Będzie nowe więzienie dla kobiet

Image

Na Podkarpaciu powstanie nowoczesna, innowacyjna jednostka penitencjarna dla kobiet.

O tym fakcie poinformowali w trakcie konferencji prasowej w Nisku Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł i Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

W konferencji uczestniczyli również m.in.: podkarpaccy parlamentarzyści, Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, prezesi sądów i prokuratur, Dyrektor Okręgowy Służy Więziennej w Rzeszowie, samorządowcy z regionu. W trakcie spotkania w siedzibie Sądu Rejonowego w Nisku podpisane zostało porozumienie w sprawie budowy nowej siedziby sądu i prokuratury rejonowej w Nisku. Ogłoszono, że będzie to jedna z najnowocześniejszych w kraju jednostek penitencjarnych dla kobiet. Powstanie on w Chmielowie, w gminie Nowa Dęba.

Pawilon mieszkalny, o którym mowa powstanie w ramach rozbudowy już istniejącej jednostki penitencjarnej i będzie dysponował ok. 250 miejscami zakwaterowania. Łącznie z już istniejącymi oddziałami jednostka będzie mogła pomieścić ok. 460 osadzonych. W budynku funkcjonować będzie również oddział terapeutyczny dla kobiet uzależnionych od alkoholu. Oddział terapeutyczny w Chmielowie będzie kontynuował pracę realizowaną dotychczas przez funkcjonariuszy, terapeutów i psychologów z oddziału terapeutycznego w Nisku.

Dlatego trzon załogi będą stanowić funkcjonariusze i funkcjonariuszki z Aresztu Śledczego w Nisku – to oni będą służyć swoją wiedzą i doświadczeniem młodszym funkcjonariuszom.

Nowoczesny zakład karny to nowe możliwości dla lokalnych firm usługowych i placówek handlowych, to perspektywa rozwinięcia działalności gospodarczej dla lokalnych przedsiębiorców. Na terenie zakładu karnego powstanie hala produkcyjna o powierzchni 1500 – 1700 m2. Jej powierzchnię będzie można adaptować w taki sposób, aby umożliwić prowadzenie jednocześnie kilku rodzajów produkcji. Analiza rynku pracy na północy województwa Podkarpackiego i konsultacje przeprowadzone z przedsiębiorcami wskazały na duże zapotrzebowanie zatrudnienia odpłatnego kobiet przy produkcji lekkiej i precyzyjnej. Obecnie co najmniej cztery firmy deklarują zainteresowanie uruchomieniem produkcji w ramach programu „praca dla więźniów”.

Inwestycja pochłonie około 40 mln zł. Zasadnicza część kosztów zostanie sfinansowana ze środków pozabudżetowych, w tym z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, część pokryta będzie prawdopodobnie ze środków zgromadzonych w Funduszu Aktywizacji Zawodowej w ramach realizacji programu „Praca dla więźniów”, a więc z pieniędzy wypracowywanych przez więźniów. Jak w przypadku każdej inwestycji prace w terenie musi poprzedzić przygotowanie dokumentacji, faza projektowa i przetargi na wykonawstwo. Zdaniem specjalistów od inwestycji cały proces powinien zająć od dwóch do trzech lat.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~krab

Czy będą mokre widzenia i gdzie się płacić będzie?

~PIETER

WIEZIENIE POWINNO BYC PRZYSTANKIEM W KTORYM UCZY SIE LUDZI JAK ZOSTAC DOBRYM CZLWIEKIEM ABY MOGLI ZYC NA WOLNOSCI A NIE TWORZY SIE K....OBOZ PRACY...CO TO MA BYC....JAK WIADOMO OPLACA SIE WSADZAC LUDZI DO WIEZIENIA NIZ TWORZYC PROGRAM W KTORYM MOGLIBY ODPRACOWYWAC SPOLECZNIE DANA KARE.Z tego co ja wiem na jednego wieznia przeznaczone jest ok 3000 zl.Oczywiscie nie wierze ze w closci wykorzystywane sa te pieniadze.Moze mniej niz polowa.Reszte zgarnia ....no wklasnie....KTO?!!RECE OPADAJA.WIDAC RZADZA SAMI KTORZY CIERPIA NA WODOGLOWIE...( CALKOWITY ZANIK MOZGU )

~~Patriota~~

Moze jak niektore panie przymusowo posiedza to naucza sie jak sie zarabia pieniadze na pracy a nie dylko pasozytowania na panstwie z 500plus,zasilkow i alimentow,przynajmniej jakos dorobia sobie do emerytury i przyczynia sie jakos spoleczenstwu praca na produkcji.

~PIETER

PROSZE O KONTAK WSZYSTKIE OSOBY DOROSLE KTORE NIE MAJA WLASNEGO MIESZKANIA I MUSZA MIESZKAC Z RODZICAMI !! Buduja dla was mieszkania ale jest jeden warunek.MUSISZ ZOSTAC PRZESTEPCA !!! WRACAJAC DO TEMATU: DLACZEGO NA BUDOWE NIE POTRZEBNEGO BUDYNKU SA PIENIADZE A NA BUDOWE MIESZKAN NIE MA TYCH PIENIEDZY.CHCECIE WOJNY TO JA BEDZIECIE MIEC !!!

kabi

Romek, dla ciebie to koza ewentualnie, jest uległa i posłuszna

~Romek

Jestem za jeśli te ładne i młode będą udostępniane obywatelom do nauki uległości i posłuszeństwa.

~madame

Mam nadzieję, że w ośrodku będą klimatyzowane cele, basen, siłownia i młodzi żigolacy da wynajęcia.

~Handsome Man

W stalowej mamy wiele tępych osiedlowych pizd, które "numiały" się bycia patologią od się o swoich zielonoczarnych sebusiów wychowanych na ulicy. Więc jestem za, obozem pracy i ostatecznie zagłady dla naszej patologii, obu płci, a nie tylko zwykłym więzieniem, na pewno krematorium nasze by na tym zyskało. sorki za reklamę:-)

art2deco

PSL będzie miał blisko.

~Pppp

Coś dla obecnej dojnej zmiany - najlepiej wszystkich wsadzić....

~28:0

Nadbereżny lizusie !! ściągnij coś , cokolwiek do tej Stalowej . Stracić tyle lat przez nieudolność tego osobnika .Ale tak to jest jak nikogo ze Stalowej nie ma w sejmiku województwa