Będzie nowe więzienie dla kobiet

Image

Na Podkarpaciu powstanie nowoczesna, innowacyjna jednostka penitencjarna dla kobiet.

O tym fakcie poinformowali w trakcie konferencji prasowej w Nisku Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł i Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

W konferencji uczestniczyli również m.in.: podkarpaccy parlamentarzyści, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, prezesi sądów i prokuratur, Dyrektor Okręgowy Służy Więziennej w Rzeszowie, samorządowcy z regionu. W trakcie spotkania w siedzibie Sądu Rejonowego w Nisku podpisane zostało porozumienie w sprawie budowy nowej siedziby sądu i prokuratury rejonowej w Nisku. Ogłoszono, że będzie to jedna z najnowocześniejszych w kraju jednostek penitencjarnych dla kobiet. Powstanie on w Chmielowie, w gminie Nowa Dęba.

Pawilon mieszkalny, o którym mowa powstanie w ramach rozbudowy już istniejącej jednostki penitencjarnej i będzie dysponował ok. 250 miejscami zakwaterowania. Łącznie z już istniejącymi oddziałami jednostka będzie mogła pomieścić ok. 460 osadzonych. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Oddział terapeutyczny w Chmielowie będzie kontynuował pracę realizowaną dotychczas przez funkcjonariuszy, terapeutów i psychologów z oddziału terapeutycznego w Nisku.

Dlatego trzon załogi będą stanowić funkcjonariusze i funkcjonariuszki z Aresztu Śledczego w Nisku – to oni będą służyć swoją wiedzą i doświadczeniem młodszym funkcjonariuszom.

Nowoczesny zakład karny to nowe możliwości dla lokalnych firm usługowych i placówek handlowych, to perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 – 1700 m2. Jej powierzchnię będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. Analiza rynku pracy na północy województwa Podkarpackiego i konsultacje przeprowadzone z przedsiębiorcami wskazały na duże zapotrzebowanie zatrudnienia odpłatnego kobiet przy produkcji lekkiej i precyzyjnej. Obecnie co najmniej cztery firmy deklarują zainteresowanie uruchomieniem produkcji w ramach programu „praca dla więźniów”.

Inwestycja pochłonie około 40 mln zł. Zasadnicza część kosztów zostanie sfinansowana ze środków pozabudżetowych, w tym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, część pokryta będzie prawdopodobnie ze środków zgromadzonych w Funduszu Aktywizacji Zawodowej w ramach realizacji programu „Praca dla więźniów”, a więc z pieniędzy wypracowywanych przez więźniów. Jak w przypadku każdej inwestycji prace w terenie musi poprzedzić przygotowanie dokumentacji, faza projektowa i przetargi na wykonawstwo. Zdaniem specjalistów od inwestycji cały proces powinien zająć od dwóch do trzech lat.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =