Ślubowanie żołnierzy TSW

Image

Taktyka, strzelanie, pierwsza pomoc na polu walki i terenoznawstwo – to niektóre z przedmiotów realizowanych w ciągu 16- tygodniowego szkolenia odbytego przez żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Podsumowaniem tych zmagań była podniosła przysięga wojskowa, która odbyła się w niedzielę 25 marca 2018 roku na Placu Józefa Piłsudskiego w Stalowej Woli.

Przed ślubowaniem w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli odbyła się uroczysta msza święta w pod przewodnictwem księdza biskupa Edwarda Frankowskiego. Po nabożeństwie ulicami Stalowej Woli na Plac Piłsudskiego przeszła uroczysta defilada.

W uroczystości wzięli udział: żołnierze i ich rodziny, wiceminister MON Sebastian Chwałek, kombatanci i weterani, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, władze wojewódzkie, przedstawiciele policji i straży pożarnej, harcerze, reprezentanci szkół. Całej uroczystości towarzyszyła asysta honorowa wystawiona przez 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego oraz Orkiestra Wojskowa z Rzeszowa.

Po przybyciu na Plac Piłsudskiego zabrzmiał hymn państwowy, po którym miała miejsce przysięga. Była to już dziewiąta w historii podkarpackiej brygady przysięga żołnierzy, którzy zgłosili się do pełnienia służby.

- W życiu każdego żołnierza momentem prawdziwie przełomowym jest wypowiedzenie słów roty przysięgi. To zwieńczenie trudu szkolenie i potwierdzenie swego zobowiązania wobec Polski. Dzisiaj, w Stalowej Woli swą przysięgę złoży ponad 200 żołnierzy 3 Podkarpackie Brygady Obrony Terytorialnej im. Płk. Łukasza Cieplińskiego. Wojska Obrony Terytorialnej, choć są najmłodszym rodzajem sił zbrojnych, mają ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa. Żołnierze terytorialnej służby wojskowej związani ze swym regionem, ze swoimi społecznościami utrzymują gotowość do obrony kraju i chronią ludzkość przed skutkami klęsk żywiołowych. Zgodnie ze swoim mottem, są zawsze gotowi, są zawsze blisko. Drodzy żołnierze, za wami 16 tygodni szkoleń z taktyki, strzelania, pierwszej pomocy i terenoznawstwa. To dopiero początek na rzecz służby i obywateli- mówiła w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego Wojewoda Podkarpacka Ewa Leniart.

Wojewoda pogratulowała przysięgi żołnierzom i złożyła życzenia świąteczne. Do ślubujących powiedziała, że mają okazję zrealizować testament płk. Łukasza Cieplińskiego, który ten pozostawił jeszcze swojemu synowi, a dotyczący obowiązków wobec Ojczyzny.

List od ministra MON Mariusza Błaszczaka odczytał na Placu Piłsudskiego wiceminister MON Sebastian Chwałek.

Głos zabrał także prezydent Stalowej Woli.

- To dla Stalowej Woli wielki zaszczyt, że możemy ugościć i zaszczycić naszą ziemię słowami przysięgi wojskowej wypowiedzianej przez żołnierzy, którzy wybrali służbę dla Polski. To symboliczne, że w dniu, kiedy budzi się wiosna, kiedy promienie słońca budzą do życia nasz świat, patrząc na was możemy powiedzieć, że tak budzi się Polska poprzez odrodzenie wartości, poprzez odrodzenie najpiękniejszej zasady solidarności i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Służba wojskowa, której przysięgę dzisiaj złożyliście, w ten sposób włączyliście się w najpiękniejsze karty historii, tysiąclecia istnienia narodu polskiego- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

- Stajemy dzisiaj jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 5 rodzaju sił zbrojnych gotowi do służby naszej Ojczyźnie i narodowi polskiemu. Będziemy wypełniać zobowiązania zawarte w naszej przysiędze. 16 tygodni temu rozpoczęliśmy intensywne szkolenie zorganizowane przez dowództwo 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jest nas około 235 żołnierzy. Każdy z nas jest inny, jesteśmy w różnym wieku, wykonujemy różne zawody. Są wśród nas ojcowie i matki, uczniowie i studenci, urzędnicy, pielęgniarki, informatycy i prawnicy, ale łączy nas jedno, miłość do naszej Ojczyzny. Jesteśmy gotowi do poniesienia najwyższej ofiary dla obrony tego co najważniejsze dla naszej niepodległości i granic- mówił szeregowy Michał Koba.

Po uroczystości można było zobaczyć także sprzęt bojowy, będący na wyposażeniu brygady, który zaprezentowali żołnierze TSW.

Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~niezalogowany

Kto by pomyślał, że i tutaj, w naszym mieście działają ruskie trolle na lokalnych portalach internetowych. Wchodzimy do Europy.

~okidoki

lucek z zarzecznym miotły w łapy i raz posprzątać ten chlew na ulicach gnojarze ..zamiast paradować jeden z drugim i strugać pawianów w rajtuzach po defiladach i rocznicach.. z drugiej beczki to miejmy nadzieję że nie przekonamy się o wartości bojowej OT...

~Gigi

Nie każdy nosi rurki, tak jak nie każdy lubi nosić bojówki i biegać z karabinem. I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze, że ludzie są różni, gdyby było inaczej było by poprostu nudno.

~tao

powiało grozbą haha bo chłop prawde powiedziałsmiech2

~Zolnierz

Red! Nie kazałeś mi dyskutować z idiotami a sam co robisz!!!??? 😂😂

Ochotniku,zapraszamy w szeregi.Może się poznamy i będzie okazja do rozmowy.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.Wszystkim,bez wyjątku 😉

~red

Do wszystkich hejterow!
Hahaha powtórzę słowa kolegów! Zdejmijcie rurki z dupy bo was w jajka cisną,krew nie ma obiegu to może przestaniecie mieć taki ból dupy! 😂 Pozdrawiam pizdeuszy 😂😂

~Sierzantbilko

No tak. Weekendowe bataliony chlopskie.

~Ochotnik

Ok przyłącze się, zobaczymy jak bardoz tolerancyjni ludzie służą w OT.

~z internetu

Piechota im. A. Macierewicza - KOŃ BY SIĘ UŚMIAŁ

~PARANOJA

Doktor prawa Andrzej Duda podpisuje ustawę i kieruje ją do TK by magister Przyłębska zadecydowała o jej konstytucyjności! Ludzie, czy to normalne????

~taka prawda

~JW-3646

normalnie nie można przejść obok tego obojętnie,banda nierobów która znalazła sposób na życie,jeśli już pachnie wam żołnierka do w kamasze,a nie udawać jokera w beretce na bakier i spać w domku pod kolorową kołderką.dawniej każdy wiedział co znaczy,-" a kto nie był w marynarce tego jego rzecz "ta formacja zmienia wartość munduru WP.

~@stalowy_blok

Jesteś bardzo mundry pisząc, że "1000 lat przetrwaliśmy" i dalej będziemy TRWAMać dzięki wojskom oBRONY terytorialnej. Bardzo płytko to rozumujesz zapisz się do sobotnio/niedzielnego wojska ty też. Na sobotnio/niedzielnych szkółkach niektórzy porobili po dwa fakultety, a taki mundurowy może zostać nawet generałem. Bartuś nawet bez tego o.m.c nie został i tak mu honory oddawano. Walnij się głową o czołg jakiś może dotrze co się dzieje?

stalowy_blg

Cokolwiek nie myślicie o obronie terytorialnej (a i ja miałem trochę uwag które opisałem wcześniej) to zawsze SZANUJCIE POSTAWĘ LUDZI KTÓRZY CHCĄ BRONIĆ OJCZYZNY. Nie dajcie się wepchnąć w POPISy - one przeminą. A silna i suwerenna Ojczyzna zostanie i da możliwość godnego życia naszym dzieciom i wnukom. Szanujcie dobre postawy. Szanujcie żołnierzy, szanujcie matki rodzące i wychowujące dzieci, szanujcie wartości które umacniają Polskę. 1000 lat przetrwaliśmy. Wyciągajmy wnioski z przeszłości.

~Kkk

Ochotnik ja jestem zawodowym i jestem ateista ^^. Jezeli jestes prawdziwym ateista to po prostu nie bd w nic ingerowal a tak jak ja bd swiety spokoj jeszcze nigdy przez religie nie mialem problemow ;). A przysiege zlozylem juz dawno tylko nie dodalem boga ^^ przysiega jest dla czlowieka a nie czlowiek dla przysiegi pozdrawiam. A OT jak OT za 500 zl sam bym poszedl fajny sprzet dobra zabawa ( dla mnie zabawa to bieganie czolganie sie) takze tylko isc umiech

~cmd vaticano

Rozkaz od klechy: cisza

~Ochotnik

Interesuje mnie wojsko, a nie uroczystosci, one nic dla mnie nie znaczą, a szczególnie te kościelne.

~Matek

Ochotnik to albo się przylaczasz albo nie bo póki co to wychodzi na to że szukasz ch##a do d##y i chcesz dziewczynę złapać na jakieś słowo.Albo jesteś żołnierzem OT i bierzesz udział we wszystkich uroczystościach i wydarzeniach czy to kościelnych czy państwowych albo siedź na d###e w domu i nie wymyślaj

~Ochotnik

Dla mnie najważniejsze jest twoje prywatne zdanie, bo zamierzam się przyłączyć do was, ale nie zamierzam podzielać waszej wiary w boga czy jakąkolwiek partię polityczną.

~Zolnierz

Jeżeli nie rozumiesz przenośni i sensu mojej wypowiedzi,to nie mamy o czym dyskutować.

Ochotniku z tym pytaniem to chyba nie do mnie,a moje prywatne zdanie w tym przypadku jest najmniej istotne.
Pozdrawiam.

~do ~Zolnierz

A mnie też będziesz bronic czy tylko rodzinę i najbliższych jak napisałaś?

~Glen

Do tej zabawy w wojsko nic nie mam. Ale po co ten kościół? Czy my jesteśmy państwem wyznaniowym? Czy bez kleru już nic się nie może dziać? Głupiego kibla niedługo nie bedzie można wybudować bez pokropienia przez proboszcza.

~Roma

Putin z wrażenia trzęsie gaciami. A tak na poważnie , ci ludzie to "mięso armatnie" na wypadek wojny. Teraz ochoczo wstępują bo mają zabawę i trochę kasy. Jakby trzeba było walczyć to by zrobili co prezes Jarosław w stanie wojennym, czyli siedzieli w szafie.

~Ochotnik

Żołnierz mam pytanie, czy jako zdeklarowany ateista i apostata też mogę wstąpić do WOT, czy będę w jakiś sposób poniżany i dyskryminowany? Od razu powiem że nie zamierzam ukrywać swoich poglądów. Bardzo leży mi na sercu dobro kraju, honor też nie jest mi obcy, ale w boga poprostu nie wierzę, jestem też apolityczny, nie popieram żadnej partii.

~Kamil

A może damy już spokój z tymi wyzwiskami i porozmawiamy o dupach i cyckach, a kobiety o fiutach. To o wiele ciekawsze tematy niż ten WOT, PiS, PO itp.

~Zolnierz

Do ~csa
Więc mamy się bać i siedzieć w domach przed komputetami,bo czasy dziwne?
Czy może nakupmy kolorowej kredy i wyjdzmy z nią na ulice.Ja osobiście wolę Beryla.

~csa

kto zatroszczy się o Naród jak damy się wszyscy w imię patriotyzmu zabić. oby tak nie było ale czasy dziwne.

~csa

nic do was OT nie mam jako osób. porównuję sytuację do tych z przeszłości jak nas wciągnęli podstępem nasi "przyjaciele" do powstań: Listopadowego, Styczniowego i Warszawskiego. Posłali na rzeź kwiat Polskiego Narodu. czy te hasełka, które są chwytliwe w sercu Polaków nie przyniosą nam znów rzeki krwi. czy nie daliście się wmanewrować w rozgrywki większych graczy rękami naszych pseudo polityków?

~Hahaha

Do ~norsow chyba źle odebrales mój post

~norsow

do ~HaHaHa , sram na to co napisałeś nic nie wiesz o wojsku , jestes nikim , siedzisz w cieniu komputera i grającv w strzelaninki nabierasz odwagi by coś qrwa napisać , sprostuję byłem w desancie i mam porównanie .....
Jestem dumny ze służby w TSW.

~red

Do Żołnierza.
Koleżanko,nie próbuj dyskutować z idiotami! Mają przewagę liczebną!!!