Na co zwracać uwagę wybierając laptop do pracy?
Opublikowano: 2  Maja  2018

Z pozoru zakup laptopa nie jest trudnym zadaniem. Jednak aby praca na nim była efektywna i komfortowa, przed zakupem warto zwrócić uwagę na poszczególne parametry techniczne i użytkowe wybranego sprzętu.

Procesor, dysk, pamięć RAM

Wydajność działania laptopa zależy głównie od parametrów trzech podzespołów: procesora, dysku oraz pamięci RAM. Procesor to jednostka centralna, serce laptopa. Odpowiada on za wszystkie wykonywane obliczenia, czyli szybkość pracy komputera.

Dysk twardy to część odpowiadająca za gromadzenie danych. Jego pojemność jest zależna od indywidualnego zapotrzebowania. Uwagę warto zwrócić głównie na rodzaj dysku. Można wybrać spośród laptopów wyposażonych w dysk HDD lub SSD. Praca modeli SSD jest szybsza i wydajniejsza. Dyski te zapewniają również większą ochronę danych przed uszkodzeniem pod wpływem wstrząsów powstających podczas przenoszenia laptopa.

Duży wpływ na wydajność ma również wielkość pamięci RAM, które bezpośrednio współpracują z procesorem. Ich pojemność w wersji standardowej powinna wynosić 8GB. Warto ją zwiększyć, jeżeli laptop wykorzystywany będzie, np. do pracy w programach graficznych.

Karta graficzna

Wydajna karta graficzna jest podzespołem szczególnie istotnym dla osób, które w pracy realizują zadania wymagające wysokiej jakości obrazu. Do grupy tej należą, np. graficy, architekci, a także specjaliści zajmujący się reklamą i wizerunkiem. Standardowa praca biurowa nie wymaga mocnej karty graficznej, wystarczający będzie model ze średniej półki cenowej.

Wyjścia i porty USB

Kolejnym ważnym aspektem jest ilość i rozmieszczenie portów USB i innych wyjść. Jeżeli do laptopa mają być podłączone zewnętrzne sprzęty, np. myszka, klawiatura, dysk lub pendrive, warto zwrócić uwagę aby porty USB (najlepiej w wersji 3.0) nie były położone zbyt blisko siebie, ze względu na dosyć dużą szerokość niektórych wtyczek. Konieczne może okazać się skorzystanie z dodatkowych wejść, jakie posiada, np. hub USB. Przydatne też mogą być wejścia HDMI oraz na karty SIM.

Jakość wykonania i bateria

Nie mniejsze znaczenie ma jakość obudowy i matrycy laptopa. Obudowa sprzętu, który będzie często przenoszony, powinna być wykonana z materiałów zwiększających odporność na zniszczenia, np. włókna węglowego lub aluminium. Jeżeli sprzęt będzie ustawiony przy oknie, warto aby matryca była matowa i cechowała się szerokim kątem widzenia. Laptopy to urządzenia mobilne, dlatego warto zwrócić również uwagę na pojemność baterii. Powinna ona wytrzymywać jak najdłużej bez konieczności ładowania.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Gigam.pl

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe