Plusy i minusy obróbki maszynami CNC

Image

Niewyobrażalnym jest dzisiaj sytuacja, gdzie w przemyśle nie ma dzisiaj precyzyjnych numerycznych obrabiarek. Te maszyny mega przyspieszyły proces obróbki metali oraz innych materiałów, a także wyniosły tę czynność na naprawdę gigantyczny poziom precyzji.

To wcale jednak nie znaczy, że obrabiarki są urządzeniami bez wad. Wykorzystanie ich w produkcji dla niektórych firm będzie się wiązało z różnymi problemami. Czy zalety przeważają? Razem ze sklepem EBMiA.pl sprawdzamy wady i zalety obróbki CNC.

Obrazek

Mocne strony

Tutaj trzeba wymienić przede wszystkim precyzję, bo mamy do czynienia z eliminacją problemów z kształtowaniem, jak to miało miejsce przy ręcznych wariantach. Tu wszystko można idealnie ukształtować. Z tej przyczyny obrabiarki CNC masowo wykorzystuje się w produkcyjnych zakładach, które będą się specjalizować w produkcja elementów precyzyjnych. Jak chociażby części maszynowych, samolotowych, samochodowych.

Mniejszy poziom zmęczenia – operator nie ma już tyle na głowę. Sterowanie komputerowe sprawia, że odpowiedzialność operatora maleje, co do końcowego efektu. To bardzo ważne, bo wykwalifikowanej kadry brakuje, jeśli chodzi o tokarzy i frezerów z kwalifikacjami. Ważne aby zastosować odpowiednie sterowniki które dostępne są pod adresem – https://www.ebmia.pl/automatyka-silniki-krokowe-sterowniki-c-197_1214.html

Produkowane z tymi maszynami elementy są idealnie powtarzalne, co pozwala na wielkoseryjną i masową produkcję, co z kolei przekłada się na możliwość odpowiadania nawet na zapotrzebowanie o charakterze hurtowym.

No i nie sposób zapomnieć o krawędziach są niemal idealnie gładkie i świetnie wykończone, co też pozwala szybciej narzucać pracę i wykonywać kolejne elementy.

Obrazek

Co do minusów

Nie ma ich wcale dużo. Chociaż trzeba powiedzieć tu w kontekście mniejszych produkcyjnych firm – konieczne jest tu przygotowanie projektów w CAD, czyli oprogramowaniu, które ma zaawansowany charakter. To generuje wzrost kosztów działalności, bo koszta oprogramowania są wysokie i sami fachowcy , którzy robią projekty też bardzo się cenią.

CNC mogą obrabiać tylko konkretne materiały faktem jest ,ze szerokie spektrum jest dostępne, jednak bywają przypadki, gdzie nie można zrealizować zamówienia, bo trzeba coś będzie robić z użyciem maszyn ręcznych.

Obrazek

Poza tym są ograniczenia w maszynach CNC. Chodzi przede wszystkim o pole obroki, wyznaczane przez pole pracy obrabiarki. Tu temat jest nie do przeskoczenia. Choć i tak – zalet mają te maszyny znacznie więcej i trzeba sobie powiedzieć jasno – bez nich przemysł dzisiaj by po prostu nie istniał.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA.pl oferujący części i elementy do maszyn CNC – https://www.ebmia.pl/sterowanie-maszyn-c-287.html

Obrazek

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~MarBo

QWERTY,
pamiętaj, że jest to materiał sponsorowany (choć nie ma tego w opisie artykułu), więc cóż tu wymagać rzetelności. IV klasa podstawówki i tyle.
Absolutnie przyłączam się do Twojej opinii... szkoda że tego typu artykuły trafiają na łamy stalowegomiasta. Jakby to było napisane pod zamówienie PISu.

~qwerty

ten artykuł to stek bzdur. To mógł tylko napisać jakiś studencik na zamówienie. "elementy są idealnie powtarzalne" - czyli dla cnc nie ma zużycia noży, błędów zamocowań itp? To po co kontrola końcowa detalu skoro wszystko tak idealne? A jakość powierzchni po obróbce zależy od rodzaju noża, posuwu na obrót itp. Tak samo jak przy tradycyjnej obróbce skrawaniem im mniejsza wymagana chropowatość powierzchni tym dłuższy czas wykonania i wyższy koszt