Turki w Radomyślu

Image

Lany poniedziałek w Radomyślu nad Sanem nie mógłby się odbyć bez corocznego marszu Turków. Mężczyźni paradnie ubrani przemaszerowali z kościoła na rynek.

Od czasów Króla Jana III Sobieskiego wesołą nowinę przez Radomyśl niosą barwnie odziani potomkowie tych, którzy po zwycięstwie nad tureckim wojskiem powrócili do domów. I choć działo się to wiele lat temu, mieszkańcy wciąż pamiętają o tamtym wydarzeniu.

Zwycięzcy wrócili ubrani w tureckie mundury, bo ich stroje zniszczyły się przez trudy wojenne i długą drogę. Dotarli w Wielki Piątek, przebrali się i zaciągnęli wartę u Grobu Pańskiego. Z wdzięczności za uratowanie życia obiecali pełnić tę służbę już co roku. I pełnili i oni, i ich synowie i synowie synów.

O oprawę świąteczną dba młodzież Ziemi Radomyskiej, która działa od 1778 roku. I to właśnie dzięki ich staraniom szyte są nowe stroje i nie zanika pamięć o bohaterach minionych epok.

Zdjęcia: RM, Video: Siwy

Materiał video


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Sławomir

Ale wiocha !!! żenada !!!!

~Sławomir

Ale wiocha !!! żenada !!!!

~KrzysztofWasi

Powinno ręce po urywac za to strzelanie i gdzie była policja żeby ukarać organizatorów strzelanie z materiałów pirotechnicznych jest dozwolone tylko 31.12 może ktoś się temu przyjżec ?

~prezio

Tradycja wspaniała...tylko,że trzeba było tę "armię",nieco rozwydrzoną uspokajać...a teraz ciekawe jak jest?

art2deco

No wiesz Janusz, ich ojcowie to pod Wiedniem Kara Mustafę nawrócili na dobrą drogę pokoju. Stara miejscowość i historyczna tradycja. Tylko pochwalić.

~Janusz

@XDDD Mam takie podejżenie, że mieszkańców sąsiednich wsi, ten przemarsz obchodzi jak zeszłoroczny śnieg...

~xDDD

"Wies tanczy, wies spiewa" a okolicznym wsiom zal dupe ściska ;)

~Alleluja

Jest w tym obyczaju coś z ludowego mistycyzmu.

~Cpucino

Wieś tańczy, wieś śpiewa umiech

~Pasja

Wspaniała tradycja.

~Muzyka

Ciekawe i śliczne.

F26

O tradycję dba konkretnie stowarzyszenie "Grono Młodzieży Ziemi Radomyskiej". A po drugie uroczyste defilady maszerują przez cały Radomyśl, z jednego końca miejscowości na drugi, a nie jak napisano "z kościoła na rynek" !

~Ola

Pięknie.