej drogi. Gdzie woda tam mgła.Proste. Rano widać tylko wierzchołki najwyższych drzew.
Dodano: 28  Maja  2018  23:23:14
@Niemiec
Właśnie na odwrót. Gdyby Nisko nie zablokowało budowy obwodnicy pod lasem, już dawno byłaby zbudowana. Obecny przebieg jest jednym z gorszych - wyeliminuje tylko część ruchu, w zamian dając mnóstwo wad. Gdyby doszedł do skutku wariant z mostem na Sanie i dalej S74 do Via Carpatia, moglibyśmy mówić o wyprowadzeniu ruchu z miasta. Tymczasem dostaniemy jedynie kolejną ulicę i punkt widokowy obok elektrociepłowni - kosztem odcięcia miasta od błoni i połowy ogródków działkowych.

Przypominam, że wizualizacja na stronie internetowej lokalnej gazety jest nieaktualna. Dostęp do błoni będzie ograniczony do wiaduktu w ciągu ul. Czarnieckiego oraz ronda obok Vivo. Prawdopodobnie nie powstaną planowane kładki dla pieszych w liczbie 3 na wysokości ogródków działkowych - liczba obiektów inżynierskich została mocno ograniczona.
Dodano: 28  Maja  2018  20:36:11
~Świr
Niby niemiec a dobrze gada. Dać mu stocznie.
Dodano: 28  Maja  2018  17:03:18
Obwodnica to najlepszy sposób na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia w mieście. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie jechał przez centrum Jana Pawła lub Poniatowskiego jak to dzieje się obecnie. Ruch tranzytowy osobowy i ciężarowy przeniesie się na obwodnice (chyba że ktoś lubi płacić za prędkość lub wjazd na "rondo" obok Mostostalu, stać na światłach i forsować rondo za rondem). Przebieg obwodnicy nie pasuje władzom Niska - woleli by po stronie lasu. Ale jest dogodny dla Stalowej Woli. Inne rozwiązania są bardzo kosztowne i pewnie nie byłoby na nie kasy. Niektórzy działkowcy stracą swoją działkę, ale już teraz coraz mniej chętnych na to hobby.
Dodano: 28  Maja  2018  16:34:12
~Celki
Na myślenie o przebiegu obwodnicy miała opozycja 12 lat razem z poprzednim prezydentem i co wymyślili ? Brak całkowity obwodnicy wymyślili.
Dodano: 28  Maja  2018  13:11:11
@ahoj
Przebieg obwodnicy jest dobry dla wszystkich oprócz Stalowej Woli. Dla naszego miasta jest jednym z najgorszych.
Dodano: 28  Maja  2018  11:28:31
@wruszka
I wierzysz w to, że dołożą kilkanaście milionów złotych na stabilizację Skarpy okołoconej ostatnio z reszty drzew? Ekrany standardowe niewiele dadzą, bo obok na wzgórzu stoją wysokie budynki mieszkalne. Żeby było cicho na osiedlu, trzebaby zbudować tunel dźwiękochłonny.
Dodano: 28  Maja  2018  11:25:48
@Zygmunt
Stalowej Woli nie przybędzie żadnych terenów po wybudowaniu obwodnicy! Nisko dostanie ich mnóstwo - bo granica Stalowej Woli przebiega tuż za elektrownią, ale tego faktu nie wykorzysta. Przez blisko 30 lat nie stworzono żadnej strefy inwestycyjnej i dalej niczego w tym kierunku nie zrobiono. Nawet głównej ulicy miejskiej nie potrafią wyremontować, a Ty oczekujesz inwestycji.

Nisko to największy pasożyt spośród okolicznych samorządów.
Dodano: 28  Maja  2018  11:19:42
~Wruszka
A bo mnie denerwuje sapanie coniektórych emertow. bo zle bo za glosno bo za wąsko. walną przez dzialki .. od blokow i tak bedzie z 300 m , ekrany postawią i pewnie bedzie ciszej niz przez aleje jak sie tluką. zawsze jest gderanie .. a jak juz zrobią to na koncu ludzie mowia "a no fajnie w sumie to zrobili"

na takich forach i komentarzach jak tutaj sami znawcy tematu. w wieksosci pryszczate nerdy marudzace z reguły na wszystko. 100% ktos projektujac ta obwodnice nie wział pod uwagę skapy / hałasu i innej mozliwosci pod uwage. Bo tam same tempaki siedzą nie "?
Dodano: 28  Maja  2018  10:22:48
Kłócicie się wszyscy, czy obwodnica jest potrzebna, tak potrzebna, czy ma przebiegać za Sanem , czy przed. Dla mnie to nie ma znaczenia, ma być, ale temat jest " Budowa obwodnicy ruszy jesienią ", a ja twierdzę, że nie. Jeśli ona ma ruszyć jak ruszyło przedszkole przy KEN, gdzie w płocie wstawiono jeden słupek i dwa przęsła z siatką, to nie ruszyło, jeśli się zniweluje kilkadziesiąt, lub kilkaset metrów terenu dla picu wyborczego, to nie można mówić, że obwodnica ruszyła.
Dodano: 27  Maja  2018  22:16:05
~dzialkowiec
Komu potrzebna dodatkowa droga to hałas i spaliny.Przy tej drodze wszystko bedzie trute,warzywa,owoce przede wszystkim
Dodano: 27  Maja  2018  17:04:35
~Małgosia
Ogródki działkowe siedlisko bimbrowników. Wyrównać.
Dodano: 27  Maja  2018  16:04:35
~Adam
Ahoj Zygmunt - pamiętamy.
Dodano: 27  Maja  2018  13:39:40
~Zygmunt
Te ogródki działkowe to wrzod na dupie tego miasta. Nie dotkniesz bo sie dziadki nie bedą czasem mieli gdzie popisać jakie to malwy im piekne nie wyrosły przed drugim dziadkiem. A o tereny mi bardziej chodzi za elektrownią w stronę niska.
Dodano: 27  Maja  2018  12:37:27
~Wyborca
~Zygmunt dobrze prawisz - stworzy dostep do ogrodkow dzialkowych.
Dodano: 27  Maja  2018  12:29:58
~Zygmunt
Pewnie powstanie tej obwodnicy na terenie Stalowej Woli wiecej da niż obwodnica za sanem. Chcac niechcąc stworzy dostęp do wielu nowych terenów.
Dodano: 27  Maja  2018  12:13:07
~Ahoj!
Przebieg obwodnicy jest bardzo dobry - pamiętajcie, że to obwodnica Stalowej Woli i NISKA. A więc gminy Nisko, także miejscowości takich jak Racławice i Wolina. Zadaniem jest wyprowadzenie ruchów TIRów ze Stalowej Woli, Niska i tych miejscowości. Początek w Przędzelu przy DK 77 jest optymalny. Można żałować i to bardzo, że droga nie będzie dwupasmowa, a zamiast wiaduktów będą ronda. Trudno. Tak czy owak droga otworzy wiele terenów inwestycyjnych, szczególnie na terenie gminy Nisko.

A w niedalekiej przyszłości Nisko powinno zostać połączone ze Stalową Wolą, i powinno być jedno miasto, jedna gmina i jeden powiat. Ahoj !
Dodano: 27  Maja  2018  12:02:03
~Edek
Najlepiej teraz wszystko się krytykuje. Co politycy robili ostatnie 20 lat ? wychodzi na to że nic. Rzad PO-PSL majac pełnie władzy i unijne dotacje zapowiadał że do 2012 wybuduje 3 tys km autostrd i co ? No byl zajęty pewnie czymś innym (to już po licznych aferach można sie domyslac czym) i nie wybudował. Dlatego szczytem hipokryzji jest teraz pisanie pierdół i obwinianie ekipi obecnie rządzącej, która zastała to co zastała. Budowa mostu na Chlopską Wole za 200 baniek pewnie mieszkańcom Niska w niczym by nie pomogła.
Dodano: 27  Maja  2018  08:43:35
~Pakuła
Ciągle się tutaj pląta jakiś pętak "Manekin". O co platfusowu chodzi? To jakieś stworzenie o skłonnościach samobójczych, jakiś malkontent(odpad) z POprzedniej władzy? A może pies ogrodnika?
Dodano: 27  Maja  2018  08:22:34
~Edek
Też bym sobie życzył żeby s74 powstała. Jak do tej pory istnieje kilku kilometrowy odcinek. Całe "moce" zapewne przerzucono aby dokończyć via carpatie która posiadała już znacznie wiecej gotowych odcinków.
Most na Sanie ? Jestem za. Szkoda tylko że poprzedni prezydent mimo iż zapowiadał to w swojej kampani - nie dociągnał tematu do końca.

Tak że pewnie kilka tematów złożyło się na to że wybrano opcję "najwygodniejszą" a nie najlepszą.

Ewka nie interesuje mnie kto co myśli. Każdy ma swój mozg i mysli co chce. A że niektórzy mają gąbkę to mówią to co się im powie.
Dodano: 27  Maja  2018  08:12:29
~Ewa
I tak już każdy myśli o tej pseudo-obwodnicy (dużo huku mało ruchu ) jak o Tobie Edku dużo w gębie mało w spodniach ).
Dodano: 27  Maja  2018  00:26:45
~beatabeatabea
To kiedy "papużki" znowu się będą lansować przecinając wstęgę?
Dodano: 27  Maja  2018  00:02:34
@edek
Pal licho Szlęzaka. Tu chodzi o bagno, w które zdepniemy po zbudowaniu tej pseudoobwodnicy. Wad jej przebiegu jest mniej niż zalet. W poprzedniej kadencji starano się zapobiec jej realizacji w planowanej obecnie formie. Pierwszym etapem było zbudowanie mostu na Sanie, co pozwoliłoby na połączenie miasta z S74 po drugiej stronie rzeki. Koszt jej budowy byłby porównalny do kosztu budowy obwodnicy! Ale dzięki temu uniknęlibyśmy zaorania działek, odcięcia błoń od osiedli i realnie wyprowadzili tranzyt spod okien.

Most udupiono, a S74 po tylu latach nie ma nawet wybranego korytarza. Poseł ma ważniejsze spotkania z kolegami partyjnymi przed kamerami, niż jakieś ekspresówki dla zapyziałej Stalowej Woli...
Dodano: 26  Maja  2018  23:13:09
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe