Przykład reprezentatywny, co to jest?

Image

Przykład reprezentatywny pożyczki to przydatne narzędzie, pozwalające uniknąć wielu problemów. Nie warto więc go bagatelizować.

Kredyt bankowy nie zawsze okazuje się optymalnym rozwiązaniem. Po pierwsze – by go uzyskać, musisz wykazać odpowiednią zdolność kredytową. A w czasach, kiedy wiele osób pracuje na umowach cywilnoprawnych, spełnienie wymagań stawianych przez banki może okazać się naprawdę trudnym zadaniem. Na tym jednak wady tradycyjnego kredytu bankowe wcale się nie kończą.

Multum formalności, które czekają na ubiegających się o niego klientów wielu z nich skłania do skorzystania z usług firm pożyczkowych. Wbrew stereotypowym opiniom, takie rozwiązanie wcale nie musi oznaczać katastrofy dla twojego budżetu – o ile, rzecz jasna, wybierzesz właściwą ofertę. Pomoże ci w tym porównywarka pożyczek MoneyStore.pl oraz umiejętność interpretacji przykładu reprezentatywnego pożyczki.

Gdzie znajdziesz przykład reprezentatywny?

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, przykład reprezentatywny powinien być zawarty w formularzu informacyjnym dołączanym do umowy zawieranej z firmą pożyczkowa. Poza tym musi znaleźć się także w każdej reklamie tego typu produktów finansowych. Reklamodawcy zwykle umieszczają go w końcowej planszy spotu, na której widnieje zapisany drobną czcionką. Łatwo go więc zwyczajnie nie zauważyć.

Jako reklamę polskie prawo rozumie także strony internetowe, na których oferowane są pożyczki. Również na nich musi znaleźć się zatem przykład reprezentatywny. Zazwyczaj warto poszukać go poniżej głównej zawartości strony. Niekiedy będziesz musiał mocno wytężyć wzrok – jaśniejsza i mniejsza czcionka nie ułatwia jego znalezienia. W porównywarce pożyczek MoneyStore.pl przykład reprezentatywny każdej firmy zobaczysz po kliknięciu w przycisk "dodatkowe informacje".

Przykład reprezentatywny – co zawiera?

Ustawodawca wymaga, by przykład reprezentatywny pożyczki zawierał określone informacje:
• Przykładową pożyczaną kwotę,
• Okres, który zajmie spłata pożyczki,
• Roczną rzeczywistą stopę oprocentowania,
• Stopę oprocentowania (z informacją o jej rodzaju – może być ona stała lub zmienna),
• Kwotę, którą stanowią odsetki,
• Informację o wszystkich pozostałych kosztach,
• Jeśli pożyczkę oddasz w ratach – ich wysokość,
• Wysokość kwoty, którą oddasz przez cały czas obowiązywania umowy.
Na jakiej podstawie jednak firma pożyczkowa powinna przygotować przykład reprezentatywny? To także reguluje wspomniana ustawa. Mówi ona, że źródłem danych powinno być co najmniej 60% pożyczek, które firma zamierza zawrzeć w ramach reklamowanej oferty.

Promocje pożyczek a przykład reprezentatywny

Przykład reprezentatywny pożyczki szczególnie przydatny okazuje się w przypadku ofert promocyjnych. W walce o nowych klientów, firmy kuszą ich niekiedy ofertami darmowych pożyczek lub oprocentowania na poziomie 0%. Ostrożność powinieneś zachować zwłaszcza w drugim przypadku, bo to, że pożyczkodawca nie naliczy odsetek, nie oznacza, że jego usługi rzeczywiście będą darmowe.

Przykład reprezentatywny pożyczki pomoże ci uniknąć takich ofert. Jeśli sprawdzasz go zachęcony promocją, uwagę zwróć przede wszystkim na fragment mówiący o kosztach innych niż odsetki. Zdarza się bowiem, że mimo zerowego oprocentowania, pożyczkodawca nalicza na przykład opłatę przygotowawczą lub prowizję. Zwłaszcza ta ostatnia może być bardzo wysoka, wynosząc nawet 30% pożyczanej kwoty.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona