Szybki internet - czy jest nam potrzebny

Image

Dostawcy internetu wprost prześcigają się w propozycjach coraz to nowych ofert dostępu do sieci. Internet stacjonarny, na kartę, na urządzenia mobilne, wyjątkowo szybki, tani czy bez zobowiązań - opcji jest naprawdę wiele. Dlatego podjęcie decyzji, który wybrać, wcale nie jest takie proste. Od mnogości propozycji może zakręcić się w głowie! Jak znaleźć dobry internet, który spełni nasze oczekiwania? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Większości z nas wydaje się, że dobry internet koniecznie musi być szybki. Ale co to właściwie oznacza? Najważniejsza zasada brzmi - wybierz szybkość łącza w zależności od swoich realnych potrzeb! Jeżeli z sieci korzystasz wyłącznie w celu przeglądania stron internetowych, do tego jedynie na jednym urządzeniu, nie potrzebujesz najszybszego łącza internetowego na rynku, prawdopodobnie wystarczy Ci nawet 10 Mb/s. Co prawda, obecnie niewiele osób wykorzystuje globalną sieć w tak niewielkim stopniu, dlatego dostawcy zwykle proponują znacznie większą prędkość. Na pakiety z wyjątkowo szybkim internetem powinny zdecydować się osoby, które:
• zamierzają podłączyć do sieci wiele urządzeń,
• często oglądają internetowe transmisje, seriale czy grają w gry online,
• pobierają i wysyłają dużo danych,
• często korzystają z komunikatorów z funkcją video, np. Skype.

Nie masz pewności, jak dużą prędkość wybrać? W przypadku internetu domowego sprawdzenie tego jest niezwykle proste. Wystarczy tylko wykonać tzw. test internetu. Po wejściu na oficjalną stronę speed testu wystarczy tylko kliknąć odpowiedni przycisk. Aby uzyskać miarodajny wynik, najlepiej powtórzyć test kilka razy. Wtedy możemy porównać rezultaty z naszym stopniem zadowolenia z aktualnych usług i na tej podstawie zdecydować się na dobry internet.

Dobry internet - cena i umowa

Jedną z rzeczy, na którą z pewnością patrzymy najczęściej przy wyborze łącza internetowego, jest z pewnością jego cena. Jednak zanim sięgniemy po najtańszą ofertę, warto zastanowić się, z czego wynika dana cena. Zwykle jest ona zależna m.in. od:
• szybkości i przepustowości łącza,
• różnego rodzaju dodatków, jak pakiety telewizyjne,
• rodzaju umowy.

Warto zwrócić uwagę szczególnie na ten ostatni parametr. Najczęściej umowę podpisujemy na 1-2 lata. Dlaczego? Bo takie długoterminowe zobowiązania są po prostu tańsze. Czasem możemy też zdecydować się na jeszcze dłuższą umowę, co dodatkowo obniży miesięczny koszt. Coraz częściej jednak potrzebujemy internetu bez zobowiązań, by można było zrezygnować z niego w każdej chwili. Dlatego wielu dostawców, wychodząc klientowi naprzeciw, oferuje taką opcję.

Dobry internet w sieci komórkowej - czy musi być drogi?

W dzisiejszych czasach posiadanie wyłącznie domowego internetu to zdecydowanie za mało. Obecnie właściwie każdy z nas potrzebuje dodatkowo pakietu mobilnego, w szczególności na smartfona. Warto wtedy pochylić się również nad ofertą operatorów. Aktualnie dawne pakiety, spośród których 2 GB robiły wrażenie, dziś mogą wzbudzać co najwyżej pobłażliwy uśmiech. Normą stają się wartości rzędu 5-10 GB. Zwykle jednak musimy sporo za nie dopłacić. Dlatego niedawno na rynku pojawił się nowy gracz, operator sieci komórkowej Folx, oferujący usługę bez zobowiązań za zaledwie 29,99 zł miesięcznie z pakietem internetu aż 20 GB! Wystarczy tylko pobrać aplikację Folx na system Android lub Apple, by już nawet po kilkunastu minutach otrzymać kartę SIM.

Niektórych z nas mogą też kusić oferty bez limitu, należy jednak pamiętać, że w przypadku pakietów mobilnych najczęściej wiążą się one z drastycznym spadkiem prędkości po przekroczeniu konkretnej liczby GB. Niestety, będzie to mocno utrudniać, a czasem wręcz uniemożliwiać korzystanie z usługi.

Dobry internet dla każdego będzie oznaczać coś innego. Najważniejsze jednak, aby dobrać go specjalnie do swoich potrzeb, nie oglądając się na kolorowe reklamy i banery. W końcu powinniśmy być w pełni zadowoleni z usługi, za którą płacimy.

Artykuł zewnętrzny

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~www

A którego???

~ktoś

Dlaczego artykuł nie jest oznaczony jako płatna reklama określonego operatora?

~TW POlek

Ja wolę internet wolny ale bez reklam.