Nie ma chętnych do robót przy Sezamie
Opublikowano: 19  Kwietnia  2018

Miasto szukało wykonawcy odwodnienia skrzyżowania ulic Komisji Edukacji Narodowej i Bojanowskiej w Stalowej Woli. Tymczasem do przetargu nie stanęła żadna z firm.

Na realizację tego zadania w budżecie miasta radni zabezpieczyli 52 tys. zł. Przed ogłoszeniem przetargu zastanawiano się, czy wystarczy pieniędzy na tę inwestycję. Tymczasem pojawił się inny problem. Za roboty nikt się nie na razie nie weźmie z tej prostej przyczyny, że nie ma chętnych do pracy. Czyżby to kolejny odcinek z cyklu „polskie problemy w budowlance”, o których niejednokrotnie można było usłyszeć na sesjach czy to miasta, czy powiatu?

Na pewno w środku sezonu budowlanego (od wiosny do późnej jesieni) trudno jest znaleźć dobrego wykonawcę, solidnego i niedrogiego. Przekonało się najwyraźniej o tym miasto po ogłoszeniu przetargu. Po podpisaniu umowy prace miały potrwać 6 miesięcy. Tymczasem wszystko może rozciągnąć się w czasie, a przetarg trzeba będzie powtórzyć.

Tymczasem mieszkańcy z utęsknieniem czekają na realizację tego zadania, bo jak wszyscy wiemy po ulewach wylotówka na Tarnobrzeg zamienia się w bajoro. Ze względu na to, że woda spływa bardzo powoli strażacy zmuszeni są wypompowywać deszczówkę z drogi. O potrzebie zrobienia w tym miejscu odwodnienia mówiło się od dawna. Miasto zaplanowało podłączenie kanalizacji do kolektora sieci przy ulicy Przemysłowej. Woda wówczas spływałaby docelowo na Osiedlu Piasku do zbiorników retencyjnych.

 


Komentarze

Strona: 1/1 Wyświetlaj po:

~MarBo
kabi
piszesz, że:
"MarBo, przecież nikt bez dokumentacji przetargowej nie staje do konkursu, właśnie pokazałeś dziecinny umysł"...
nie wiem czy tym wpisem chciałeś mnie ... (sobie wpisz co chcesz), ale:
po pierwsze: dziecinny umysł jest otwarty, czyli bez żadnych STARCZYCH naleciałości, z wyobraźnią i bez żadnych ograniczeń, potrafiący myśleć abstrakcyjnie, zatem przyjmuję Twoją opinię w tym wypadku za komplement.
kabi,
czy Ty widziałeś tą dokumentację przetargową? Możesz przytoczyć jej główne zapisy?
kabi,
nie słyszałeś o konkursach "Projektuj i buduj"? Gdzie nie ma żadnej praktycznie dokumentacji wykonawczej, a po stronie wykonawcy są wszelkie działania związane z danym "projektem", począwszy od uzgodnień środowiskowych, poprzez projektowanie, uzyskanie wszelkich pozwoleń budowlanych, poprzez realizację wykonawczą, aż do uzyskania decyzji o użytkowaniu danego obiektu budowlanego?
kabi,
myślę, że jesteśmy w tej samej drużynie, chcemy, aby nasze Miasto rozwijało się, abyśmy byli dumni, że w nim mieszkamy. I razem chcemy pokazywać Włodzarzom ich pomyłki, nie z nienawiści, ale w celu wskazania ewentualnych pomyłek. Tak jak ma to miejsce w tym przypadku.
Dodano: 22  Kwietnia  2018  18:39:07
~leming
PiS - Pieniądze i Spółki. Tak powstawało imperium
"Żadna inna partia w Polsce nie obrosła tak spółkami, biznesami i fundacjami. Nikt nie ma takiego finansowego zaplecza, które pozwoli przetrwać w trudnych czasach" I śledzi narodziny "imperium" PiS.
Początki sięgają lat 90., a kluczowe znaczenie, dla ówczesnego Porozumienia Centrum, protoplasty PiS, miała Fundacja Prasowa Solidarność. Wśród założycieli, obok Kaczyńskiego znaleźli się Sławomir Siwek, Krzysztof Czabański i Maciej Zalewski. Spółka zaczęła budować swoją pozycję od przejęcia "Expressu Wieczornego".
By zdobyć fundusze na to przedsięwzięcie, fundacja wynajęła pomieszczenia redakcyjne, których najemcą został Bank Przemysłowo- Handlowy, założony w PRL przez Mieczysława Rakowskiego. Naczelnym "Expressu" został Krzysztof Czabański. Kłopoty spółki zaczęły się po przegranych przez PC wyborach. Fundacja musiała więc sprzedać gazetę Szwajcarom.
Fundacja przejmuje grunty i biura
Kolejnym ruchem fundacji było przejęcie 20 tysięcy metrów kwadratowych w warszawskich biurowcach i tyle samo gruntów. Siwek wraz z Kaczyńskim trafili natomiast do władz spółek - Siwek do Air Link i Celsy, a Kaczyński do Srebrnej. Spółki zarządzały atrakcyjnymi nieruchomościami w centrum stolicy - jak piszą dziennikarze "Wyborczej". W Srebrnej zatrudnienie znaleźli Przemysław Gosiewski, Adam Lipiński, Wojciech Jasiński, Marek Suski czy Krzysztof Wyszkowski.
W 1994 fundacja przekształca się i dzieli na dwie. Kaczyński wraz z Czabańskim zakłada Fundację Nowe Państwo, Siwek Solidarną Wieś. Za pośrednictwem tych fundacji Porozumienie Centrum - mimo że w opozycji zarabia na czynszach i obsadach rad nadzorczych.
Sama spółka Srebrna oraz powiązana z nią Srebrna Media z czasem zajęły się deweloperką. Mają na koncie zagospodarowanie skweru przy siedzibie PiS. Planują także wybudować wieżowiec u Zbiegu Srebrnej i Towarowej. Według różnych doniesień może on mierzyć nawet 190 metrów.
Dodano: 22  Kwietnia  2018  08:48:00
~fawo
Córka polityka PiS została wiceprezesem sądu, mimo miażdżąco negatywnej opinii sędziów
Minister Zbigniew Ziobro powołał na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej córkę posła i wiceministra w rządzie PiS. Anna Szwed-Szczygieł objęła stanowisko, mimo negatywnej opinii sędziów.
Córka Stanisława Szweda – wieloletniego posła PiS i wiceministra resortu rodziny w rządzie Beaty Szydło - w 2016 roku została wysunięta na kandydatkę prezesa Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Zgodnie z obowiązującą dotychczas ustawą, minister Ziobro musiał najpierw zasięgnąć opinii sędziów orzekających w tym okręgu.
W październiku ubiegłego roku Szwed-Szczygieł została przedstawiona zgromadzeniu sędziów, jednak zdecydowana większość z nich nie poparła jej kandydatury. Jak podaje portal Oko.press, przeciwko głosowało aż 47 osób, 8 wstrzymało się od głosu, a za było jedynie 11.
Minister mógł wówczas powołać Szwed-Szczygieł tylko za zgodą Krajowej Rady Sądownictwa, jednak nie wystąpił o opinię do KRS. Powołał innego sędziego, który zyskał akceptację i w marcu został prezesem Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Nowy prezes sądu, złożył wniosek o powołanie córki prezesa PiS na stanowisko wiceprezesa. Sędziowie w Bielsku-Białej i prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach ponownie wystawili kobiecie negatywną opinię. Mimo to, Zbigniew Ziobro postanowił powołać Annę Szwed-Szczygieł na stanowisko wiceprezesa. Opinie sędziów orzekających są wiążące jedynie w przypadku obsadzania stanowiska prezesa, dlatego powołanie córki polityka PiS było zgodne z procedurami, aczkolwiek zupełnie niezrozumiałe.
Dziennikarze zapytali ministra, czy fakt, że Szwed-Szczygieł jest córką polityka PiS miał znaczenie przy nominacji. Zbigniew Ziobro odpowiedział jedynie : "W dokumentach osobowych nie ma informacji dotyczących funkcji sprawowanych przez rodziców."
Dodano: 22  Kwietnia  2018  08:44:30
~Józef
Skoro nie znalazł się żaden chętny na przetarg, to ogłosić konkurs ofert - i dać zamówienia z wolnej ręki.
Dodano: 21  Kwietnia  2018  12:46:39
~Michał
Co z tymi lemingami jest nie tak - ich cieszy jak coś się nie uda w mieście czy w Polsce.... Co to za ludzie - "TOTALNA TARGOWICA"
Dodano: 21  Kwietnia  2018  12:41:57
~Budowlaniec
Problem z brakiem firm budowlanych jest ogólnopolski. W całej Polsce jest brak firm budowlanych. Mają już problem duże zagraniczne firmy które wygrywają przetargi na drogi i bazują na podwykonawcach mniejszych polskich firmach budowlanych.
Dodano: 21  Kwietnia  2018  12:39:57
~emeryt63
Lucjusz z urzednikami zakasaja rekawy wskocza w gumofilce i sami wykopia odwodnienie tej ulicy w ramach czynu społecznego.Pobrali sobie ogromne nagrody wiec teraz musza cos pokazac ze zasłuzyli.Łopaty poszły w ruch.Ludzie chca to zobaczyć.
Dodano: 21  Kwietnia  2018  11:46:12
~janosik
tam sa mieszkancy haha jak czytam tych wirtuozow pisania płacze ze smiechu jeden zajazd i droga bojanów / tbg haha kto to pisze pazie smiech2
Dodano: 21  Kwietnia  2018  01:51:48
~emerytka
Poszukajcie w necie artykułu "Beata przykład dała. Olbrzymie nagrody dla urzędników" i poczytajcie ile pieniędzy wydał nasz prezydent na nagrody w 2017r - ponad 1 milion 770 tysięcy zł . Dla przykładu w dużo większym i rozwijającym się Rzeszowie prezydent Ferenc wydał w 2017r na nagrody około 560tysięcy.
Dodano: 20  Kwietnia  2018  21:00:34
@pl2
W samym 2018 roku miasto bierze 86 mln kredytu. Na koniec 2017 zadłużenie przekroczyło 102 mln zł. Czy warto brać kolejny kredyt, żeby wykonać odwodnienie tego skrzyżowania?
Dodano: 20  Kwietnia  2018  15:31:13
@pl2
W samym 2018 roku miasto bierze 86 mln kredytu. Na koniec 2017 zadłużenie przekroczyło 102 mln zł. Czy warto brać kolejny kredyt, żeby wykonać odwodnienie tego skrzyżowania?
Dodano: 20  Kwietnia  2018  15:31:07
@pl2
W samym 2018 roku miasto bierze 86 mln kredytu. Na koniec 2017 zadłużenie przekroczyło 102 mln zł. Czy warto brać kolejny kredyt, żeby wykonać odwodnienie tego skrzyżowania?
Dodano: 20  Kwietnia  2018  15:30:59
pl2
Skoro za 52 tyś nikt się nie chce nie podjąć do roboty, to trzeba zwiększyć budżet na ten cel. Pewnie było kilka zainteresowanych, ale jak sobie policzyli koszty, to pewnie im się nie opłaciło podjąć takiej roboty.
Dodano: 20  Kwietnia  2018  13:20:15
kabina, właśnie napisałem że dla tej kwoty nie opłacało się sporządzać oferty
Dodano: 20  Kwietnia  2018  12:12:36
~Liljana
Można się było tego spodziewać - miasto ogłasza przetargi na zadania oferując psie pieniądze. Żadna szanująca się firma nie będzie pracować za darmo. A akurat teraz mają co robić.
Dodano: 20  Kwietnia  2018  09:09:53
~kabina
kabi, kwota przeznaczona na roboty świadczy o tym, że organizacją przetargu zajmowały się misiewicze. Postały, posiedziały, podrapały się po głowie, i wymyśliły: 52 tyś. zł.! A tu zonk!
Dodano: 20  Kwietnia  2018  08:32:32
MarBo, przecież nikt bez dokumentacji przetargowej nie staje do konkursu, właśnie pokazałeś dziecinny umysł
Dodano: 20  Kwietnia  2018  07:59:30
@ppp
Ok. 40 tys. zł wydano na ławeczkę dla zakochanych. Na odwodnienie skrzyżowania już zabrakło.
Dodano: 20  Kwietnia  2018  07:51:15
~Ppp
52 tysięcy? Jakaś kpina? Ale ile przeznaczyli na ławeczki po śmietnikach?
Dodano: 20  Kwietnia  2018  06:20:01
~jasio
abo straszaki zamias pompować niech cos zrobiom
Dodano: 19  Kwietnia  2018  20:50:24
~jasio
jak to nima chętnych a te baby z więźnia potrzbuja równouprawnienia
Dodano: 19  Kwietnia  2018  20:48:48
~MarBo
Szanowny Panie Redaktorze, pisze Pan:
"Za roboty nikt się nie na razie nie weźmie z tej prostej przyczyny, że nie ma chętnych do pracy."
Czy Pan myśli, że za te prace weźmie się bezrobotny zarejestrowany w tutejszym urzędzie pracy? Wygląda na to, że w redakcji pracują dzieci bez odpowiedniego wykształcenie/doświadczenia, albo ta sama sytuacja jest w naszym Urzędzie miasta Stalowa Wola, albo dzieci pracują tu i tu.
Chciałbym się dowiedzieć, jak wyglądało zapytanie ofertowe?
Czy była udostępniona dokumentacja powykonawcza instalacji kanalizacji tego rejonu?
Czy był udostępniony kosztorys "ślepy" na wykonanie niezbędnych prac?
Czy była przeprowadzona inspekcja wideo tej instalacji?
Może w ogóle nie ma tam żadnej kanalizacji? Może nasze Miasto liczy na to, że znajdzie się straceniec, który dołoży do tego interesu KILKASET tysięcy zł?
Ponadto pisze Pan:
"Miasto zaplanowało podłączenie kanalizacji do kolektora sieci przy ulicy Przemysłowej".
Czy wiemy ile metrów bieżących ma mieć to podłączenie?
Kwota zadysponowana przez miasto może nawet nie sięgać 5% rzeczywistych nakładów niezbędnych do wykonania tych prac.
Dlatego nie ma chętnych, nikt nie chce do tego dołożyć.
Dodano: 19  Kwietnia  2018  19:52:37
jak nie ma firmy to nadbereżnemu i tej udanej radzie łopaty w ręce i działamy. przynajmniej kasę w budżecie zaoszczędzą i popracują troszeczkę. umiech
Dodano: 19  Kwietnia  2018  19:51:43
~qwdqwdwqd
no tunel zróbcie
Dodano: 19  Kwietnia  2018  19:51:35
dla takiej ceny nie opłaci się nawet oferty pisać
Dodano: 19  Kwietnia  2018  19:44:29
trudno jest znaleźć dobrego wykonawcę, solidnego i niedrogiego. Te trzy przymiotniki nigdy ze sobą nie występują a już na pewno nie dotyczy to firm budowlanych
Dodano: 19  Kwietnia  2018  18:11:25
~dsdf
zbudujcie tam tunel
Dodano: 19  Kwietnia  2018  18:03:00
 

Pogoda:
Stalowa Wola
Sport
Edukacja
Pozostałe