Sybilla dla Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli i dwa wyróżnienia

Image

Stalowowolskie muzeum po raz kolejny otrzymało niezwykle prestiżową nagrodę Sybilla, przyznawaną w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. Jest to najważniejsza forma uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Statuetką nagrodzono wystawę „COP i Miasto. Nowoczesność i dziedzictwo”, a wystawa „Pierścionek z orłem w koronie” oraz projekt „Miasto i las” otrzymały wyróżnienia. Spośród setek muzeów zgłaszających swoje projekty, to właśnie Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało najwięcej nagród. Stalowowolskie muzeum działające od 19 lat już po raz 21. znalazło się w gronie laureatów Sybilli.

Uroczysta gala odbyła się 21 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie, a nagrody Sybilla 2017 wręczał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. W tegorocznej edycji do konkursu swoje projekty zgłosiło kilkaset muzeów z całej Polski. W 11 kategoriach jurorzy przyznali 10 nagród, 26 wyróżnień oraz Grand Prix.

Wszystkie trzy nagrodzone projekty naszego muzeum zostały mocno osadzone w historii i teraźniejszości Stalowej Woli.

Wystawa „COP i Miasto”, nagrodzona statuetka Sybilla w kategorii wystawy przyrodnicze i techniczne, pokazała, jak budowa COP ma się do dzisiejszego świata, w jaki sposób wielki przemysł oraz rozwiązania techniczne wpływały na poziom życia mieszkańców 80 lat temu i czy można z tym wiązać fakt, że współcześnie w rankingach jakości życia w polskich miastach oraz tzw. smart city w czołówce pojawia się Rzeszów, wysoko plasują się też Kielce – miasta COP? Czy i pod jakimi względami mianem smart city epoki międzywojnia można określić Stalową Wolę? Kuratorką wystawy jest Katarzyna Zarzycka.

Wystawa „Pierścionek z orłem w koronie”, wyróżniona w kategorii wystaw historycznych i archeologicznych, opowiadała o przedmiotach i projektach „patriotycznie zaangażowanych”, w których, jak w lustrze, odbija się historia Polski, a przede wszystkim uczucia i działania Polaków na rzecz ojczyzny – tej dużej i tej małej, na własnym podwórku i w szerokim świecie. Wychodząc od dziejów Stalowej Woli, wystawa w szerokim spektrum prezentowała treści „na czasie”, niestereotypowo i bez popadania w patos obrazując historię na kilku poziomach – kraju, ludzi, rzeczy i pojęcia. Kuratorką wystawy jest Katarzyna Zarzycka.

Wyróżniony w kategorii edukacja projekt „Miasto i las” mierzył się z wieloma „chorobami” dotykającymi nasze zurbanizowane otoczenie. Zwracał uwagę na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki, na ich potrzeby, zwyczaje i niebezpieczeństwa, na jakie są narażone. Ważnym założeniem projektu stało się rozwijanie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie do wpływania na losy własne i bliskiego otoczenia. Autorką projektu jest Ewa Solarz.

Przypomnijmy: Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a jego celem jest wyłonione najwybitniejszych dokonań w sferze działalności muzealnej. Wyróżnienie w konkursie jest jedną z najwyższych form uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. W jury konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury, powołani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~baca

Ciekawe na czym polega fenomen tego muzeum...?

~danio

Jak to się mówi: cudze chwalicie swego nie znacie... Gratulacje dla muzeum!

manukun

Zwracam szczególną uwagę na fakt, iż działające od 19 lat muzeum 21 razy zdobyło prestiżową nagrodę ministerialną. Dlaczego zatem miasto nie promuje tak dobrze zarządzanej jednostki samorządu? Przecież wydarzenia przezeń organizowane mogłyby ściągnąć chętnych nawet z sąsiednich miast wojewódzkich.

~rozwadowianin

Przyłączam się do gratulacji. nagrody ze wszech miar zasłużone.

~fanka

Patrząc na to jak piękne rzeczy robi muzeum, to nie ma wątpliwości że te nagrody są w pełni zasłużone. Gratulacje.

~jasio

a co to takiego ta sybila i gomora

~lokalny

A co na to muzea warszawskie i krakowskie? umiech

~janusz

Nasze muzeum jest regionalne tylko z nazwy. jak widać to muzeum wielkiego formatu, wcale bym się nie zdziwił gdyby w przyszłym roku otrzymało Sybille za całokształt. bo jak nie ono - to kto? umiech Gratulacje i oby tak dalej.

~deco

Gratulacje wielkie! Stalowa Wola może być dumna z takiej instytucji. Odkąd pamiętam to stalowowolskie muzeum podnosi prestiż tego miasta.
To z cała pewnością zasługa i ambicji i bardzo ciężkiej pracy. Brawo, słowa uznania!

~mały

Sensacja to by było gdyby muzeum nie dostało Sybilii.