"Ulga na start", czyli niższy ZUS dla nowych firm
Opublikowano: 8  Maja  2018

Pół roku zwolnienia ze składek na ubezpieczanie społeczne, a także możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji to przepisy, które weszły w życie 30 kwietnia 2018 roku.

Nowe możliwości wprowadził pakiet ustaw zwany potocznie "Konstytucją Biznesu". Mogą z niego skorzystać osoby, które założyły lub założą firmę po 30 kwietnia 2018.

Dzięki temu rozwiązaniu osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą przez 6 miesięcy nie będzie musiała płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy zakładają pierwszą w życiu firmę. Z "ulgi na start" skorzystają też osoby, które rozpoczynają kolejną działalność gospodarczą, ale tylko jeśli poprzednią firmę zamknęły lub zawiesiły co najmniej 60 miesięcy wcześniej. Ważne jest też by nie świadczyć działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy (a konkretniej - zadań, które pokrywają się z wcześniejszymi obowiązkami na etacie). Z tej ulgi może również skorzystać wspólnik spółki cywilnej. Brak składek na ubezpieczenia społeczne (czyli: emerytalne, rentowne, wypadkowe i chorobowe) oznacza, że nowy przedsiębiorca w okresie ulgi nie korzysta z ochrony wynikającej z tych ubezpieczeń.

Półroczna ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenie społeczne. W tym okresie przedsiębiorca ma obowiązek opłacać comiesięczną składkę zdrowotną (obecnie 319,94 zł). Jeśli zrezygnuje z "ulgi na start" nie będzie mógł już do niej wrócić. Po półrocznym okresie przedsiębiorca zachowa prawo do tzw. "niskiego ZUS-u". Może więc przez kolejne 24 miesiące opłacać składki w preferencyjnej wysokości.

Nowe przepisy umożliwiają również prowadzenie działalności bez rejestracji, czyli bez wpisywania jej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Dotyczy to tylko osób, których przychody w każdym miesiącu nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w roku 2018- 1050 zł. Po przekroczeniu limitu, trzeba zarejestrować działalność w CEIDG, jednak wciąż można skorzystać z "ulgi na start".

- Zarówno w przypadku "ulgi na start", czyli tego 6- miesięcznego okresu nieodprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, jak i prowadzenia działalności bez rejestracji, taki podmiot nie jest objęty ubezpieczeniami społecznymi, czyli nie odprowadza składki na ubezpieczenie rentowe, ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenie wypadkowe- mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik województwa podkarpackiego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe