Zielone ekrany oddzielą MDK od torów?

Image

Taki pomysł pojawił się podczas rozmów na temat modernizacji Placu Piłsudskiego. Zielone ekrany wygłuszałyby hałas i chroniły przed zanieczyszczeniami. Czy są potrzebne?

Tereny wzdłuż torów, znajdujące się naprzeciwko Placu Piłsudskiego to obszar, którego nie dotknęła ręka ludzka od czasów niemal zamierzchłych. Przy okazji prac modernizacyjnych miasto chce zająć się tym problemem i doprowadzić ten „dziki” zieleniec do stanu jakiego nie powstydziłoby się miasto tej wielkości co Stalowa Wola. Podczas dyskusji na temat modernizacji okolic Miejskiego Domu Kultury powstał pomysł, by wzdłuż torów zainstalować zielone ekrany.

- Państwo wiecie, że ten teren nie był pielęgnowany, ten teren jest zdegradowany z punktu widzenia zieleni. Jeśli teraz nie podejmiemy decyzji o tym żeby ukształtować w sposób zaplanowany, w sposób mądry zieleń izolacyjną, która będzie oddzielać Plac Piłsudskiego od torów to za 5- 10 lat i tak ta zieleń będzie stąd znikać z powodów naturalnych- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Zielone ekrany z powodzeniem stosowane są na całym świecie. Ich konstrukcja umożliwia porastanie ekranu pnączami roślin, które w naturalny sposób komponują się z otaczającym środowiskiem. Pnącza rosną bardzo szybko, co w krótkim czasie sprawia, że ilość liści dorównuje drzewom rosnącym przez wiele lat. Ma to wpływ na mikroklimat otoczenia przez podniesienie wilgotności powietrza i skuteczne zatrzymanie znacznych ilości zanieczyszczeń takich jak spaliny, pyły i kurz. Dodatkowo w tym czasie produkowany jest tlen tworząc tak potrzebny do życia.Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~złomiarz

co za kretyn to wymyślił :-/ Ekrany żeby pociągom nie było za głośno ? A ludziom w blokach można hałasować pod oknami, tylko pociągi chce jakiś cymbał chronić przed hałasem ?

~klocki

nie róbcie ze Stalowej kolejnego Krakowa, gdzie wszędzie są ekrany.
po co stawiać takie zasieki w środku miasta... wyobraźcie sobie jak wyglądają takie ekrany zimą - no właśnie jak mur w środku miasta. również ''świetnie'' wyglądają barierki wzdłuż ulicy Poniatowskiego, tam brakuje tylko drutu kolczastego dla pieszych. miasto powinno być otwarte na ludzi, bo to oni je tworzą

~246

Drzewa zostawić i dosadzić jeszcze a nie modzić jakieś ekrany zielone z pnączy.

art2deco

Zasłonięcie nieszczególnego widoku przejeżdżających pociągów to inna sprawa. To ma sens dla planów stworzenia tam placu.

~:)))))))))))

Powtarzam raz jeszcze:

Ekrany akustyczne powinny być tylko wtedy, gdy zmierzony komisyjnie hałas przekracza obecne normy hałasu przewidziane na dzień i na noc w takich uwarunkowaniach zabudowy. Robiono kilka lat temu pomiary hałasu wytwarzanego przez jadące w TAMTYM MIEJSCU pociągi i normy nie były przekroczone.

~tadek70

Ja nie chce zadnych ekranów,lubie ogladac przejezdzajace pociagi.Za młodego cały dzien siedziałem przy torach i obserwowałem pociagi.Niech radni sobie buduja wokol swoich willi.Od zawsze tory były bez ekranow i moze tak zostac na zawsze.

~Karlos

jakby nie mozna było normlanych ekranów postawić np takich jakie są w drodze na rzeszów

manukun

@art2deco
Przecież to nie stanowi żadnego problemu! Zbudujemy mur w centrum miasta, niech wreście coś się dzieje! Nieważne, że jest on tam niepotrzebny.

~123

kolejny przekret

art2deco

Źródłem zanieczyszczeń są tereny HSW, to z drugiej strony.

~Liljana

Czyżbym wpadła na forum na ten sam pomysł, co dyskutanci w MBP? umiech Ja jestem za!

~Ormo

Do kkk

Sygnalista?

~teodor60

Urzedasy wyraznie chca zeby firma x zarobiła na ekranach wzdłuz torów.Ile to kosztuje.Pociagi rzadko kiedy tedy jezdza ,w ciagu doby to około 10 pociagów i kilka świniobusów,jaki hałas?Emeryci sa przygłusi i słabo słysza.Jakis radny chyba mieszka w okolicy torów i mu przeszkadza.Najwiekszy hałas jest teraz z sygnalizacji przejscia przez tory.Od poczatku nie bylo tu zadnych szpecacych ekranow dzwiekochlonnych i oby nigdy nie powstały.Zajmijcie sie lepiej hałasem z drogi.

~kkk

W końcu w tym mieście będzie CENTRUM gdzie można będzie sobie posiedzieć i poobserwować ludzi...przy nowoczesnych ekranach zielonych.Tylko jak przypuszczam zaraz przeciwnicy tego projektu będą pierwsi tam wypoczywać.

~:)))))))))))

Ekrany akustyczne powinny być tylko wtedy, gdy zmierzony komisyjnie hałas przekracza obecne normy hałasu przewidziane na dzień i na noc w takich uwarunkowaniach zabudowy. Robiono kilka lat temu pomiary hałasu wytwarzanego przez jadące w TAMTYM MIEJSCU pociągi i normy nie były przekroczone. umiech

manukun

@reh
Wycinka tych drzew jest planowana pod budowę obwodnicy placu Piłsudskiego. Stąd nasz złoty prezydent wpadł na pomysł stawiania ekranów. Żeby nie było,że sam beton, posadzą trochę bluszczu. Nie mam natomiast pojęcia, przed czym miałby taki mur chronić. Przed jakimi zanieczyszczeniami? Ochronę środowiska należy zacząć od zmniejszenia emisji. Tutaj złoty prezydent chce stawiać mury.

Jeśli chodzi o uciążliwe torowisko w centrum - należy wykorzystać możliwości sfinansowania modernizacji tej linii kolejowej ze środków europejskich. Należy dogadać się z PKP i zbudować przejazd pod torami w ciągu ul. Popiełuszki. Szyny bezstykowe praktycznie eliminują uciążliwy stukot przejeżdżającego pociągu. Natomiast naprzeciw MDK inwestor centrum handlowego na obecnym dworcu powinien móc zrealizować planowane przejście pod torami. Obecnie jest on hamowany przez administrację złotego prezydenta, bo ten ma - jak widać - własne plany...

~reh

Dziwne , przeczytałem artykuł dwa razy i nic nie jest napisane o żadnej wycince drzew .Jest sugestia , zeby zamontować wzdłuż torów zielone ekrany z pnączy..... Ale jesteście nawiedzeni ludzie , co za pniaki

~Pppp

Co ten facet ma do drzew, że wszystkie chce wyciąć? Jakaś trauma z dzieciństwa?

jaszczur

No to nadberezny pokazal klase w tym temacie. Ma jakis przyglupawych doradcow bo nie wiele wiedza w tym temacie.Sciany stawia sie tam gdzie natezenie jest wieksze niz 50 aut na 10 min. A tam przejezdza 7 pociagow na dobe.Ekrany nie pochlaniaja kurzu i spalin tylko pochlaniaja halas. Kurz i pyl pochlaniaja drzewa typu klon ,dab. Zapraszam prezydenta na korepetycje w tym temacie.Ps ; kiedy wybory? bo trzeba zmienic nadbereznego.

Mariusz77

Najlepiej to zalejmy całe miasto taką betonową kopułą albo ewentualnie blaszaną...będzie pięknie .
Lucek albo już oderwał się od rzeczywistości na dobre albo od ma "znajomego" co takimi ekranami przypadkowo handluje

wyborca

Trzeba zainteresować prokuraturę, gdzie trafia drewno z wycinki.

Ludzie, zorganizujmy się, bo niedługo w Stalowej Woli wcale drzew nie będzie.

~fix

co za durne ludzie przecież to jest brzydkie wokół domu durnie sobie zamontujcie !!!!!!!!

piotrbednarek

Cóż to za naturalne powody z których zieleń będzie naturalnie znikać? Drzewa w tym miejscu nie osiągnęły nawet fazy dojrzałości, a co dopiero starości - pożyją jeszcze wiele lat. Ohydne ekrany zamiast pasa drzew to straszny pomysł. Może rzeczywiście miasto wielkości Stalowej Woli nie powstydzi się kolejnej wycinki - w większych miastach by to nie przeszło. Np. w Berlinie w parkach w samym centrum miasta pozostawiane są strefy wyłączone z jakiegokolwiek utrzymania, a więc swoiste rezerwaty przyrody (np. w Tiergarten), a w całych parkach pod drzewami nie są grabione liście. Skąd ta przemożna chęć do "porządkowania" przyrody? Może w ramach ochrony przed zanieczyszczeniami warto zająć się ich źródłem? A w ramach estetyki uporządkować np. reklamowy chaos tak jak ostatnio w Gdańsku?

~MottodlaElyty

To będzie Ściana Płaczu imienia Lucjusza "Gierka" Nadbereżnego a nie jakieś tam zielone ekrany. Tam elektorat Lucjusza będzie zanosił daremne żale po bankructwie Stalowej.

~csa

był las nie było was (pisiory), będzie las nie będzie was. umiech

wyborca

Te drzewa przeżyją prezydenta i wszystkich urzędników.

~MIeszkaniec

Lucuś prezydĘcie od siedmiu bolesci rozbudowuj nam dalej miasto na kredyt tego co potrzebujemy do szczescia do jakies zielone ekrany bedziemy je jesc jak bedziemy splacac twoje fanaberie.

~jasio

a mdk ozlocic dopiero kurtola bilaby blaskiem na ecranie

~mama

Takie ekrany powinny już dawno stać wzdłuż torów w parku za strumieniem zamiast tych drogich ławek

~mama

Takie ekrany powinny już dawno stać wzdłuż torów w parku za strumieniem zamiast tych drogich ławek