Turki 2018 w Majdanie Zbydniowskim

Image

200 lat powstania Gwardii Narodowej im. T. Kościuszki to okazja do świętowania. W Majdanie Zbydniowskim odbyła się XXVI Podkarpacka oraz XV Ogólnopolska Parada Straży Wielkanocnych.

Gwardia Narodowa została powołana za przyczyną rodu Horodyńskich. Wyrosła na gruncie patriotyzmu i miłości do Ojczyzny. Jej powstanie związane jest nierozerwalnie z działaniami niepodległościowymi Tadeusza Kościuszki i było wyrazem jego kultu po jego śmierci.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Majdanie Zbydniowskim pod przewodnictwem Ordynariusza Diecezji Sandomierskiej ks. biskupa Edwarda Frankowskiego. Po niej nastąpił przemarsz oddziałów w asyście orkiestr dętych na stadion. Do udziału w tegorocznej paradzie zgłosiło udział 45 oddziałów oraz 16 orkiestr towarzyszących, nie tylko z Podkarpacia, ale i z odległych części Polski. Później nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy.

- Witam w Majdanie Zbydniowskim, gospodarzu dzisiejszej parady, kolebce Gwardii Narodowej im. Tadeusza Kościuszki, która jest chlubą naszej małej Ojczyzny oraz symbolem wierności służbie i tradycji. Istnienie tej organizacji, wywodzącej się z dążeń niepodległościowych Regionu Nadsańskiego, stanowi dziś perełkę nie tylko na skalę regionu, ale zapewne ogólnopolską. Historia minionych dwóch wieków, przeplatana zrywami walki o wolną Polskę, potwierdza patriotyzm jaki leżał u początków tworzenia gwardii, będący wyrazem przyjęcia tradycji jej patrona, bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki- mówił podczas uroczystości Wójt Gminy Zaleszany Paweł Gardy.

- Cieszymy się bardzo, że ta tradycja straży grobowych trwa od stuleci na podkarpackiej ziemi. Cieszymy się bardzo, że to wielkie dziedzictwo związane z miłością do munduru, do wojska, do wszystkich mundurowych służb na Podkarpaciu trwa, Jest ono niezmiennie związane z poczuciem bezpieczeństwa, przywiązaniem do tradycji, przywiązaniem do dziedzictwa kulturowego. Myślę, że wszyscy jak patrzą na Podkarpacie, to widzą bardzo innowacyjne województwo związane z przemysłem, z gospodarką, ale widza też konserwatywne poglądy, umiłowanie tradycji, do dziedzictwa, do historii ojców naszych, do naszej wiary katolickiej- mówił Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.

Materiał videoKomentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~mieszkanka

Tak bardzo szkoda dzieciaków, które pracowały. Nawet kawałka zdjęcia z poczęstunku nie ma.

~bogdan

czy to byla konska impreza po co konie

~kozanostra

siwy ty to masz nie dojebanie mózgowe albo ci płaca wszedzie cie pełno haha smiech2 dobry jesteś ananas

~siwy

super impreza, lepsza niż niktóre punkty dni stalowej

~Polka

Pogoda dopisała,

~Gosc

Pierwszy raz widziałem a mam 60 lat żeby w środku wsi gdzie odbywają się takie imprezy pastwiska były nie do końca wykoszone A droga idąca na plac imprezy była ogrodzona drutem kolczastym. Za to gmina powinna się wstydzić , poza tym reszta super.

~jasio

ale fajne te zlote nogafki u tygo w milicyjnym mundurze