Podstawówka w Malcach walczy
Opublikowano: 20  Kwietnia  2018

Nie milkną echa walki o utrzymanie Szkoły Podstawowej w Malcach. Rodzice nie odpuszczają. Chcą by ich dzieci uczyły się nadal blisko domu.

Problem szkoły na osiedlu Malce poruszany był przez nas już nie raz. Teraz, w sytuacji, gdy ośmioklasowa podstawówka nie będzie działać od września 2018 roku, rodzice apelują do mieszkańców. Na mocy opinii Podkarpackiego Kuratora Oświaty szkoła ma mieć oddział przedszkolny oraz klasy od I do III. Te od IV do VIII nie będą prowadzone. Czy szkoła ma szansę przetrwać? Na pewno budynek nie jest przystosowany do prowadzenia w nim wszystkich potrzebnych zajęć określonych przepisami. Nie ma pracowni, nie ma zaplecza sportowego. Za zaistniałą sytuację rodzice obwiniają burmistrza, który nie dał tyle pieniędzy na szkołę, ile np. dał na inne placówki edukacyjne gminy. Nie można jej więc było rozbudować i przebudować, bo nie było za co. Nie ma też co ukrywać, że liczba uczniów w całej szkole nie była imponująca. Szkoła w Malcach to drewniana, stara chałupa wymagająca rozbudowy. Daleko jej do nowoczesnych gmachów, z jakich mają szansę korzystać dzieci z miast. By dobrze mogła służyć uczniom musiałaby się mocno zmienić. Ale z drugiej strony 112 lat istnienia, jak mówią rodzice, do czegoś zobowiązuje.

Obecnie na osiedlu Malce mieszka około 160 dzieci podlegających obowiązkowi szkolnemu (podstawówka). Tylko niewielka część z nim uczęszcza do placówki w Malcach. Zapewne dzieje się to z różnych powodów. Pierwszy to taki, że troskliwa matka i ojciec nie chcą zapisywać swoich potomków do szkoły, z której wkrótce trzeba będzie się przenieść do innej, a zmiana środowiska, przyjaciół, nauczycieli niekorzystnie wpływa na psychikę dziecka. Niepewna sytuacja i zła atmosfera wokół tej placówki nie sprzyjają jej rozwojowi. Rodzice, którzy pracują na co dzień w Nisku czy w Stalowej Woli wolą zawozić swoje pociechy do miasta. Ponadto w Malcach brakuje boiska i świetlicy z prawdziwego zdarzenia, która świadczyłaby całodzienną opiekę nad dziećmi (obecnie to 7 godzin tygodniowo). W szkole jest też tylko 6 sal lekcyjnych (było 7, ale Sanepid jedną z nich kazał zamienić na pokój nauczycielski).

Żeby zapobiec wygaszeniu placówki, rodzice dzieci z osiedla Malce wystosowali apel do mieszkańców, by zapisywali swoje maluchy do własnej szkoły, tym samym zapobiegając jej całkowitej likwidacji. Pismo takie zostało skierowane za pośrednictwem fb do wszystkich mieszkańców.

- Szkoła w Malcach istnieje nieprzerwanie od 1906 roku (wskazują dzienniki szkolne). Najstarsza i jedyna przez dziesięciolecia szkoła w Nisku (112 lat nieprzerwanej działalności). Wydaje się, że dla nas i dla burmistrza nic nie znaczy fakt, że szkoła jest darem właścicieli dóbr niżańskich dla mieszkańców Malc. Nie jest ważne, że nasza Mała Ojczyna nie ma nic więcej oprócz szkoły kościoła- argumentują rodzice.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~a fuj
Troskliwi Rodzice nie róbcie " WIOCHY" niech dzieci idą do szkoły z prawdziwego zdarzenia. Jak ktoś napisał te dzieci cofają się tutaj w rozwoju.
Teraz prawie wszyscy mają samochód wiec podwozimy dzieciaczki itd.
Mamuśki oddają dzieci do szkoły lub też przedszkola a potem maszerują do CIUCHOLANDU. Ot takie to mają ciężkie życie .A do tego 500+ i jeszcze mało.
Dodano: 22  Kwietnia  2018  11:25:18
~jasio
narcyz margaryna do łosmiorniczek nie komponują sie
Dodano: 21  Kwietnia  2018  21:11:36
~tulipan
jasio jedz margaryne jak maselko za drogie haha smaruj kanapy haha smiech2
Dodano: 21  Kwietnia  2018  01:45:37
~jasio
i tak jest u nas dobrze ze w tasku na kazden towar łobniszka o 30 lub 50 proc i tak nik nic nie kupuje
Dodano: 20  Kwietnia  2018  22:22:11
~jasio
a i była jeszcze podwyzka minimalnyj stawki z 13 zł na na 13,20 a np. w canadzie była podwyzka z 7,80 na 15 dolarów i maslo u nich tyz podrozalo o 50 precentow
Dodano: 20  Kwietnia  2018  22:19:07
~jasio
Monisiu podwyzka emerytury najniższej zeczywiscie była z 900 na 1000 zl a podwyzka masla z 4 na 6 lub 7 zł tyz była
Dodano: 20  Kwietnia  2018  22:14:11
~jasio
jak nie widzielist z sejmu calyj transmisji jak premier gada ze strajkującymi matkami co lopekuja się chorymi to se łogladnijta a bo siedzta cicho
Dodano: 20  Kwietnia  2018  22:09:31
~ali
Jasio to nikt inny jak elokwentna osoba chyba ze Stalowej Woli,która głupimi bykami próbuje wszędzie wcisnąć niby głupi tekst.A ty monix jesteś za Pisem tak jak i ja byłem przed wyborami. 2+2 =4. temu nikt nie zaprzeczy. Niestety przed wyborami miało być kwota wolna od podatków dla wszystkich, darmowe leki dla seniorów po 75, Maciarewicz nie miał być ministrem. Tu ewidentnie 2+2= nie wiadomo co. A miało być lepiej. Drożyzna zjadła podwyżki emerytur. Tylko 500 + to jest tak jak 2+2 =4 i to nie do konca.
Dodano: 20  Kwietnia  2018  22:03:32
@jasiu: Stuknij się w głowę,bo nie mieliśmy jeszcze w Polsce rządu który by tak dbał o rodziny i niepełnosprawnych jak obecny.Dał 500 plus,podwyżki rent i emerytów,i dla opiekunów. Dawniej dbali tylko o swoje elity,a zwykli ludzie ich nie obchodzili.
Dodano: 20  Kwietnia  2018  19:57:47
~jasio
popatrza se w tv jak premier co nima serca z kamienia robi w konia matki niepełnosprawnych dzieci
Dodano: 20  Kwietnia  2018  15:57:58
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe