Budujemy studnię w Afryce - makulaturę można oddawać przed kościołem św. Floriana

Image
[mini] Fot. Facebook Ryszard Łuczyk [/mini]

Woda na czarnym lądzie warta jest więcej niż złoto. Nie wyrzucaj gazet, ulotek, starych książek. „Za makulaturę” wspólnie wybudujemy studnię w Afryce.

W Stalowej Woli udało się zebrać 8 tys. zł na budowę studni w Afryce. Zbiórka prowadzona była również w innych miejscach na Podkarpaciu dzięki czemu w sumie uzbierano 17 tys. zł.

W marcu w Stalowej Woli ruszyła akcja "Makulatura na misje - pomagamy budować studnie w Afryce". Przy kościołach zostały postawione kontenery gdzie można było pozostawiać surowiec wtórne.

- W zbiórkę włączyły się szkoły, dzwoniły różne osoby mówiąc, że na terenie Stalowej Woli mają więcej makulatury- mówi Elżbieta Wołoszyn, organizatorka stalowowolskiej zbiórki.

17 tys. zł, które uzyskano na Podkarpaciu ze sprzedaży papieru, trafiło na Madagaskar do księży Kamilianów. Za te pieniądze powstanie dwudziesta już studnia. Inicjatorem akcji był Ryszard Łuczyk z Przeworska. Początki nie były jednak łatwe, bo na jedną studnię pieniądze gromadzono aż przez rok. Obecnie w akcję społecznie zaangażowało się więcej osób, dzięki czemu udaje się pozyskać więcej makulatury.

Niestety, papier oddawany do skupu jest bardzo tani, bo ze sprzedaży jednego kilogramy uzyskuje się zaledwie 12 groszy. Zbiórka prowadzona jest nie tylko w Stalowej Woli. Kontenery na surowiec wędrują po okolicznych miejscowościach tak, aby zebrać go jak najwięcej (Tarnobrzeg, Turbia, Pysznicy, Jarocin, Zarzecze, Zdziary). Obecnie makulaturę można zostawiać w kontenerze obok parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Nisku.

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu kontener na makulaturę pojawi się obok kościoła św. Floriana w Stalowej Woli. Osoby chętne wspomóc akcję (oddać makulaturę bądź inne surowce wtórne) mogą zawieść je także do WtórStalu (Przemysłowa 19) mówiąc, że przeznaczają makulaturę w ramach zbiórki na studnię w Afryce. Dużo większe środki niż za zbiórkę makulatury można uzyskać za oddanie starych elektrogratów lub złomu. Te też są przyjmowane we WtórStalu na ten cel.

Jeśli ktoś chciałby pomóc w jakiś inny sposób, bądź oddać większą ilość makulatury może kontaktować z organizatorką akcji w Stalowej Woli panią Elżbietą Wołoszyn (505-443-874).

Organizatorka akcji w Stalowej Woli ponadto apeluje do nauczycieli, katechetów i innych osób dobrej woli, aby włączyć się w zbiórkę makulatury grupowo. Rok szkolny niebawem będzie się kończył. Zamiast wyrzuć zużyte książki, zeszyty można je przecież oddać na szczytny cel (podobnie stare ulotki, katalogi, gazetki reklamowe itp.).

- Woda w Afryce jest na wagę złota. Warto pomagać innym, bo to dobro do nas wraca- mówi Elżbieta Wołoszyn.

Mimo, że makulatura zbierana jest na szczytny cel jakiś czas temu ktoś podpalił jeden z kontenerów stojący obok parafii Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. To smutne, że gdy jeden pomaga, drugi niszczy i sprawia mu to radość. Z dymem „poszła” czyjaś porcja wody, źródła życia i symbol przetrwania pod upalnym słońcem.

Makulaturę można już oddawać przed kościołem św. Floriana. Kontener został postawiony w poniedziałek.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~bambus

gdyby kazda parafia w polsce przyjela 1 rodzine uciekinierow nasze chrzescijanstwo mialoby sens. Polski plebejski strach i polski kosciol stal sie kpina.

~bambus

wiec tylko czarni sa wyslannikami diabla bo gwalca kolezanki corki zony i jak sie okazuje mordowac nas swietych bialych ludzi uwielbiaja. daj moze jakis przyklad ze stalowej woli jak to wyglada w praktyce dzialanosc kolorowych demonow

~bambus

polacy sie nie potrafia mordowac....

~bambus

do kris wiec uwazasz ze polak nigdy nie zgwalci twoich kobiet?

~judasz

kobiety dzieci mezczyzni z syrii. ich zycie dla polakow znaczy tyle co smiec odpad bo nie z naszej najmilosierniejszej wiary

~judasz

albo jak 70 uchodzcow zamknie sie w malej przyczepce bez dostepu tlenu. uciekajac przed wojna zgineli wszyscy w cywilizowanej europie pelnej chrzescijanskich frazesow

~kris35

Napoisz , nakarmisz a jak już będzie bambus zdrowy to , przepłynie pontonem przez morze i ;zgwałci ci koleżankę , córkę , wnuczkę, znajomą. A jak będzie bardziej ludzki to zamorduje jedną lub wiele osób .

~lobbo

wyslijmy im tablice dekalogu jak w tuszowie narodowym

rsta

Nie bądźcie tacy złośliwi...

~posel pis

ile kasy dal nasz biskup????

~patologia

dajemy im studnię z "urzędnikiem" mafii watykańskiej

~nescafe

Do prezes. Nie przekonałeś mnie.

~mariusz

a czemu nie pogodą dzieciom w polsce? u nas taka bida. niech niemcy dają euro na afryke

~to CUD

że ~prawda nie została ocenzurowana

~prawda

tu nie o studnię chodzi,ale o datki od tamtejszych mieszkańców,których zaraz pod swoją "opiekę" przyjmie kler

~pyta

a kiedy zbudujecie cos dla zwyklego ubogiego polaka?

Rafal81

A umowa na dzierżawę terenu z Rydzykiem była ?
Bo zaraz się okaże że Rydzyk przyjdzie i zgarnie wszystko na poczet niedoszłych opłat. Lepiej bym takie akcję organizował w odległych miejscach od obłudników.

las

Lepiej im dać niż ich wziąć do siebie ,niech piją swoją wodę a nie naszą.Sprawdzałem dziś i wczoraj na razie mało tej makulatury troszkę chęci a zapełni się kontener.

~prezes

Dobrze,nie pomagajmy im wcale.Lepiej niech sami przyjdą po zasiłki.

~lolo

wredni i samolubni sa przedstawiciele tzw ludu kaplansko-krolewskiego. my mozemy z glodu zdechnac i nawet cie bez szmalu nie pochowaja. ale ludziom z krajow nie oswieconych beda budowac studnie bo murzynom rece do dup przyrosly.chyba ze wraz z studnia ruszy nabor do syminariow i zakonow

~Murzynek

Boze jacy ludzie potrafia byc wredni i samolubni

~wrazliwiec

do -prezes przez namacalna pomoc nauczmy polskich emerytow nie grzebania w smietnikach w poszukiwaniu obiadu. wczujmy sie tez w sytuacje polakow. chyba ze dla niektorych tylko afryka jest polem do popisu z wrazliwosci.

~pislis

nasza gospodarka jest uzdrowiona. zawiezmy im ten nasz dobrobyt. 500 plus dla kazdego muzynka i kazdej muzynki.

~pislis

Dajmy im 500 plus. przeciesz im sie to po prostu nalezy

~Dende

Tysiące ludzi namawią się poprzez współczucie do oddawania części swoich marnych zarobków na Afryke... A wystarczyło by żeby jeden czy dwóch prezesików prywaciarzy wyciągnał coś z kieszeni i było by tyle samo...

~Aga

Do "pislam" - jesteś chory z nienawiści...

~prezes

Własnie poprzez taką namacalna pomoc finansową oni mogą nauczyc się wielu rzeczy,biorąc udział w tworzeniu tej podstawowej infrastruktury w postaci chocby studni czy szkółki,czy szpitalika.
Ale,żeby to zrozumieć,to trzeba mieć trochę chocby empatii do ludzi,nie wazne jakiego koloru skóry,a nie tylko koniec własnego nosa dostrzegać.

~hehe

Tak, masz racje dobro powraca w postaci imigrantów pustoszących zachodnia Europe. Całe szczęście że nie do nas...

~prezes

Nie ma hehe,tylko trzeba się dzielić tym co sie ma.
Dobro zawsze powraca.

~prezes

Dzięki ludziom dobrej woli Afryka zyskuje studnie,ale też szkoły,szpitale,lekarstwa,telefonię,ale to wszystko mało,o wiele za mało,aby spocząć na laurach.
Tak więc apel do wszystkich,aby poszperac w internecie o pomocy dla Afryki,odszukać fundacje i od czasu do czasu wpłacic,chociaz parędziesiąt złotych.Dla nas to niewiele,a dla nich,to przezycie.
Zachęcam do pomocy.
Podaję dwa adresy:
Polska Fundacja dla Afryki;ul.Krowoderska 24/3;31-142 Kraków
nr rachunku 52 1240 4533 1111 0010 4502 9775

Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl;ul.Wilcza;05-091 Ząbki
nr rachunku 44 1240 1095 1111 0010 3468 8020

"Niech się rodzi dobro"