Get Adobe Flash player

Estetyczna przestrzeń miejska
Opublikowano: 22  Kwietnia  2018

Wygląd naszych miast i miasteczek przez lata był traktowany po macoszemu. Byle jakie kosze na śmieci, rozpadające się ławki czy puste kwietniki to rzeczywistość, która na szczęście odeszła już do lamusa. Włodarze z coraz większą troską podchodzą do tego, by miasta wyglądały przyjaźnie i na miarę XXI w. Z pomocą przychodzą im różne produkty małej architektury.

Mała architektura miejsca – co to jest?

Gdy mówimy o małej architekturze miejskiej, to mamy na myśli wszelkie elementy, dzięki którym funkcjonowanie w mieście jest dużo przyjemniejsze. Chodzi tu m.in. o ławki, kosze na śmieci, słupki różnego rodzaju, stojaki rowerowe czy słupy ogłoszeniowe. Dobrze zaprojektowana przestrzeń miejska jest w nie odpowiednio wyposażona, co zdecydowanie pozytywnie wpływa na jej funkcjonalność. Dzięki koszom w odpowiednich miejscach odpada problem ze śmieciami na trawnikach i ulicach, a ławki w parku czy na osiedlach dają szansę na przyjemny odpoczynek. Natomiast donice z kwiatami pozwalają się cieszyć naturą nawet tam, gdzie nie ma nawet kawałka trawnika.

Dobrze zaprojektowana przestrzeń miejsca – czyli jaka?

Projektowanie publicznej przestrzeni miejskiej to trudne zadanie. Zajmują się nim architekci i urbaniści, który planując muszą brać pod uwagę kilka różnych punktów widzenia. Po pierwsze mała architektura miejska musi spełniać swoje zadanie funkcjonalne. Wymaga to szczegółowej analizy roli danego fragmentu miasta oraz tego, w jaki sposób będą korzystać z niego mieszkańcy. To często wypracowywanie kompromisów i poszukiwanie złotego środka i z pewnością nie jest to zadanie łatwe.

Przy projektowaniu przestrzeni miejskiej należy również brać pod uwagę estetykę i specyfikę danego rejonu. Mała architektura miejska musi się komponować ze stylem dzielnicy, w której będzie ustawiona. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że w historycznym centrum miasta pojawią się super nowoczesne ławki czy donice, bo prawdopodobnie nie wyrazi na to zgody miejski konserwator zabytków. I znów pojawia się potrzeba poszukiwania rozwiązania optymalnego, który pogodzi interesy wszystkich zainteresowanych stron. Drewniana, metalowa, a może betonowa? [/t][p] Jednym z ostatnich elementów wieńczących prace nad małą architekturą w przestrzeni miejskiej jest wybór materiałów, z których zostanie ona wykonana. Do wyboru mamy trzy główne materiały: drewno, metal i beton. I w zasadzie po raz kolejny można powiedzieć, że ostateczny wybór to znów poszukiwanie złotego środka czyli znalezienie materiału trwałego, dającego największe możliwości kształtowania i nadającego się na większość elementów małej architektury.

Wydaje się, że wśród tych wyżej wymienionych taki najbardziej elastyczny jest beton. Można z niego wykonać zarówno kosze na śmieci, jak i kwietniki czy słupy ogłoszeniowe. Nadaje się również do produkcji słupków, jak i ławek czy stojaków na rowery. W przypadku tych ostatnich elementów konieczne jest dodanie elementów drewnianych lub metalowych. Jednakże to beton, jak główny składnik elementów małej architektury łączy je wszystkie w całość, pozwalając utrzymać spójność i estetykę przestrzeni miejskiej.

Zobacz stronę producenta – donice betonowe Komserwis

Artykuł sponsorowany
 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe