Czy ten plac kiedyś zabłyśnie?

Image

9 marca miała zapaść decyzja o wyborze koncepcji zagospodarowania i rewitalizacji Placu Piłsudskiego. Skończyło się na krytyce projektów przez mieszkańców. Decyzji jak nie było, tak nie ma.

Piątkowe spotkanie w Bibliotece Międzyuczelnianej rozpoczęło się od prezentacji 2 koncepcji, które zostały nagrodzone przez sąd konkursowy 3 miesiące temu. Mieszkańcy mogli zapoznać się z nimi zarówno w czasie kiedy te prace były prezentowane w galerii Tło Miejskiego Domu Kultury, jak i podczas piątkowych konsultacji. Na spotkaniu w bibliotece, po omówieniu obu propozycji, głos zabrali sami mieszkańcy. Ani jedna z wypowiadający się osób nie pochwaliła żadnej z koncepcji. Wręcz przeciwnie, wytykane były ich mankamenty.

Największy sprzeciw stalowowolan dotyczył wycinki drzew. W tej sprawie wypowiedziało się kilku uczestników spotkania. Pojawiły się głosy, że w upalne dni ławeczki pod drzewami obok fontanny są bardzo lubianym miejscem wypoczynku. Siedzą na nich nie tylko mieszkańcy pobliskich bloków, ale również inne osoby np. przyjeżdżające w okolice MDK na rowerze. Apelowano o to, by Plac Piłsudskiego nie stał się "betonową pustynią". Jedna z uczestniczek postulowała, żeby pomyśleć o usunięciu fontanny, która już nie raz była dewastowana. W zamian zaproponowała nowoczesne rozwiązanie np. fontannę z biczami wodnymi, co sprawiłoby wielką frajdę dzieciom.

Mieszkanka bloku przy ul. 1 Sierpnia 7A podkreśliła, że hałas podczas organizacji dużych, masowych imprez jest bardzo dokuczliwy. Tymczasem społeczność bloku nie robi się coraz młodsza i potrzebuje spokoju. Trzeba tu dodać, że głośna muzyka, a potem odgłosy z placu niosące się nawet do godziny 2.00- 3.00 w nocy są jednak męczące. Środek miasta, teren osiedlowy, między blokami, to nienajlepsze miejsce do hucznych spotkań. Kobieta uskarżała się także na zachowanie imprezujących osób, które pozostawiają po sobie ogromny bałagan. Mieszkańcy osiedla skrytykowali również jedną z koncepcji, która narażałaby lokatorów pobliskich budynków na jeszcze większe hałasy powodowane imprezami w lecie (chodzi o boczną scenę skierowaną wprost na okna domów).

Nie wszystkim uczestnikom spotkania spodobał się pomysł likwidacji dużego parkingu znajdującego się na Placu Piłsudskiego. Korzystają z niego nie tylko osoby udające się do MDK na spektakle, koncerty, seanse filmowe czy dowożące dzieci na różnego rodzaju zajęcia, ale również mieszkańcy osiedla. Jak przekonywała lokatorka jednego z bloków przy placu dla osób starszych wędrówka np. spod wiaduktu do okolic Miejskiego Domu Kultury to stanowczo za daleko.

Pojawiły się także pojedyncze głosy dotyczące przebiegu ulicy. Mieszkańcy uskarżali się na smród ze spalin od jezdni, która jest bardzo blisko bloku 1 Sierpnia 7A. Padł nawet pomysł by wprowadzić ograniczenie prędkości dla samochodów. Inna osoba mówiła o tym, że przebieg drogi powinien zostać całkowicie zmieniony.

Wszystkie propozycje i postulaty mieszkańców zostały spisane. Prezydent zapowiedział, że w przyszłym tygodniu, 14 marca o godz. 17.00 w bibliotece odbędzie się spotkanie dotyczące kształtowania zieleni miejskiej. Wcześniej przez eksperta w dziedzinie krajobrazu, profesora z Politechniki Krakowskiej wygłoszony zostanie wykład. Po nim będzie można zabrać głos w dyskusji. Lucjusz Nadbereżny zapewnił, że temat będzie kontynuowany na kolejnych spotkaniach. Wyraził też nadzieję, że decyzja w sprawie koncepcji zostanie podjęta w ciągu miesiąca. Potem będzie można ogłosić przetarg na wykonanie projektu technicznego. Jego szacunkowy koszt to pół miliona zł.

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
manukun

@lukstorpeda
Jeśli dotychczas "rewitalizacja" oznaczała wycięcie większości drzew bez względu na gatunek, stan zdrowia czy lokalizację - nie na się co dziwić licznym protestom. Jeśli koncepcja placu Piłsudskiego opiera się na planie utworzonym przez osobę, która nigdy na nim nawet nie była - brak zgody mieszkańców. Dlaczego? Bo wizualizacje nie uwzględniają obecnej roślinności, za to wymagają wycinki większości drzew. Być może obrazki są zielone od licznych koron drzew, ale to tylko wirtualny świat projektu. Od zasadzenia minie kilkadziesiąt lat, zanim rośliny osiągną gabaryty z wizualizacji. Jaki jest zatem sens wycinki drzew już tam rosnących?

~stopwycince

Przyjelismy Dudę wlasnie na tym placu Piłsudskiego wiec mamy dobre miejsce do spotkan.Prezydent chwalił miasto i plac za wyglad wiec nie ma co zmieniac jak jest dobre.Duże puste place wymyslili nazisci zeby w takich miejscach ogłupiać tłumy,zapamietajcie to sobie.

~lukstorpeda

Czytając komentarze mam wrażenie, że w naszym mieście mieszkają same NIMBY; Ale cóż...lata zaniedbań i głaskania po głowie doprowadziły do takiego stanu, gdzie miasto o takiej wielkości nie ma miejsca centralnego, nie ma placu gdzie można się spotkać...i liczy się tylko populistyczne hasło...stop wycince, stop przebudowie etc...ale nikt sobie nie zada trudu żeby merytorycznie porozmawiać, uczestniczyć w konsultacjach i spróbować podziałać. Nikt nie zająknął się, że głośne imprezy będą na Błoniach...a także, że owy plac ma być salonem miasta...ciekawe co by się stało gdyby każdemu z tych krzyczących zaproponować dzisiaj 500 zł od metra kwadratowego mieszkania jako zadośćuczynienie i rozpocząć rewitalizację...moim zdaniem w przeciągu kilku lat wzrost wartości nieruchomości w miejscu, gdzie w sąsiedztwie jest przyjazna przestrzeń publiczna przebije tą wartość dwukrotnie...ale mogę się mylić...

Persymona

pomysły nowej władzy ok, ale STOP WYCINCE!, można to robić z UWZGLĘDNIENIEM istniejącej zieleni!!!może to trudniejsze, ale lepsze dla WSZYSTKICH!

~ewa

hejt stop - jeśli uważasz ze to tylko hejterska nagonka i że ludzie są zadowoleni z wycinki wszystkiego dookoła to się mocno zdziwisz po wyborach.

piket

@hejt stop. aktywisto partyjny dyżur nocny miałeś? umiech o 4:28 to normalni ludzie śpią. boli was, że coraz więcej mieszkańców widzi waszą nieudolność i dojną zmianę? jeden komentarz pod kilkoma artykułami. walczysz o posadkę partyjną i musisz się wykazać?umiech

~jezozwiez2

Ludzie zgodza sie na zmiany w wygladzie placu jak stare drzewa nie beda zastapione patykami 1,5 metra.Kto dozyje 30,40 lat zeby zobaczyc jak te patyki beda normalnymi drzewami?Musi tez zostac parking przed MDK,kazdy teraz jedzie autem na film w kinie.

~Kik

Może ktoś wreszcie zabierze tę odpustową szkaradę ze świecidełek przy Patriocie? To kompromitująca wizytówka miasta .... adekwatna do poziomu "włodarza".

piket

edek złamasie pisowski. nie pękła gumka od majtek z tej napinki.umiech nieudolność waszych rządów aż się wylewa na boki, a ty czopku mając tego świadomość musisz tej nieudolności bronić. prawda? umiech

~brakdrzew

Dlaczego nie było konsultacji przed tzw rewitalizacją błoń i skarpy? Pewnie prezydent wiedział ze takie spotkanie zakończyło by sie klęską.Niestety popełnił bład ,ludziom nie spodobała sie wycinka drzew .Pytanie ktore powinien ktos zadac ,ile kosztowała wycinka tych drzew i kto kupił te drzewa?Wybory niedługo,wiec musimy znać prawde.

manukun

@look
Styropian symbolem miasta słynącego z produkcji stali jakościowych? Tego nawet Bareja nie wymyślił...

~look

"edek" vel Lucjusz to pewnik jak nic. Chyba w mieście nie ma drugiego człowieka oprócz LN ktory mógłby tak sobie kadzić! To arogant, który jak piszesz powinien ze dwie kadencje za SZLĘZAKIEM teczkę mu nosić, nauczyć się kultury w szerokim słowa znaczeniu i odpowiedzialności. Tego mu bardzo brakuje. Faktem, że drugiego takiego nie będzie bo ten skutecznie wykończy finanse miasta razem z panią skarbnik i chórem spolegliwych radnych. Jest facetem bez pojęcia o rozwoju miasta i dlatego nikt do tej pory nie zainwestował. Z czego samochwała wyprowadza taki wniosek? Z racji urody i chęci pokazywania się z każdym miejscu i za wszelką cenę? Napisu z nazwą miasta przed budynkiem i w dodatku upstrzonego sztucznymi kwiatkami? To są jego widoczne zasługi a to zdecydowanie za mało by się w ten sposób reklamować!

~olek

A kolumny rzymskie zostana?

~loopi

Tutak to kolejny "bohater" co się boi usłyszeć więcej niż aplauz i zaakceptowanie. Zygac się chce stalowyszajsie. Z goowna tortu nie ukręci także na hooj te wasze wywiady ze sterowanymi komentarzami.

~edek

DO piket, hejterze nie do rozwinięty umysłowo gdybyś miał choć 10 procent inteligencji to byś wiedział że mamy najlepszego PANA PREZYDENTA L.N. od początku powstania STALOWEJ WOLI. Hejterzy na twoim poziomie powinni buty pastować obecnemu prezydentowi kiedy hejterzy skończycie to ujadanie bo psy szczekają a karawana jedzie dalej.

~PIETER

JAK WLADZE MIASTA BEDA WYDAWAC BEZMYSLNIE PIENIADZE TO NIGDY TEN PLAC NIE ZABLYSNIE.!!PRZYPOMINAM BEZMYSLA INWESTYCJE KTORA POCHLONELA PRAWIE 6 MILIONOW ZLOTYCH .MOWA O LOTNISKU DLA SMIGLOWCOW NA DACHU SZPITALA.Durna inwestycja ktora tak naprawde nie wyniosla 6 milionow.Tu mozna spekulowac kto sie podzielil reszta !!Ciekaw jestem ile tym razem pieniedzy zostanie przeznaczone na rozbudowe placu przed MDK?10 MILONOW?I NIE TAM,...MACIE TE PIENIADZE ...!!RECE OPADAJA,KUPA ZLODZIEI!

~Janekolog

Plac od momentu powstania realizował się społecznie i nadal tak być powinno. Po co wydawać multum pieniędzy na nowe rachityczne drzewka, nową infrastrukturę, skoro można inaczej. Jak chcecie mieć pomnik to na miejscu trzech nikomu niepotrzebnych słupów, ale parking powinien być jeszcze większy bo MDK służy ludziom. Wszystkie imprezy można zcentralizować na samym placu a nie lokować je pod okna domów, ale winny mieć odpowiednie nagłośnienie. Istniejący skwer pod oknami domów powinien być oazą ciszy i spokoju. Już wydano multum pieniędzy, a do miasta przyciąga cisza, spokój i... dobra praca, za godziwe pieniądze i taniość. Może zamiast zadłużać miasto i nas wszystkich, czy nie lepiej potanieć usługi komunalne i żyć z własnych podatków. Zdaje się że "wizjonerstwo" stało się chorobą dziedziczną Prezydentów. Oby tylko tą "wizją" nie spieprzono, tak jak błonie : tereny rekreacyjne oddzielone koncepcją smrodliwej drogi szybkiego ruchu, grilowiska i impezki otoczone budkami lęgowymi dla ptaków. Ścieżki rowerowe i dla biegaczy wraz z gniazdami dla owadów i nie koszone łąki, które po kilku sezonach znów zarosną nawłocią. I to wszystko w terenie cennym przyrodniczo.

~Ziomek

Dokładnie,dosyć głośnych imprez w środku osiedla. Mam dosyć tego ! Mieszkam tam i jest to bardzo uciążliwe.
Takie imprezy nie powinny być organizowane przy blokach, miejscem ich organizacji powinny być błonia nadsańskie lub stadion.

~ali

widać wiedział prezydent żeby nie robić takich konsultacji przed tzw rewitalizacją błoń i skarpy - czuł że by go ludzie wynieśli na tych makietach za drzwi. a tak ? wyrżnęło się drzewa i co mi zrobicie?
ja chciałbym zobaczyć faktury za to sprzedane drewno - komu i za ile.

tak czy siak przez te karczowanie miasta ode mnie głosu nie dostanie.

~propoz

Masowe, głośne imprezy, stała scena itp. to powinny być nad Sanem a nie między blokami gdzie mieszkają ludzie!!! Czy nie można tych wszystkich głośnych spędów robić na błoniach?

~Pablo

Witam, ja również mieszkam w jednym z bloków przy samym pl. Marszałka Piłsudskiego... i mam w stu procentach dość tych masowych spendów pod moimi oknami, ludzie nie potrafią się zachować, jest głośno, brudno i do późnych godzin nocnych jest huligaństwo!!! Musi się to w końcu skończyć...Miasto dobrze robi że chce odnowić owy plac, bo na dzień dzisiejszy jest on obskurny !!!!
Trzymam mocno kciuki aby się udało. Nie podoba mi się jedynie jedna z propozycji umieszczenia śmiesznej "sceny" z boku Domu Kultury, kategoryczne nie dla tego pomysłu, nie wyobrażam sobie jaką prywatność będą mieć ludzie mieszkający w jej pobliżu.
Masowe imprezy powinny być wyniesione poza przestrzeń zabudowań mieszkalnych. A Pl. Piłsudskiego powinien być pięknym miejscem z bujną zielenią i miejscem do spokojnego wypoczynku. Dlatego powinno się wyciąć stare drzewa, które są chore. Oczywiście jestem za pozostawieniem zdrowych drzew i dosadzeniem nowych.
Dobrej nocy dla Wszystkich.

~siwy

czy prezydent ma już kontrkandydata na wybory?

~git

Ja również o tym samym pomyślałam co wpis -Linomal-

Chcecie to macie...

~lipomal

JA ZAŚ STAWIAM ODWAŻNĄ TEZĘ I TWIERDZĘ, ŻE TEN BRAK SPOŁECZNEJ AKCEPTACJI KILKU WIZUALIZACJI TO ŚWIADOMA UCIECZKA P. NADBEREŻNEGO OD ZREALIZOWANIA TEGO ZADANIA. Musiał tak zrobić uzgadniając to z jedną lub kilkoma osobami tam zaproszonymi by one wyraziły swój "sprzeciw" wobec propozycji a on tym samym będzie miał alibi na odstąpienie od zamiaru. Chyba wreszcie dostrzega bryndzę budżetową jakiej się dopuścił w ciągu beztroskich kilku lat sprawowania nieudolnie funkcji samorządowej. Kto próbuje schwytać dwie sroki za ogon, nie łapie żadnej!.

~git

Leki za darmo to takie jakby kupił bułkę z masłem,są to takie leki NA SIKANIE ITP.

A tak to nawet nie można czytać tych waszych wywodów.

TRICK

Pani Marto... Seniorzy lekceważenia... proszę... przecież największe pieniądze idą na osoby starsze... bez przesady... darmowe leki... podniesione renty..emerytury... miód płynie w waszą stronę... I jeszcze źle... miasto porobiło takie ulgi ze masakra. Macie swoją radą starców w UM. Kurde... mało,?

TRICK

Pani Marto... proszę trzy przykłady tego co Pani napisała... trzy przykłady co zostało zrobione dla ogółu społeczeństwa.

~Marta
Brawo dla Pana Prezydenta! Ja jestem zupełnie innego zdania!, Pan Prezydent Nadbereżny to bardzo wykształcony i rozsądny człowiek. Zrobił wiele dobrego dla Stalowej Woli, widzi potrzeby wszystkich mieszkańców i liczy się z zdaniem seniorów gdzie w obecnych czasach seniorzy są lekceważeni. Tak trzymać Panie Prezydencie,jesteśmy z Panem.

TRICK

A nie przeczytałem w komentarzach nic na temat finansowania. Trochu podniety na temat kiełbasy wyborczej.
Tydzień temu artykuł o remoncie Rozwadowa w tym tygodniu Pl. Piłsudskiego A może zapytanie skąd na to wszystko?
Oranie bloni nad sanem jeszcze nie zapłacone. Kręci tunel na energetyków nie zakonczony. Nie opłacony A już czołgi poszły na Rozwadów i pl. Piłsudskiego.
Spokojnie. Jako przeciwnicy partyjny i tak nie długo będziemy Was towarzysze punktowac za to wszystko. Więc. Do banku po pożyczkę i ... do remontu marsz.
A nic nie piszecie ze MDK nie remontowane?? Uuu. Nie ma kto za te pieniądze.... szkoda.

~Tomek

Zapraszam na herbatę do jednego z bloków przy Pl. Piłsudskiego podczas trwania imprezy, gwarantuję że nie będziemy w stanie zamienić ani jednego słowa. Jednym zdaniem....cała impreza z Pl. Piłsudskiego jest w środku prywatnego mieszkania. Smutne że zakłóca się prywatność mieszkańców.

~Tomek

Zapraszam na herbatę do jednego z bloków przy Pl. Piłsudskiego podczas trwania imprezy, gwarantuję że nie będziemy w stanie zamienić ani jednego słowa. Jednym zdaniem....cała impreza z Pl. Piłsudskiego jest w środku prywatnego mieszkania. Smutne że zakłóca się prywatność mieszkańców.